کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

توصیه بورل به ایران درباره فروش موشک

18 بهمن 1401 ساعت 9:51


گروه بین الملل: لارنس نورمن در وال استریت ژورنال نوشت: جوزپ بورل، دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا، از دست کشیدن نسبت به تلاش‌ها برای نجات توافق هسته‌ای 2015 ایران امتناع می‌کند، حتی در شرایطی که تهران به روسیه در جنگش علیه اوکراین کمک می‌کند.
در ادامه این مطلب آمده است: او گفت: «تا آنجا که من می دانم، جایگزینی برای این توافق برای جلوگیری از اتمی شدن ایران وجود ندارد».
بورل که گاهی اوقات به دلیل سخنرانی های صریح خود با دردسر مواجه شده است، اصرار دارد که نقش او به عنوان هماهنگ کننده مذاکرات مانع از تحت فشار قرار دادن تهران بر سر اقداماتش در داخل یا خارج از کشور نیست. او مرتب با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران صحبت می کند.
وی می گوید: «ببین، می‌توانم آخرین گفتگویم با امیرعبداللهیان را به شما بگویم: مجازات اعدام را متوقف کنید. سرکوب را متوقف کنید... اگر به این راه ادامه دهید، هر نوع توافق سیاسی را غیرممکن خواهید کرد.»
مقامات آمریکایی پاییز گذشته هشدار دادند که ایران قصد دارد موشک بالستیک به روسیه تحویل دهد. در اواسط ژانویه، لیندا توماس گرینفیلد، سفیر آمریکا در سازمان ملل گفت که ایران «اکنون در حال بررسی» فروش صدها موشک به روسیه است.
بورل هشدار داد که انجام این کار "بسیار زیادی روی خواهد بود" اما او فکر می کند که تهران اکنون این را متوجه شده است. برخی از دیپلمات های غربی می گویند که به نظر می رسد در داخل ایران بحث هایی در مورد اینکه چه باید کرد وجود دارد.
بورل درباره فروش موشک های ایران به روسیه گفت: «باید بگویم که هر بار که با ایرانی ها صحبت می کنم، آنها اصرار دارند که این کار را انجام نمی دهند.»
وی با اشاره به برجام گفت: «اما باید به آنها توصیه کنم، اگر این کار را انجام دهید، همه چیز از جمله برجام بسیار دشوارتر خواهد شد».
بورل، یکی از سیاستمداران ارشد حزب سوسیالیست در اسپانیا، رک و پوست کنده می گوید که با توجه به نوع برخورد دولت ایران با اعتراضات و حمایت تهران از روسیه، نمی‌داند حتی اگر ایران از خواسته‌های خود عقب بنشیند، واشنگتن با احیای توافق هسته‌ای موافقت خواهد کرد یا خیر.
بورل گفت که اگر ایران گام دیگری در کمک نظامی خود به روسیه بردارد، انگیزه اروپا و آمریکا برای احیای توافق "بسیار کمتر خواهد بود."
 


کد مطلب: 385839

آدرس مطلب :
https://www.baharnews.ir/news/385839/توصیه-بورل-ایران-درباره-فروش-موشک

بهار نیوز
  https://www.baharnews.ir