به روز شده در ۱۴۰۲/۰۶/۳۱ - ۰۰:۲۳
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۱۱/۲۰ ساعت ۱۰:۵۷
کد مطلب : ۳۸۶۲۴۶

کارلوس کی‌روش هنوز هم خط قرمز است؟

کارلوس کی‌روش هنوز هم خط قرمز است؟
گروه ورزشی: روزنامه شرق نوشت: کارلوس کی‌روش، سرمربی سابق تیم ملی ایران که در جام جهانی هدایت ایران را برعهده داشت حالا چند روزی می‌شود به طور رسمی به عنوان سرمربی تیم ملی قطر انتخاب شده است. او بعد از آنکه یکی، دو روزی با کت چرم عنابی‌رنگ در ورزشگاه‌های قطر چرخید و بازی‌های لیگ این کشور را از نزدیک دید، به طور رسمی قراردادش را تا پایان جام جهانی ۲۰۲۶ با این کشور حوزه خلیج فارس منعقد کرد.
جدایی کی‌روش از فوتبال ایران و رفتنش به فوتبال قطر مطابق با انتظار با واکنش‌های متعددی در داخل ایران روبه‌رو شده است. مخالفان این مرد پرتغالی از قطری‌ها تشکر کرده‌اند که فوتبال ایران را از دست او نجات داده و موافقان کارلوس هم با اشاره به بی‌کار‌نماندن چندباره کی‌روش بعد از جدایی از ایران، او را گزینه‌ای ایدئال توصیف کرده و انتقاد کردند که چطور فدراسیون فوتبال ایران به‌راحتی اجازه جدایی به این سرمربی داده است.
در سطحی بالاتر حتی مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال ایران، هم که هنوز نگاه منتقدان را بر خود برای برکناری دراگان اسکوچیچ و آوردن مجدد کی‌روش می‌بیند، با اشاره به رفتن این سرمربی به قطر ادعا کرده همین موضوع یعنی همین که کشوری مثل قطر کارلوس کی‌روش را استخدام کرده، نشان می‌دهد که تصمیم فدراسیون فوتبال ایران برای انتخاب او به‌عنوان سرمربی در جام جهانی تصمیم درستی بوده است.
دوقطبی‌ای که موافقان و مخالفان کی‌روش قریب به یک دهه است در فوتبال ایران رقم زده‌اند، به این سادگی‌ها قرار نیست از بین برود؛ ولی نباید فراموش کرد که حضور طولانی‌مدت این مربی پرتغالی، فارغ از آنکه خالی از حواشی نبود، دستاوردی هم برای فوتبال ایران از لحاظ جام یا اتفاقی درخور نداشت. کی‌روش در سه جام جهانی هدایت تیم ملی را برعهده داشت که در هیچ‌کدام از آن‌ها نتوانست تیم ملی را به دور دوم ببرد. از طرفی دو بار هم هدایت ایران را در جام ملت‌های آسیا در اختیار داشت که ماحصلش شد حذف برابر عراق بحران‌زده و دیگری شکست و حذف تحقیرآمیز برابر ژاپن.
البته این‌ها به آن معنی نیست که کی‌روش مربی کوچک یا بی‌دانشی است؛ ولی با اذعان به این مورد، سبک و فلسفه مربیگری او به درد فوتبال ایران نمی‌خورد. گذشته از این، نتایجی که او در جام جهانی اخیر هم به دست آورد، دست‌کمی از یک فاجعه نداشت. کارلوس که به جای دراگان انتخاب شده بود تا مانع از ثبت نتایج فاجعه‌آمیز برابر دو رقیب سیاسی یعنی انگلیس و آمریکا شود، به هر دو باخت و در دیدار نخست، بدترین شکست تاریخ فوتبال ایران را رقم زد.
فارغ از این موارد، کارلوس در قطر به غیر از سرمربی ایران، کاراکتر جدیدی هم به خود گرفته و تبدیل به تریبون دولت شده بود. نقشی که چنان در آن فرو رفته بود که دیگر از نگاه برخی سیاسیون ایرانی، جایگاهش رفیع‌تر از یک سرمربی در جام جهانی بود. برای این کاراکتر کارلوس کی‌روش فقط کافی است به اتفاقی که بعد از بازی ایران با انگلیس رقم خورد، نگاهی اجمالی شود. کارلوس به جای آنکه بعد از تحمل نتیجه سنگین ۶ بر ۲ عذرخواهی کند، در تمرین تیم ملی به خبرنگاران یکی از سایت‌های داخلی ایران تاخت و آن‌ها را متهم به این کرد که ترکیب تیم ملی را از قبل لو داده و به‌همین‌دلیل ایران چنان شکست عجیبی را مقابل انگلیس متحمل شده است!
بدون درنظر‌گرفتن اینکه سرمربی تیم ملی انگلیس چقدر بی‌کار بوده که سایت ایرانی بخواند یا اینکه چه تحلیلی برای چینش ضعیف کارلوس کی‌روش در دیدار نخست داشته باشد، اتفاقی که هم‌زمان در تهران رخ داد، بیانگر جایگاه جدید این سرمربی بود. ساعتی بعد از حمله کارلوس کی‌روش به خبرنگاران سایت مذکور در قطر، سردبیر همان سایت در تهران بازداشت شد تا مشخص شود که کارلوس کی‌روش تبدیل به خط قرمزی عجیب شده است.
اگرچه آن بازداشت جنجالی پس از چندین ساعت به پایان رسید؛ ولی در اتفاقی عجیب‌تر دیگر کسی جرئت نمی‌کرد درباره ترکیب تیم ملی حتی در جمع‌های چندنفره هم صحبت کند! در واقع از همان اتفاقات می‌شد پی برد که نه‌تنها کارلوس کی‌روش تبدیل به خط قرمز شده؛ بلکه مواردی دیگر که به نوعی به کی‌روش مرتبط می‌شدند هم در همین زمره قرار می‌گرفت.
این شایعه زمانی قوت بیشتری به خود گرفت که عنوان شد به فدراسیون فوتبال دستور داده شده فارغ از نتایجی که کی‌روش به همراه تیم ملی ایران گرفته، قرارداد او تمدید شود. دستور به تمدیدی که ظاهرا پاداشی برای خوش‌صحبتی این مرد پرتغالی در کنفرانس‌های خبری بود. به هر روی، زمانی که کی‌روش به طور رسمی با انتشار پستی در اینستاگرام از بازیکنان تیم ملی ایران خداحافظی کرد، مشخص شد که او دیگر قرار نیست به تهران برگردد.
کارلوس با بدون پاسخ گذاشتن پرسش‌های بی‌شمار، از فوتبال ایران جدا شد؛ ولی هنوز یک ابهام کلی درباره او باقی مانده است؛ آیا هنوز هم کی‌روش خط قرمز است؟ شاید پرسیدن چنین سؤالی آن‌هم درست بعد از انعقاد قرارداد این مربی پرتغالی با فدراسیون فوتبال قطر کمی عجیب به نظر برسد؛ ولی در همین مدت چندروزه یکی، دو اتفاق افتاده که افکار را به سمتی می‌برد که گویی واقعا هنوز این سرمربی از مصونیت خاصی در ایران برخوردار است.
موضوع جدید مربوط به رفتاری است که قرار است با محمدحسین کنعانی‌زادگان، مدافع تیم ملی فوتبال ایران شود. کنعانی‌زادگان به همراه شجاع خلیل‌زاده، پیش از آمدن کارلوس کی‌روش، دو مدافع میانی فیکس و باثبات تیم ملی بودند که عملکرد قابل قبولی در این خط داشتند. آن‌ها البته در زمره موافقان دراگان اسکوچیچ هم قرار داشتند و گفته می‌شد که ممکن است با ورود کی‌روش به ایران، جایگاه آن‌ها در ترکیب تیم ملی به خطر بیفتد.
این موضوع اگرچه در دیدار‌های تدارکاتی تیم ملی چندان نمودی نداشت؛ ولی در جام جهانی به‌ویژه با سیستم عجیب‌وغریب کارلوس کی‌روش در دیدار برابر انگلیس که آن فاجعه بزرگ رقم خورد، مشخص شد که شایعات درست هستند. کارلوس به غیر از چنددقیقه‌ای که به کنعانی‌زادگان بازی داد، هرگز به این زوج خط دفاعی که در زمره آماده‌ترین بازیکنان ایران بودند، اعتماد نکرد.
این موارد به کنار، در روزی که کارلوس کی‌روش پست خداحافظی با بازیکنان تیم ملی ایران را منتشر کرد، همین کنعانی‌زادگان کامنت خبرسازی زیر آن پست منتشر کرد و نوشت: «تو به ایران خیانت کردی، نه به من و شجاع». همین موضوع باعث به‌وجود‌آمدن روندی جدید در فوتبال ایران شده است. اگرچه بسیاری از بازیکنان قدیمی و فعلی فوتبال ایران از زحمات کی‌روش تشکر کرده و کنایه‌ای هم به کنعانی‌زادگان زده‌اند؛ ولی حالا خبر رسیده که کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال این مدافع منتقد را فراخوانده تا روز ۲۴ بهمن به ایران بیاید و درباره پاره‌ای از مسائل توضیح دهد! د
رست است که دلیلی برای این اتفاق درج نشده؛ ولی ناگفته پیداست که ظاهرا قرار است کنعانی‌زادگان به دلیل انتقاد از کارلوس کی‌روش مورد بازخواست قرار بگیرد. عجیب آنکه با وجود قطع همکاری کی‌روش با فدراسیون فوتبال ایران و رفتنش از ایران، هنوز هم انگار این مرد پرتغالی خط قرمزی است که نباید به او گفت بالای چشمت ابروست.
برچسب ها: کارلوس کی‌روش