به روز شده در ۱۴۰۲/۰۱/۰۴ - ۱۹:۱۷
 
۲
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۱۱/۱۹ ساعت ۱۱:۱۳
کد مطلب : ۳۸۶۰۴۳

میروسلاو بلاژویچ درگذشت

میروسلاو بلاژویچ درگذشت
گروه ورزشی:سرمربی سابق تیم ملی فوتبال ایران در ادامه بیماری جانکاه و طولانی‌اش دقایقی پیش از دنیا رفت.
 چیرو بلاژویچ پس از یک بیماری طولانی و سخت در سن ۸۸ سالگی در زاگرب درگذشت. "مربی همه مربیان" در ۱۰ فوریه ۱۹۳۵ در تراونیک به دنیا آمد، او خالق یکی از بزرگترین موفقیت‌های ورزش کرواسی، مدال برنز جهان در سال ۱۹۹۸ است.
 
به گزارش ورزش سه، او تا ۳۱ سالگی با پیراهن دینامو، لوکوموتیو، سارایوو، ریژکا و در نهایت سیون فوتبال بازی کرد و سپس تصمیم گرفت در موتیه سوئیس مربی شود. او در سوئیس ماند هدایت تیم ملی این کشور را برعهده گرفت، اما صعود او در سال ۱۹۷۹ آغاز شد، زمانی که او به ریه‌کا آمد و با این تیم به یک چهارم نهایی جام برندگان جام رسید و. چیرو در دسامبر ۱۹۸۰ دعوت به دینامو را پذیرفت و تا تابستان ۱۹۸۳ سرمربی این تیم بود و در سال ۱۹۸۲ برای اولین بار پس از ۲۴ سال عنوان قهرمانی یوگسلاوی را به دینامو آورد.
 
او سال‌ها بعد در تیم ملی کرواسی که تازه از یوگسلاوی جدا شده بود بعد از حذف ناعادلانه در یوروی ۹۶، در جام جهانی ۹۸ به مقام سوم جهان رسید که افتخاری بزرگ برای این کشور کوچک اروپایی به شمار می‌آید. چیرو پس از این کار بزرگ به ایران آمد و در تیمی که خود را برای صعود به جام جهانی ۲۰۰۲ آماده می‌کرد تبدیل به یک مربی محبوب شد، اما با همه شایستگی‌های آن نسل این تیم مغلوب یک بازی عجیب در بحرین شد و از صعود بازماند.

بلاژویچ با وجود تمایل محسن صفایی فراهانی رییس فدراسیون ایران، قراردادش با ایران را ملغی کرد و کار را به دستیارش برانکو ایوانکوویچ سپرد. مردی که در دوره بعدی صعودی موفقیت آمیز به جام جهانی داشت.چیرو که همواره با ادبیات جالب و مصاحبه‌ها و تیتر‌های درخشانش در یاد ما می‌ماند یک بار هم در کهنسالی برای اداره مس کرمان به ایران بازگشت که این سفر موفقیت‌آمیز نبود.بلاژویچ در سال‌های اخیر درگیر بیماری سرطان بود و مرگ خود را از خدا درخواست کرده بود. او ساعتی پیش در سن ۸۸ سالگی درگذشت.