به روز شده در ۱۴۰۲/۰۹/۰۷ - ۱۸:۴۴
 
۲
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۱۱/۲۸ ساعت ۱۹:۲۰
کد مطلب : ۳۸۷۸۸۱

موج عظیم پناهجویی؛ چالش بزرگ دولت آلمان

موج عظیم پناهجویی؛ چالش بزرگ دولت آلمان
گروه بین الملل: شمار پناهجویان در آلمان مرتبا افزایش می‌یابد و سال قبل از یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر گذاشت. اغلب شهرهای آلمان برای اسکان و ادغام پناهجویان، منابع مالی بیشتری می‌خواهند اما دولت بودجه محدودی اختصاص داده است.
سال ۲۰۲۲ شمار پناهجویانی که وارد آلمان شدند رکورد جدیدی زد. در این سال بیش از یک میلیون نفر از اوکراین به آلمان آمدند. علاوه بر این ۲۱۷ هزار و ۷۷۴ پناهجو  از سوریه، افغانستان، ترکیه و سایر کشورها برای نخستین بار درخواست پناهندگی دادند.
آمار تقاضاها در سال ۲۰۲۳ هم تصاعدی است. تنها در ژانویه  ۲۹ هزار و ۷۲ نفر درخواست پناهندگی دادند.
افزایش تعداد متقاضیان بسیاری از شهرداری‌ها را دچار مشکل کرده است. در برخی از شهرهای آلمان مجبور شده‌اند پناهجویان را در اقامتگاه‌های اضطراری، چادرها، کانتینرهای پیش‌ساخته و سالن‌ نمایشگاه‌ها اسکان دهند. بسیاری در آلمان با دیدن این صحنه‌ها به یاد سال ۲۰۱۵ ‌افتادند که صدها هزار سوری وارد این کشور شدند.
اکارت وورتسنر، نایب رئیس "انجمن شهرهای آلمان"، گفته است بسیاری از شهرها برای غلبه بر مشکلات اسکان پناهجویان نیاز فوری و حمایت مالی بیشتر دولت دارند. اغلب شهرداری‌ها می‌گویند در شرایط فعلی کمک‌هایی که دولت ارائه می‌کند کافی نیست.
وورتسنر درخواست کرده که دولت فدرال تمام هزینه‌های اقامت پناهجویان را تقبل کند، ولی کریستیان لیندنر، وزیر دارایی اختصاص بودجه اضافی را رد کرده است.
در کنار مسئله اسکان پناهجویان مشکلات دیگری چون کمبود مهدکودک و مدرسه نیز برای خانواده‌های پناهجو وجود دارد. نانسی فزر، وزیر کشور هم ضمن متناسب دانستن کمک‌‌های مالی دولت می‌گوید در سال ۲۰۲۲ دولت فدرال به ایالت‌ها و شهرداری‌ها سه و نیم میلیارد یورو کمک مالی پرداخته و برای امسال نیز بر سر پرداخت دو میلیارد و ۷۵۰ میلیون یورو توافق کرده است.
اما انتقادها بیشتر بر سر این است که  کمک‌های مالی دولت با تعداد پناجویان هم‌خوانی ندارد.
انجمن شهر های آلمان هشدار داده است مردم مناطق زلزله‌زده ترکیه و سوریه نیز به زودی راهی آلمان خواهند شد، در حالی‌ که ظرفیت شهرهای آلمان برای پذیرش پناهجویان دیگر پر شده است.
این انجمن برای مقابله با "سیل" زلزله‌زدگان ترکیه و سوریه توصیه کرده است دولت آلمان برای بازسازی مناطق تخریب شده ترکیه، سوریه و همچنین اوکراین هر چه سریع‌تر  کمک کند.