به روز شده در ۱۴۰۲/۰۹/۱۶ - ۰۹:۰۰
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۱۱/۳۰ ساعت ۱۳:۵۰
کد مطلب : ۳۸۸۲۰۰

همه سیگارها به DNA آسیب می رسانند

همه سیگارها به  DNA آسیب می رسانند
گروه علمی:مطالعه جدید مبتنی بر شواهد قبلی نشان می‌دهد استعمال سیگار الکترونیکی سالم‌تر از سیگار سنتی نیست. در تجزیه و تحلیل سلول‌های اپیتلیال گرفته شده از دهان افراد سیگاری، سیگاری‌ها و افرادی که هرگز سیگار نکشیده‌اند، دریافتند که استعمال کننده‌های سیگارهای الکترونیکی و سیگاری‌های سنتی بیش از دو برابر افراد غیرسیگاری دچار آسیب DNA می‌شوند.
 
کسانی که بیشتر سیگار می‌کشیدند، آسیب DNA بیشتری داشتند.سلول‌های اپیتلیال، دهان را پوشانده اند. آسیب DNA یک تغییر اولیه است که با افزایش خطر ابتلاء به سرطان و بیماری‌های التهابی مرتبط است.«احمد بصارتی نیا»، نویسنده ارشد این مطالعه از دانشکده پزشکی کک در لس آنجلس، گفت: «برای اولین بار، ما نشان دادیم که هر چه افراد استعمال کننده سیگارهای الکترونیکی بیشتر سیگارهای الکترونیکی استفاده کنند، و هر چه مدت طولانی‌تر از آن استفاده کنند، آسیب DNA بیشتری در سلول‌های دهان آنها رخ می‌دهد.»

بصارتی نیا در بیانیه خبری دانشکده گفت: «الگوی مشابه در افراد سیگاری سنتی نیز وجود داشت.»در این مطالعه، محققان ۷۲ بزرگسال سالم را که مورد مصاحبه قرار گرفتند و تحت آزمایش بیوشیمیایی قرار گرفتند، انتخاب کردند.
شرکت کنندگان در مطالعه به سه گروه تقسیم شدند: ویپرهایی که هرگز سیگار سنتی نکشیده بودند. سیگاری‌هایی که هرگز سیگار الکترونیکی نکشیده بودند. و افرادی که سابقه استعمال هیچ یک از سیگارها را نداشتند.

محققان همچنین داده‌هایی را در مورد تعداد دفعات و مدت زمانی که شرکت کنندگان سیگار سنتی یا سیگار الکترونیکی می‌کشیدند جمع آوری کردند.سپس محققان نمونه‌ای از سلول‌های اپیتلیال را از دهان هر شرکت‌کننده جمع‌آوری کردند و از نظر آسیب به ژن‌های خاصی که نشان‌دهنده حمله به ژنوم هستند، آزمایش کردند.این آزمایش‌ها سطوح مشابهی از آسیب DNA را بین افراد سیگاری سنتی و الکترونیکی نشان داد: به ترتیب ۲.۶ برابر و ۲.۲ برابر نسبت به افراد غیر مصرف کننده.بصارتی نیا گفت: «دستگاه‌ها و طعم‌هایی که بیشترین مصرف را در بین جوانان و بزرگسالان دارند، بیشترین آسیب را به DNA می‌رسانند.»
برچسب ها: سیگار دی ان ای