کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

به رئیس جمهور آمار غلط می‌دهند

18 بهمن 1401 ساعت 9:55


گروه اقتصادی:  یک استاد دانشگاه گفت: «اینکه آقای رئیسی فکر می‌کنند سال آینده با کسری بودجه مواجه نخواهند شد، ناشی از همین اطلاعات غلط است. اینکه فکر می‌کنند طی یک سال تورم را ۲۰ درصد کاهش داده‌اند نشان می‌دهند، هیچ تصویری از وضعیت واقعی اقتصاد و تورمی که مردم با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، ندارند.»
به گزارش فرارو، رئیس جمهور در گفتگوی تلویزیونی چشم‌اندازهای اقتصادی در سال آینده را به تصویر کشید و گزارش‌های خود را ارائه داد. رئیسی از موفقیت دولت در کاهش تورم از ۶۰ درصد به ۴۰ درصد سخن گفت و اینکه توانسته‌اند بدون چاپ پول و استقراض از بانک مرکزی، افزایش درآمد واقعی داشته باشند.
رئیسی از وضعیت ایده‌آل ذخایر ارزی صحبت کرد و به صراحت اعلام نمود که سال آینده کسری بودجه نخواهیم داشت و شرایط اقتصادی رشد ۸ درصدی را تجربه خواهد کرد
این سخنان رئیس دولت با واکنش‌ها و پرسش‌هایی از سوی مردم همراه بود از جمله اینکه این آمارها چقدر دقیق‌اند و چقدر با واقعیات امروز اقتصاد کشور مطابقت دارند؟
مرتضی افقه، استاد اقتصاد در گفتگو با فرارو اظهار کرد: «زمانی که آقای رئیسی صحبت می‌کردند من با تعجب نگاه می‌کردم. برای من بسیار عجیب بود که چطور چنین تصویری از کشور و وضع اقتصادی به تصویر می‌کشند. اصلا آیا کشور مد نظر ایشان همین ایران خودمان است یا خیر. زیرا مشخصا تا امروز هیچ کدام از وعده‌های داده شده، عملی نشده است و هیچ امیدی هم به بهبود اوضاع نیست و در آینده هم هیچ کدام از این وعده‌ها عملی نخواهد شد. مادامی که مشکل تحریم‌ها و FATF حل نشود، ما هیچ گشایشی در اقتصاد نخواهیم داشت.»
این استاد دانشگاه ادامه داد: «اصلا شک ندارم که به ایشان اطلاعات غلط می‌دهند. اینکه آقای رئیسی فکر می‌کنند سال آینده با کسری بودجه مواجه نخواهند شد، ناشی از همین اطلاعات غلط است. اینکه فکر می‌کنند طی یک سال تورم را ۲۰ درصد کاهش داده‌اند نشان می‌دهند، هیچ تصویری از وضعیت واقعی اقتصاد و تورمی که مردم با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، ندارند. البته این نخستین بار هم نبود که به این مسئله اشاره کردند و بار‌ها به عنوان دستاورد چنین مسئله‌ای را مطرح کرده بودند، اما اگر چندین بار دیگر هم تکرار کنند، تبدیل به واقعیت نخواهد شد.»
او تاکید کرد: «البته این آمار‌های غلط به همینجا خلاصه نمی‌شود. اگر مشاوران و تیم اقتصادی ایشان گفته‌اند که ممکن است سال آینده، رشد اقتصادی ۸ درصدی داشته باشیم، من همین جا اعلام می‌کنیم که این بعید است. ما در شرایطی که درآمد‌های نفتی داشتیم و تحریم‌ها تا این اندازه عرصه را بر ما تنگ نکرده بود، نتوانستیم رشد اقتصادی ۸ درصدی ثبت کنیم. چطور تیم اقتصادی آقای رئیس جمهور به ایشان امید چنین نرخ رشدی را داده اند؟! اگر هم در سال‌های گذشته بعضا یک رشد ۲ یا ۳ درصدی داشتیم، صرفا نتیجه فروش نفت بود که آن هم با دور زدن تحریم‌ها بدست آمده بود که هزینه زیادی هم برایمان داشت. پس اصلا نباید امید به سال آینده داشت.»
افقه گفت: «در مجموع آنچه که آقای رئیسی در صحبت‌های خود مطرح کردند، نتیجه آمارسازی‌های اطرافیان ایشان است. من فکر نمی‌کنم که شخص ایشان سعی در آمارسازی و ارائه آمار‌های غلط داشته باشند. اما بدون شک در اطراف آقای رئیسی افرادی هستند که که این کار را انجام می‌دهند و دلیلش هم مشخص است. به هرحال این آقایان یک سری وعده داده‌اند که تا این لحظه حتی ذره‌ای از آن‌ها عملی نشده است. به هرحال مجبور هستند که با آمار‌های غلط برای خود دستاورد فراهم کنند.»


کد مطلب: 385841

آدرس مطلب :
https://www.baharnews.ir/news/385841/رئیس-جمهور-آمار-غلط-می-دهند

بهار نیوز
  https://www.baharnews.ir