به روز شده در ۱۴۰۲/۰۹/۱۴ - ۱۲:۵۲
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۱۱/۲۲ ساعت ۲۱:۲۳
کد مطلب : ۳۸۶۷۱۵

عبور بالون چینی از روی پایگاه‌های موشکی

عبور بالون چینی از روی پایگاه‌های موشکی
گروه بین الملل: وزیر دفاع آمریکا در ارتباط با مناقشه بالون چینی سرنگون شده توسط کشورش گفت، این بالون در مسیری که از فراز پایگاه‌های موشک‌های بالستیک و یک پایگاه بمب‌افکن رادارگریز بی-۲ آمریکا می‌گذشته، پرواز کرده است.
لوید آستین، همچنین اظهار کرد، پنتاگون گام‌هایی در راستای حفاظت از "دارایی‌های راهبردی آمریکا" (تسلیحات هسته‌ای آمریکا) در برابر جاسوسی‌های ادعایی این بالون اتخاذ کرده است.
آستین در اولین اظهارنظرهای علنی خود از زمانی که آمریکا خبر از سرنگون کردن "بالون جاسوسی" چینی طی روز شنبه گذشته بر فرار اقیانوس اطلس داد، به شبکه سی.بی.اس نیوز گفت: "ما نسبت به محافظت از همه دارایی‌های راهبردی خود اطمینان حاصل کردیم و محدودیت در زمینه تحرک و ارتباطات اعمال کردیم تا باعث افشای غیرضروری توانمندی‌هایمان نشویم."
وزیر دفاع آمریکا ادامه داد، نیروی دریایی آمریکا اکنون اکثر بخش‌های بالون را جمع‌آوری کرده و آماده است تا تکه‌های دوربین‌ها و آنتن‌هایی که این بالون حمل می‌کرده را عرضه کند.
آستین خاطرنشان کرد: ما نقشه محل قطعات را ترسیم کرده‌ایم و حالا تلاش‌هایی دقیق را برای جمع‌آوری قطعاتی که در کف اقیانوس هستند اجرا می‌کنیم.
آستین ادعا کرد، این نخستین بار نیست که یک بالون جاسوسی چینی حریم هوایی آمریکا را نقض کرده است. این بالون جدید در نزدیکی یا از روی چهار سایت نظامی در مونتانا، وایومینگ، نبراسکا و میسوری بعد از آنکه نخستین بار در تاریخ ۲۸ ژانویه وارد حریم هوایی آمریکا شد پرواز کرد. بالون‌های قبلی از روی بخش‌هایی از هاوایی، تگزاس و فلوریدا پرواز کردند و سه مورد از این بالون‌ها مربوط به زمان دولت ترامپ و یک مورد نیز مربوط به اوایل شروع به کار دولت جو بایدن هستند.
به ادعای رسانه سی.بی.اس نیوز، چند روز قبل نیز یک بالون چینی بر فراز کاستاریکا شناسایی شد و بالون‌های چینی در سراسر جهان اقدام به نقض حریم هوایی کشورها، در اکثر اوقات بدون اینکه کسی اصلا متوجه شود، کرده‌اند.
آستین بلافاصله بعد از سرنگون شدن شدن این بالون توسط یک جنگنده آمریکایی تلاش کرد با همتای چینی خود تماس بگیرد.
او گفت: من برای انجام یک تماس درخواست دادم و آنها آن درخواست را قبول نکردند. برنامه بالونی چین با هدف افزایش توانمندی‌های تجسسی طراحی شده است.
برچسب ها: آمریکا