کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

خوراکی‌هایی برای داشتن پوست، مو و ناخن سالم

روزنامه خراسان , 26 بهمن 1401 ساعت 13:40


گروه سلامت:وقتی به بهبود سلامت مو، پوست و ناخن فکر می‌کنیم، اولین انتخاب ما ممکن است این باشد که از محصولات زیبایی، قرص‌ها و مکمل‌ها استفاده کنیم.اما شما می‌توانید از یک مسیر دیگر هم سلامت پوست، مو و ناخن خود را تضمین کنید. فقط کافی است بهتر و سالم‌تر غذا بخورید. تحقیقات به ویژه درباره ناخن‌ها و پوست در حال پیشرفت است، تغذیه می‌تواند راهی کم هزینه و کم خطر برای بهبود رشد مو، پوست و ناخن باشد.
 

ماهی
غذا‌های دریایی غنی از اسید‌های چرب امگا ۳ می‌توانند برای مو و پوست مفید باشند. اسید‌های چرب امگا ۳ می‌توانند به کاهش التهاب و قرمزی در بدن و پوست کمک کنند. آن‌ها همچنین منبع غنی پروتئین، آنتی اکسیدان قوی ویتامین E و بیوتین هستند. ماده مغذی که از تولید کراتین حمایت می‌کند.

سیب زمینی
سیب زمینی سرشار از کاروتنوئید بتاکاروتن است که پیش ساز ویتامین A است. ویتامین A تولید کراتین را تقویت می‌کند و برای سلامت پوست و ناخن ضروری است. یک مطالعه قدیمی‌تر در سال ۲۰۰۴ نشان داد که آنتوسیانین موجود در سیب زمینی دارای خواص آنتی اکسیدانی است که ممکن است التهاب پوست را بهبود بخشد.

آجیل و دانه‌ها
برخی از دانه ها، به ویژه تخمه آفتابگردان، منابع خوبی از بیوتین، پروتئین و ویتامین E هستند. آجیل‌هایی مانند بادام و گردو همچنین دارای آنتی اکسیدان و ویتامین E هستند که دارای خواص ضد التهابی است که ممکن است به جذب انرژی از نور UV، کمک و از آسیب پوست و علایم قابل مشاهده پیری مانند خطوط ریز و لکه‌های خورشید محافظت کند.

سبزی‌های تیره و برگ دار
مصرف سبزیجات برگدار مواد مغذی زیادی را برای بدن فراهم می‌کند که می‌تواند برای مو، پوست و ناخن مفید باشد. از سبزی‌های تیره و برگ دار می‌توان اسفناج، کلم پیچ، برگ چغندر، کلم بروکلی و... را نام برد.

خوراکی‌های سرشار از آب
نوشیدن آب، تنها راه افزایش آب بدن نیست. برخی از میوه‌ها دارای آب زیادی هستند. خیار، هندوانه، کرفس، سیب، هلو، گوجه فرنگی، کاهو، طالبی و توت فرنگی از جمله این میوه‌ها هستند.

تخم مرغ
پروتئین بخش مهمی از سلامت موست. مو‌های ما از پروتئینی به نام کراتین ساخته شده است، بنابراین رژیم غذایی ناکافی از پروتئین ممکن است مو را شکننده کند. یک تخم مرغ بسیار بزرگ دارای تقریباً ۷ گرم پروتئین است.


کد مطلب: 387529

آدرس مطلب :
https://www.baharnews.ir/news/387529/خوراکی-هایی-داشتن-پوست-مو-ناخن-سالم

بهار نیوز
  https://www.baharnews.ir