کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

لیر ترکیه با ساختمان‌هایش فرو ریخت

اکو ایران , 17 بهمن 1401 ساعت 18:08


گروه اقتصادی:لیر ترکیه که به دلایل مختلف در مسیر نزولی قرار داشت، با زلزله ترکیه-سوریه، کف ارزشی جدیدی را به ثبت رساند.لیر ترکیه همراه با ساختمان‌های این کشور فرو ریخت. ارز رایج ترکیه پیش از زلزله بامداد دوشنبه، در مسیری نزولی قرار داشت. 
 

طی چند مدت اخیر، لیر ترکیه از جهات مختلف تحت فشار قرار داشت. قدرت گرفتن دلار نخستین عامل فشار بر لیر بود. در کنار آن، ریسک‌های ژئوپلیتیک در منطقه خاورمیانه و تورم افسارگسیخته در این کشور هم منجر به کاهش ارزش لیر شده بود. اما هم‌زمان با زلزله 7.8 ریشتری در جنوب ترکیه و شمال سوریه، لیر دوباره در مسیر نزولی قرار گرفت و نسبت دلار به لیر به 18.85 رسید. علاوه بر لیر، بسیاری از شاخص‌های بورسی در ترکیه هم روندی نزولی را در پیش گرفتند. 

بورس استانبول هم موقتا معاملات را متوقف کرده‌است. دلیل توقف فعالیت بورس لندن، حضور چندین شرکت مهم فعال در بازار سهام در منطقه زلزله‌زده بوده‌است. اقدامات واشنگتن برای تحت فشار گذاشتن آنکارا در ماه‌های اخیرا منجر به ریزش ارزش لیر ترکیه شده بود. افزایش تورم و ادامه سیاست‌های انبساطی (کاهش نرخ بهره) از طرف رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه هم باعث شده لیر رکوردهای پایین بسیاری را طی بیش از یک سال گذشته بشکند. 

زمین‌لرزه اخیر در ترکیه، بازار پرنوسان ارز این کشور را بیشتر تحت تاثیر قرار داده و به مشکلات آن افزوده‌است. ترک‌ها که در انتظار برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در ماه می بودند، اکنون دچار بحران زلزله شده‌اند. این زمین‌لرزه تا ساعت 2 ظهر روز دوشنبه، منجر به کشته شدن 912 نفر در ترکیه و 560 نفر در سوریه شده‌است. کشورهای مختلف از اروپا گرفته تا خاورمیانه، بسیج شده‌اند تا کمک‌های خود را راهی ترکیه و سوریه کنند. حوالی ساعت 14:30 روز دوشنبه، دوباره زلزله‌ای به بزرگی 7.5 ریشتر این منطقه را لرزانده‌است.


کد مطلب: 385812

آدرس مطلب :
https://www.baharnews.ir/news/385812/لیر-ترکیه-ساختمان-هایش-فرو-ریخت

بهار نیوز
  https://www.baharnews.ir