به روز شده در ۱۴۰۲/۰۱/۱۲ - ۱۸:۵۲
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۱۱/۱۹ ساعت ۱۰:۵۲
کد مطلب : ۳۸۶۰۳۸

هشدار تقویت سامانه بارشی و نفوذ هوای سرد

هشدار تقویت سامانه بارشی و نفوذ هوای سرد
گروه جامعه: سازمان هواشناسی طی اطلاعیه‌هایی از ادامه فعالیت سامانه بارشی در کشور، تقویت آن و نفوذ هوای سرد خبر داد.به گزارش ایلنا، براساس تحلیل آخرین نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی امروز (۱۹ بهمن) در بخش‌هایی از آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، کردستان، کرمانشاه، ایلام، شمال شرق خوزستان، لرستان، مرکزی، همدان، ارتفاعات و دامنه‌های زاگرس مرکزی، ارتفاعات و دامنه‌های البرز در استان زنجان، قزوین، البرز، تهران، سمنان، استان‌های ساحلی دریای خزر، خراسان شمالی، خراسان رضوی و خراسان جنوبی بارش باران و برف، وزش باد و گاهی وزش باد شدید و در مناطق گرمسیر رگبار و رعدوبرق پیش‌بینی می‌شود.بیشینه بارش امروز در استان‌های ساحلی دریای خزر و غرب کشور انتطار می‌رود.

پنج‌شنبه (۲۰ بهمن) فعالیت سامانه بارشی در شمال غرب، غرب، ارتفاعات زاگرس مرکزی، ارتفاعات و دامنه‌های البرز، شمال شرق و جمعه (۲۱ بهمن) در استان‌های ساحلی دریای خزر، شمال شرق و ارتفاعات زاگرس مرکزی ادامه خواهد داشت.شنبه (۲۲ بهمن) دوباره سامانه بارشی دیگری موجب بارش شمال غرب، غرب، ارتفاعات و دامنه‌های زاگرس مرکزی، ارتفاعات و دامنه‌های البرز و سواحل غربی دریای خزر خواهد شد.یک‌شنبه (۲۳ بهمن) سامانه بارشی تقویت می‌شود و علاوه بر این نواحی در بخش‌هایی از شمال شرق، جنوب غرب و شمال استان فارس فعالیت خواهد داشت.

چهارشنبه در نیمه غربی، مرکز، استان‌های واقع در دامنه‌های جنوبی البرز و سواحل دریای خزر، پنج‌شنبه در غالب نقاط کشور کاهش دما انتظار می‌رود و هوای سرد در این نواحی تا روز جمعه ماندگار است‌. چهارشنبه کاهش دما در استان‌های ساحلی خزر، خراسان شمالی و اردبیل و پنج‌شنبه در شمال شرق کشور محسوس خواهد بود. امروز در استان‌های کرمان، سیستان و بلوچستان، جنوب و شرق اصفهان، شمال و شرق فارس، خراسان جنوبی و پنج‌شنبه کرمان و سیستان و بلوچستان وزش باد شدید و گردوخاک و در مناطق مستعد وقوع توفان گردوخاک و کاهش دید افقی انتظار می‌رود.

طی سه روز آینده دریای خزر مواج خواهد بود همچنین امروز خلیج فارس و طی روزهای پنج‌شنبه و جمعه خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان مواج پیش‌بینی می‌شود.آسمان تهران فردا (۲۰ بهمن) ابری همراه با مه رقیق و در بعضی ساعات بارش برف و باران همراه با وزش باد با حداقل دمای ۲ و حداکثر دمای ۶ درجه سانتیگراد و روز جمعه (۲۱ بهمن) نیمه ابری در بعضی ساعات افزایش ابر و وزش باد با حداقل دمای صفر و حداکثر دمای ۵ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود. طی امروز و فردا (۱۹ و ۲۰ بهمن) بندرعباس و بوشهر با دمای ۲۵ و ۲۶ درجه سانتیگراد گرم‌ترین و ارومیه و اردبیل بادمای ۴- و ۶- درجه سانتیگراد سردترین مرکز استان کشور هستند.