به روز شده در ۱۴۰۲/۰۷/۱۱ - ۰۳:۱۹
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۱۲/۱۵ ساعت ۱۴:۱۲
کد مطلب : ۳۹۰۹۸۶

تبدیل ضایعات میوه به مواد تصفیه کننده آب

تبدیل ضایعات میوه به مواد تصفیه کننده آب
گروه علمی:دستگاه‌های خورشیدی ابزاری هوشمندانه و ساده برای تصفیه آب کثیف یا شور هستند، اما با سرعت نسبتاً کندی کار می‌کنند، استفاده از ضایعات میوه می‌تواند سرعت این دستگاه‌ها را افزایش دهد. ضایعات میوه عملکرد دستگاه‌های خورشیدی برای تصفیه آب را بهبود می‌بخشند، این در حالی است که ضایعات میوه معمولاً دور ریخته می‌شوند.
 
دستگاه‌های یادشده در ابتدایی‌ترین شکل خود، شامل صفحات خورشیدی نصب شده بر روی حوضچه‌ای از آب غیرقابل آشامیدن هستند که در زیر یک پوشش شفاف قرار گرفته است. آب با گرم شدن توسط صفحات خورشیدی تبخیر و متراکم می‌شود. این تراکم به تهیه آب خالص و تمیز منجر می‌شود که در یک ظرف جداگانه برای نوشیدن جمع می‌شود.

به منظور گرم کردن آب کثیف / شور با سرعت بیشتر، دانشمندان موادی ساخته‌اند که روی سطح آب شناور می‌شوند و نور خورشید را به گرما تبدیل می‌کنند. این مواد تنوع زیادی داشته و معمولاً از کربن ناشی از سوختن زغال سنگ به دست آمده‌اند.محققان سنگاپوری با هدف یافتن جایگزینی کم‌هزینه‌تر و سازگار با محیط‌زیست که رایگان بوده و به سادگی دفع شود به سراغ ضایعات میوه و به طور خاص پوسته نارگیل، پوست پرتقال و پوست موز رفتند..

ضایعات میوه به مدت چند ساعت در دمای ۸۵۰ درجه سانتی‌گراد (۱۵۶۲ درجه فارنهایت) حرارت داده شد و با یک واکنش دهنده مولیبدن مخلوط شد. با انجام این کار، ضایعات به ورقه‌های کاربید مولیبدن دو بعدی که متعلق به خانواده‌ای از فلزات معروف به MXenes است، تبدیل شدند.در جریان این آزمایش مواد به دست آمده از پوسته نارگیل بهترین عملکرد را داشتند، زیرا نور خورشید را با بازده ۹۴٪ به گرما تبدیل می‌کردند.