به روز شده در ۱۴۰۲/۰۱/۰۱ - ۰۲:۱۰
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۱۱/۲۸ ساعت ۱۰:۳۸
کد مطلب : ۳۸۷۷۶۸
واقعیت این است که به ریال حقوق می‌گیریم به یورو خرج می‌کنیم

خط فقر ۲۰ میلیونی، مجادله بر سر عیدی ؟!

خط فقر ۲۰ میلیونی، مجادله بر سر عیدی ؟!
گروه اقتصادی: پس از اعلام رقم عیدی کارگران و کارمندان، مباحث و اظهارنظرهای پرشماری در شبکه های اجتماعی شکل گرفت. بعضاً کارمندان دولت رقم عیدی خود را ناعادلانه توصیف می کردند.به گزارش سیناپرس، بر اساس قانون، عیدی کارگران معادل ۶۰ یا ۹۰ روز حقوق آنها است. کارگرانی که یک سال در مجموعه ای شاغل بوده اند، معادل ۲ ماه پایه حقوق و کارگرانی که بیش از ۱ سال سابقه فعالیت در آن مجموعه را دارند، معادل ۲ ماه و یک سنوات عیدی دریافت می کنند، بر اساس اعلام مراجع رسمی در دولت، با توجه به اینکه حداقل حقوق کارگران در سال جاری ۴ میلیون و ۱۷۹ هزار تومان است، حداقل عیدی کارگران ۸ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان خواهد بود.

با این همه اگر سطح حقوق کارگر بر اساس قانون بیش از این باشد به گونه ای که او را واجد شرایط دریافت عیدی معادل حداقل ۹۰ روز حقوق کند، حداقل عیدی کارگران به ۱۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان افزایش خواهد یافت. از سوی دیگر مبلغ عیدی کارکنان دولت به صورت یکسان از سوی قوه مجریه اعلام شد. بر اساس اعلام دولت، هر کدام از کارکنان کشوری، لشکری و بازنشسته معادل ۱ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان عیدی خواهند گرفت. سال گذشته این مبلغ ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بود و در سال جاری این عدد به میزان ۱۰۰ هزار تومان رشد کرده است.

با این همه گفته می شود رقم عیدی در دستگاه های مختلف دولتی و نیمه دولتی به شدت متغییر است. سازمان ها بر اساس بودجه و توانگری مالی که دارند و نظر به تصمیم های مدیریتی داخلی، تحت عناوین مختلف در پایان سال مبالغی را به صورت مکمل در کنار عیدی دولتی به کارمندان خود پرداخت می کنند. برای نمونه هر سال در مجموعه وزارت نفت، مبلغ اهدایی به کارمندان دولت بسیار بیش از ۱ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان تعیین شده از سوی دولت است.

در این رابطه با فرامز توفیقی رئیس کمیته دستمزد کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور  گفت: در خصوص عیدی کارگران بر اساس قانون مصوب ۱۳۶۹ در مجمع تشخیص مصلحت نظام، کارگران شاغل در کارگاه های مختلف به ازای یک سال کار، معادل ۶۰ روز آخرین مزد خود را عیدی دریافت می کنند. این عدد می تواند طبق سطوح و سنوات خدمتی و عرف کارگاه ، مقداری افزایش یابد. در این رابطه که گفته شده، کارمندان عیدی کمتری دریافت می کنند، اصولاً مقایسه دریافتی عیدی کارگر و کارمند از نظر مبنایی صحیح نیست.

وی افزود: شاید کارمندان مبلغ عیدی کمتری از کارگران دریافت کنند، اما مجموع عیدی، پاداش و سایر ردیف های دریافتی توسط کارمندان در پایان سال در ارگان ها و نهادهای مختلف، در مجموع از کارگران بیشتر است.وی افزود: متاسفانه برخی مراجع عدد عیدی را اعلام می کنند و موجب اختلاف و قطبی سازی بی جهت میان کارگر و کارمند می شوند. در بسیاری از نهادهای دولتی کارمندان اضافه کار تشویقی از ۶۰ تا ۱۲۰ ساعت دریافت می کنند. همچنین حق عائله مندی این دو قشر متفاوت است. تعهد تطبیق، کمک غیر نقدی و ردیف های مختلف دیگری نیز برای کارمندان منظور می شود که به کارگر تعلق نمی گیرد. دولت همواره کارمندان را فرزندان تنی و کارگر را فرزند خوانده ذکور همسر قبلی تلقی می کند.

این کارشناس حوزه کار، اظهار کرد: متاسفانه افزایش فزاینده فشار اقتصادی باعث شده که برخی کنش های ناخوشایند بین قشری بروز کند، واقعیت آن است که همه ما به ریال حقوق می گیریم و ناچار هستیم به یورو خرج کنیم.

وی تاکیدکرد: خط فقری که از سوی دولت اعلام شده، تقریباً معادل ۱۵ میلیون تومان است، اما این عدد با واقعیت های جامعه فاصله دارد. وقتی اجاره دو الی سه برابر شده یا  مواد پروتئینی ۱۸۰ درصد رشد قیمت داشته است، مرغ ۲۳۰ درصد و البسه ۲۱۸ درصد رشد یافته، وقتی رکورد تورم در ۹۰ سال اخیر شکسته شده، با تمام معیارها و شاخص های علمی و مورد وثوق، خط فقر حتی در شهرهای کوچک بیش از ۲۰ میلیون تومان است؛ بنابراین اگر میزان عیدی دو برابر هم شود، بعید است بتواند تحولی بنیادین در وضع زندگی حقوق بگیر، چه کارمند و چه کارگر ایجاد کند. مبلغ این عیدی با توجه به تورم موجود و افزایش شدید قیمت‌ها به عقیده بسیاری از کارشناسان در حد شوخی و طنز است،تاجایی که بسیاری از مردم معتقدند، حتی اگر این عیدی داده نشود هم فرقی به حال کارمند و کارگر ندارد.

۱۴۰۱/۱۱/۲۸ ۱۱:۲۱
دولت از خود متشکر
دولت بی مسئولیت
دولت بی فکر و بی برنامه
دولتی که سر خود را چون کبک بر زیر برف کرده
خدایا خودت بر داد این مردم برس (420010)
۱۴۰۱/۱۱/۲۸ ۱۲:۳۵
فقر اقتصادی فقر فرهنگی اخلاقی میاره (420028)
۱۴۰۱/۱۱/۲۸ ۱۳:۲۹
سلام چرا دولت بدهی اش را به سازمان تامین اجتماعی نمیدهد‌واینکه سازمان تامین اجتماعی با تأخیر حقوق من را میده واینکه عیدی من را نمیده که بازنشسته سازمان تامین اجتماعی هستم وقیمت ویلچر5میلیون تومان است و اینکه زمین های روستایی رادولت باید به بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی دهد (420049)
۱۴۰۱/۱۱/۲۸ ۱۳:۵۲
تنها قشری که عیدی کمی می گیرند فقط بازنشسته های بیچاره هستند بقیه علاوه از این عیدی دولت کنار ان یک عیدی دیگری اداره ها عیدی چاقی می گیرن مدیران بخاطر خودشان که باشد عیدی دیگری معلوم می کند این ازنشسته همه یک روزی شاغل بودن خوب همه چیز میدانند شاغل باشی شرمنده خانواده نیستی (420065)
۱۴۰۱/۱۱/۲۸ ۱۴:۰۸
بخدا ای کاش کسی یا اقای بدون خبر وارد زندگی بازنشسته می شد میدید چطوری زندگی می کند کسی که نمی تواند ی کیلو میوه بگیرد جلو ی مهمانی بیاورد این زندگی است ولی هر مسئول روزی یک کت شلوار می پوشد این کجاش عدالت است ما بهتره خودکشی کنیم (420068)
۱۴۰۱/۱۱/۲۸ ۱۴:۳۱
علت گرانی بیشتر از حد صادرات مواد غذای کشور مانند گوشت ولبنیات وماشیینها که این روزها شده یک منبع سرمایه برای سرمایه دار ویک منبع فقر برای برای کارکرهای جامعه ایران ودلار بازی وسکه بازبازاری وارز بازی زندگی ماها شده بازیچه یک افراد خاص گرانی پشت سر هم وبی کاری در اثر گرانی کجای جامعه غلط کردیم که درایران غنی زندگی کردیم ولی درحسرت زندگی آرام وبدون دغدغه ۰بی کاری بچه ها از یک طرف وگرانیها وبی انصافی انصناف ودر اثر مالیات ها واجاره ها پس این سرمایه به کجا می رود (420073)
۱۴۰۱/۱۱/۲۸ ۱۴:۳۸
سلام و عرض ادب و احترام، خواهشان به پیام ما رسیدگی بفرمایید، طبق قانون حقوق ها باید بر اساس تورم واقعی که الان بالای 60 درصد شده، و خط فقری که الان بالای 20 میلیون شده افزایش پیدا کند، این حقوق ها جوابگوی ده روز زندگیه. بازنگری کنید در افزایش حقوق ها. ممنون. (420074)
جاویدی
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۱/۱۱/۲۸ ۱۵:۱۶
این عیدی هییییچ تاتیری در زندگی نداره با توجه به تورم باید ده میلیون عیدی واریز بشه (420086)
۱۴۰۱/۱۱/۲۸ ۱۵:۴۲
فشار اخذ مالیات بیشتر
واسه تامین عیدی های نجومی
خودیها (420093)
۱۴۰۱/۱۱/۲۸ ۱۸:۱۴
ما کارمندان قراداد انجام معین در طول 12ماه حقوق کارگری میگیریم موقع عیدی کارمند میشیم و عیدی کارمندی...؟؟؟؟؟؟؟ (420105)
۱۴۰۱/۱۱/۲۸ ۱۸:۳۰
واقعیت گفته شد فقط مبلغ عیدی امسال ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار صحیح است هر چند تفاوت زیادی نیست . با این مقدار پول نمی شود ریکا و صابون هم خرید نمی دانیم دولتمردان خودشان از کجا خرید می کنند؟؟؟ (420108)
۱۴۰۱/۱۱/۲۸ ۱۹:۰۲
باسلام : مورد توجه آقایان مسئولین و آنهایی که مستقیم یا غیر مستقیم در اداراه اقتصاد این کشور بنحوی سهیم هستند آقایان ۱- نمایندگان محترم مجلس ۲- وزیران محترم دولت ۳- مدیران کل و سایرمدیران دولتی ۴- روحانیون محترم ومعظم خیلی مرا ببخشید که مزاحمتان شدم ازهمه شما ها استدعا دارم اگرمیتوانید به یک سئوال من جواب بدهید شما را بخدا شماها ارزاق عمومی وخرید های خودتان را ازکجا تهیه میکنید که با این حقوقهای کم و گرانیهای اسفناک میتوانید مخارج رامدیریت کنیدآیا شما‌ هم‌بریال حقوق میگیریدولی به دولارخرج میکنید (420110)
۱۴۰۱/۱۱/۲۸ ۲۰:۰۶
دولت فقط زورش به جامعه کارگری میرسه. همش هم حرف مفت میزنه و بی عرضه ترین تیم اقتصادی تو این 44 سال بعد از انقلاب طبق نظر سنجی مردمی شناخته شده (420116)
کارمند
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۱/۱۱/۲۸ ۲۰:۴۲
این حرفهایی که این آقا راجع به تفاوت مزایا در حقوق کارگر و کارمند زده کاملا دروغ است. گذشته از نیروهای شرکتی ، افراد رسمی با حکم کارگری تمام مزایای کارمندان را دریافت می‌کنند. یه سری مزایا مثل حق لباس و ... نیز فقط مختص کارگریهاست. پس اختلاف فاحش چند میلیونی حقوق بیشتر یک کارگر از کارمند هم رتبه اش دریک دستگاه به خاطر چیست؟وقتی یه مسئول اینگونه ندانسته یا عامدانه حق را پایمال میکند داعیه ی عدالتخواهی دروغ محض است. ناظر محترم لطفا نظرم را چاپ کنید. (420121)
جاوید
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۱/۱۱/۲۹ ۰۱:۱۳
سلام فقط کارگران یا کارمندان خدایش دولت خجالت نمیکش ۱۸۰۰ به بازنشستگان عیدی میدی چکار کنیم نظرتون چی عیدی ندید خجالت نمی‌کشید هم سال نو هم ماه رمضان ما خانواده نداریم سفرهامون کوچک شده با کسی رفت و آمد نمی‌کنیم مسافرت نمیریم سفره عید نداریم واقعا با این حقوق و عیدی با این گرونی بمیریم (420137)
K
United Arab Emirates
۱۴۰۱/۱۱/۲۹ ۰۱:۳۵
تو را خدا عیدی کارمندان ب مانند عیدی بانک ملت و دیگر بانک ها مقایسه کنید چرا چنین تفاوت (420138)
۱۴۰۱/۱۱/۲۹ ۰۱:۳۹
دروغ است ما معلمین همان مبلغ یک میلیون و ... را دریافت میکنیم بدون یک ریال تشویقی و ... حقوق هم معادل حداقل کارگریست!!!! واقعا شرمنده خودم هستم (420139)
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۱/۱۱/۲۹ ۰۲:۳۴
خط فقرزدن 20 میلیون درصورتی که حقوق هنوز 8. و10 میلیون تومان هست بااین وجودت 12میلیون رو دولت بالا میکشد. (420143)
عباس
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۱/۱۱/۲۹ ۱۶:۵۴
اگر از ترس شورش و سقوط نباشد همین مبلغ صدقه یا عیدی را نمی دادند عیدی که هنوز به حساب حقوق بگیران وارد نشده باید چند برابر رویش بگذارید تا فقط لباس ساده و ارزان حراجی را بتوانی برای فقط یک فرزندت بخری ای خاک بر سر تو تصمیم گیرنده زندگی مردم ایران خجالت بکشید حداقل شما هم چند ماه مثل بقیه حقوق بگیرید شاید کمی شعور و وجدانتان درد بگیرد (420211)
۱۴۰۱/۱۱/۲۹ ۲۰:۲۸
همه مردم شغل ندارند کارمندان بیش از 4 میلیون نیستند به فکر همه مردم باشید (420244)