به روز شده در ۱۴۰۲/۰۷/۰۱ - ۱۸:۵۳
 
۱
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۱۱/۲۹ ساعت ۱۱:۱۴
کد مطلب : ۳۸۷۹۳۰
مقایسه آمار اشتغال شاغلین پاییز ۱۴۰۰ در پاییز ۱۴۰۱؛

بیکاری 3 میلیون‌ و 300 هزار نفر از شاغلین ۱۴۰۰ در ۱۴۰۱

بیکاری 3 میلیون‌ و 300 هزار نفر از شاغلین ۱۴۰۰ در ۱۴۰۱
گروه اقتصادی:بررسی‌ها نشان می‌دهد نزدیک به 3 میلیون و 300 هزار نفر از کسانی که در پاییز سال گذشته شاغل بوده اند، در پاییز امسال دیگر دارای شغل نبوده و بیکار شده و یا از جمعیت فعال اقتصادی خارج شده‌اند.
به گزارش اکو ایران، کل جمعیت حاضر در سن کار(15 ساله و بیشتر) در پاییز امسال 63 میلیون و 886 هزار نفر برآورد شده که از این تعداد حدود 26 میلیون و 207 هزار نفر تمایل به کار کردن دارند، بر این اساس نرخ مشارکت اقتصادی در پاییز امسال 41 درصد بوده است.

بررسی ها نشان می دهد 2 میلیون و 136 هزار نفر از کسانی که در پاییز امسال جویای شغل بوده اند نتوانسته برای خود شغلی دست و پا کنند، به عبارت دیگر نرخ بیکاری در پاییز 8.2 درصد بوده است. نرخ بیکاری در پاییز سال گذشته 8.9 درصد بوده که این امر نشان از کاهش این شاخص در پاییز امسال دارد.


کل جمعیت شاغل ایران در پاییز سال گذشته 23 میلیون و 535 هزار نفر بوده است. بر اساس امار ها 20 میلیون و 240 هزار نفر از این افراد هنوز شاغل هستند، به بیان ساده تر 86 درصد کسانی که در پاییز سال گذشته شاغل بوده اند در پاییز امسال نیز همچنان دارای شغل بودند. همچنین 2.9 درصد از کسانی که در پاییز سال گذشته شاغل بوده در پاییز امسال بیکار شده و نتوانسته برای خود شغلی پیدا کند، جمعیت این گروه 682 هزار نفر برآورد شده است.

11.1 درصد کسانی که در پاییز سال قبل دارای شغل بوده اند، در پاییز امسال از جمعیت فعال اقتصادی خارج شده اند، به عبارت دیگر بالغ بر 11 درصد شاغلین سال گذشته در پاییز امسال دیگر متقاضی شغل نیستند. تعداد این گروه نیز 2 میلیون و 612 هزار نفر بوده است.(چنانچه فرد بیکار طی یک ماه دیگر جویای کار نباشد و به دنبال کار نگردد، از جمعیت فعال اقتصادی خارج می شود)

این خروچ از بازار کار می تواند به دلایل مختلفی رخ داده باشد، بازنشستگی و عدم تمایل به کار کردن از جمله دلایل آن است. همچنین ممکن است درصدی از این گروه در این بازه زمانی یک ساله بیکار شده و به دلیل ناامیدی از پیدا کردن شغل دیگر به دنبال شغل نمی گردد و از بازار کار خارج شده است.  به طور کلی می توان گفت که حدود 3 میلیون و 300 هزار نفری که در پاییز 1400 شاغل بوده اند، در پاییز سال جاری دیگر شغلی نداشته اند.