به روز شده در ۱۴۰۲/۰۷/۱۲ - ۱۱:۱۹
 
۱
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۱۲/۱۲ ساعت ۰۹:۵۷
کد مطلب : ۳۹۰۳۹۱

ابراز نگرانی شدید ازفعالیت هسته‌ای ایران

ابراز نگرانی شدید ازفعالیت هسته‌ای ایران
گروه بین الملل:سخنگوی وزارت خارجه فرانسه با اشاره به گزارش فصلی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: این گزارش نشان دهنده مسیر "بسیار نگران‌کننده‌ای" است که برنامه‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی در پیش گرفته است.
 ان- کلیر لوژوندر به کشف ذرات اورانیوم با غنای نزدیک به ۸۴ درجه در تاسیسات فردو اشاره کرد که فقط چند درصد کمتر از غنای اورانیومی است که کاربرد نظامی دارد.
او  گفت تحولات اخیر در فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی "به غایت جدی و بی‌سابقه" است.آژانس در گزارشی که روز سه‌شنبه منتشر شد اعلام کرد بازرسان این نهاد نظارتی سازمان ملل در تاسیسات زیرزمینی فردو ذرات اورانیوم با غنای ۷/ ۸۳ درصد پیدا کرده‌اند.پیش از این برخی رسانه‌ها به نقل از منابع آگاه خبر کشف اورانیوم با غنای نزدیک به ۸۴ درصد در تاسیسات فردو را منتشر کرده بودند.رویترز نیز حدود یک ماه پیش با استناد به یک گزارش محرمانه آژانس به شورای حکام اعلام کرد بازرسان این نهاد در یک بازدید سرزده از تاسیسات زیرزمینی فردو یک تغییر از پیش اعلام نشده در نحوه اتصال دو مجموعه سانتریفیوژهای پیشرفته برای تولید اورانیوم با غنای ۶۰ درصد را کشف کرده‌اند.
ظاهرا ذرات اورانیوم نزدیک با ۸۴ درصدی کشف شده مربوط به همین نحوه اتصال از پیش اعلام نشده بوده است.
محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در حاشیه نشست دهم اسفند هیئت دولت کشف این ذرات اورانیوم را به "برداشت ناصواب یک بازرس" نسبت داد و گفت: در مذاکرات و بررسی‌های هیئتی از آژانس که در تهران هستند ابهام‌ها "رفع و رجوع شده و یا در حال رفع و رجوع شدن" هستند.
بهروز کمالوندی، سخنگوی این سازمان هشتم اسفند گفته است ریاست هیئت آژانس را ماسیمو آپارو، معاون پادمانی این نهاد سازمان ملل بر عهده دارد و مذاکرات روزهای گذشته "سازنده و امیدوارکننده" بوده است.
روابط جمهوری اسلامی و آژانس پیش از موارد نگران‌کننده اخیر نیز به خاطر بی‌پاسخ ماندن پرسش‌های این نهاد درباره منشاء موارد رادیواکتیو کشف شده در سه سایت اعلام نشده متشنج و پرتنش شده بود.
محمد اسلامی اطمینان داده که جمهوری اسلامی از "ایجاد اخلال در همکاری‌های جدید با آژانس" جلوگیری می‌کند. کمالوندی هم به تازگی اعلام کرد رافائل گروسی، مدیرکل آژانس به دعوت رسمی محمد اسلامی به زودی به تهران سفر می‌کند.
برچسب ها: فرانسه