به روز شده در ۱۴۰۲/۰۹/۰۷ - ۱۶:۲۰
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۱۲/۱۴ ساعت ۰۹:۵۵
کد مطلب : ۳۹۰۷۴۰

گیاهی ۳۰متری که برای درمان آرتروز مفید است

گیاهی ۳۰متری که برای درمان آرتروز مفید است
گروه علمی: پنجه گربه با نام علمی Uncaria tomentosa نام یک گونه از تیره روناسیان و یک مکمل گیاهی محبوب است که در نواحی گرمسیری می روید و به مبارزه با طیف وسیعی از بیماری ها از جمله انواع عفونت ها، آرتریت، آلزایمر و حتی سرطان کمک می کند. 

با این حال، تنها برخی از مزایای مذکور توسط مقالات معتبر پشتیبانی شده اند و همچنان به بررسی های بیشتری در این خصوص نیاز است. نکاتی که در ادامه اشاره می شوند، با استناد به مطالعات منتشر شده توسط مرکز ملی اطلاعات زیست فناوری آمریکا جمع آوری شده اند.

پنجه گربه چیست
پنجه گربه (Uncaria tomentosa) گیاهی استوایی است که می تواند تا 30 متر رشد کند. نام آن از خارهای قلاب داری گرفته شده است که شبیه چنگال های گربه هستند. این گیاه عمدتا در جنگل های بارانی آمازون و سایر مناطق گرمسیری آمریکای جنوبی و مرکزی یافت می شود.

دو گونه رایج آن ها Uncaria tomentosa و Uncaria guianensis هستند. گونه اول در تولید اکثر مکمل های دارویی در آمریکا و سایر نقاط جهان مورد استفاده قرار می گیرد. پوست و ریشه این گیاه برای قرن ها در آمریکای جنوبی به عنوان یک داروی سنتی به منظور درمان بسیاری از بیماری ها مانند التهاب، سرطان و عفونت کاربرد داشته است.

پنجه گربه را می توان به صورت عصاره مایع، کپسول، پودر یا حتی چای مصرف کرد. انواع مکمل های دارویی حاوی این ترکیب از طریق داروخانه های سراسر کشور قابل تهیه هستند.پیش از مصرف هر گونه محصول گیاهی یا داروی شیمیایی با پزشک و داروساز مشورت کنید.

کمک به تقویت سیستم ایمنی بدن
پنجه گربه می تواند از سیستم ایمنی بدن حمایت و به احتمال زیاد به مبارزه موثرتر با عفونت ها کمک کند. یک مطالعه کوچک روی 27 داوطلب مرد نشان داد که مصرف 700 میلی گرم عصاره پنجه گربه به مدت 2 ماه باعث افزایش تعداد گلبول های سفید خون می شود که در مبارزه با عفونت نقش اساسی دارند. پژوهش دیگری با جامعه آماری محدود روی چهار مرد که عصاره پنجه گربه را به مدت شش هفته مصرف کرده بودند نیز نتایج یکسانی را نشان داد.به نظر می رسد که پنجه گربه هم با تقویت پاسخ ایمنی بدن و هم تعدیل سیستم ایمنی بیش فعال وارد عمل می شود. علاوه بر این به مشخص شده که خواص ضد التهابی آن نیز مسئول بسیاری از مزایای ایمنی مذکور هستند.

تسکین علائم آرتروز
استئوآرتریت شایع ترین بیماری مفصلی در آمریکا به شمار می رود که باعث درد و سفتی مفاصل می شود. در یک مطالعه روی 45 فرد مبتلا به استئوآرتریت زانو، مصرف 100 میلی گرم عصاره پنجه گربه به مدت 4 هفته منتج به کاهش درد حین فعالیت بدنی شد. همچنین در این بررسی عوارض جانبی خاصی گزارش نشد. با این حال، هیچ تغییری در سطح درد هنگام استراحت یا تورم زانو به ثبت نرسید.

در یک مطالعه هشت هفته ای دیگر، مکملی ترکیبی حاوی پنجه گربه و ریشه ماکا درد و سفتی را در افراد مبتلا به آرتروز کاهش داد. علاوه بر این، شرکت کنندگان کمتر به داروهای ضد درد نیاز داشتند.در پژوهشی معتبر مصرف 100 میلی گرم عصاره پنجه گربه در افراد مبتلا به پوکی استخوان آزمایش شد. پس از 1 تا 2 هفته، درد و عملکرد مفاصل در مقایسه با افرادی که مکمل مصرف نمی کردند بهبود یافت.

مبارزه با آرتریت روماتوئید
آرتریت روماتوئید یک بیماری خودایمن مزمن است که باعث ایجاد تورم و درد مفاصل می شود. شیوع آن در آمریکا رو به افزایش است و بیش از 1.28 میلیون بزرگسال را تحت تاثیر قرار داده است.برخی از مطالعات نشان می دهند که پنجه گربه می تواند به تسکین علائم این بیماری کمک کند. به عنوان مثال، یک مطالعه روی 40 نفر مبتلا به آرتریت روماتوئید مشخص کرد که 60 میلی گرم عصاره پنجه گربه در روز همراه با داروهای معمولی سبب کاهش 29 درصدی در تعداد مفاصل دردناک در مقایسه با گروه کنترل می شود.از این رو درست مانند استئوآرتریت، تصور می شود که پنجه گربه التهاب را در بدن کاهش می دهد و در نتیجه علائم آرتریت روماتوئید را بهبود می بخشد.

فواید درمانی اثبات نشده
پنجه گربه حاوی چندین ترکیب قدرتمند مانند اسیدهای فنولیک، آلکالوئیدها و فلاونوئیدها است که می توانند به وضعیت سلامت انسان یاری برسانند. با این حال، هم اکنون تحقیقات کافی به منظور حمایت از بسیاری از مزایای فرضی آن وجود ندارد:
- سرطان
- عفونت های ویروسی
- اضطراب
- آلرژی
- فشار خون بالا
- نقرس
- اختلالات معده و روده
- آسم
- کیست تخمدان
- ایدز

ایمنی و عوارض جانبی
در حالی که ندرتا عوارض جانبی خاصی در ارتباط با مصرف پنجه گربه گزارش شده است، اطلاعات موجود برای تضمین ایمنی این گیاه کافی نیستند. سطوح بالای تانن در پنجه گربه ممکن است عوارض جانبی مختلفی از جمله حالت تهوع، ناراحتی معده و اسهال را در صورت مصرف زیاد ایجاد کنند.

گزارش های موردی و مطالعات لوله آزمایش نیز از سایر عوارض جانبی احتمالی از جمله افزایش خطر خونریزی، آسیب عصبی، عملکرد ضد استروژن و اثرات نامطلوب بر عملکرد کلیه پشتیبانی می کنند.
به طور کلی توصیه می شود که گروه های زیر از مصرف پنجه گربه اجتناب یا آن را محدود کنند:
- زنان باردار یا شیرده: مصرف پنجه گربه در دوران بارداری یا شیردهی به دلیل کمبود اطلاعات ایمنی توصیه نمی شود.
- افرادی که شرایط پزشکی خاصی دارند: کسانی که دارای اختلالات خونریزی، بیماری خودایمنی، مشکلات کلیوی، لوسمی، فشار خون و یا در انتظار عمل جراحی هستند، باید از مصرف پنجه گربه اجتناب کنند.
- افرادی که داروهای خاص مصرف می کنند: از آنجایی که پنجه گربه ممکن است با برخی داروها مانند داروهای فشار خون، کلسترول، سرطان و ضد پلاکت تداخل داشته باشد، باید قبل از مصرف آن با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.
مرجع : عصر ایران
برچسب ها: گیاه پنجه گربه