کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

گره گشایی یا شعار؟

عیارسنجی مصوبه‌های مسکنی بودجه

16 اسفند 1401 ساعت 12:08


گروه اقتصادی: روز گذشته در جریان بررسی لایحه بودجه سال 1402 وام مسکن فرزند سوم تصویب شد. بر اساس این مصوبه مقرر شده است خانواده‌هایی که از ابتدای سال 99 به بعد صاحب فرزند سوم و بیشتر می‌شوند می‌توانند وام ودیعه، ساخت یا خرید مسکن 200 میلیون تومانی استفاده کنند.به گزارش تجارت نیوز، اما باید دید این مقدار وام می‌تواند برای خانواده‌ای که حداقل پنج نفر جمعیت دارد می‌تواند کارگشا باشد؟

 
 
شرایط دریافت وام مسکن
دولت برای دریافت وام 200 میلیون تومانی مسکن سه شرط تعیین کرده است:
متقاضی باید دارای سه فرزند و بیشتر باشد
تنها سه سال از تاریخ تولد فرزند سوم و یا بیشتر گذشته باشد. یعنی این وام شامل خانواده‌هایی می‌شود که از ابتدای سال 99 صاحب فرزند سوم و بیشتر شده باشند.
سوما این خانواده‌ها باید فاقد مسکن باشند.

قدرت پشتیبانی وام از خانوارها
همان‌طور که اشاره شد این تسهیلات هم برای ساخت و هم برای ودیعه مسکن و هم برای خرید ارائه خواهد شد. برآوردها نشان می‌دهد 200 میلیون تومان برای وام ودیعه مسکن همچنان می‌تواند کمک‌هزینه خوبی محسوب شود.البته باید اشاره داشت که کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند با توجه انتظارات تورمی حاکم بر جامعه و به طور کلی رشد تورم سال آینده، سال سختی برای مستاجران خواهد بود و یک خانواده با حضور سه فرزند یا بیشتر نیز به خانه‌ای نیاز دارند که دارای متراژ بالاتر و امکانات بیشتری است.
 
از سوی دیگر نیز اگر این وام برای ساخت مسکن اخذ شود در نهایت می‌تواند با توجه به افزایش قیمت مصالح ساختمانی یک مرحله کار را پیش ببرد. در حال حاضر کف قیمتی ساخت یک متر واحد مسکونی با مصالح معمولی 10 میلیون تومان برآورد می‌شود که با این احتساب تنها می‌توان با این تسهیلات 20 متر از یک خانه را تکمیل کرد.

توزیع زمین بدون پشتوانه
همچنین وزارت راه و شهرسازی نیز مکلف شده است در سال ۱۴۰۲ یک قطعه زمین یا واحد مسکونی ‌به‌صورت رایگان به خانواده‌های دارای چهار فرزند و بیشتر که زیر 20 سال باشند، اختصاص دهد.علاوه بر اینکه مشخص نیست این تعداد قطعه زمین و واحد مسکونی خالی را دولت چگونه تامین خواهد کرد، تحویل زمین در قالب هر طرحی خود باعث بروز مشکلاتی است.از آنجا که جامعه هدف این طرح‌ها را غالبا دهک‌های پایین اقتصادی تشکیل می‌دهند تامین هزینه ساخت برای آنها تا حدودی ممکن نیست. در حال حاضر تعداد افراد زیادی در شهرهای مختلف وجود دارند که با وجود تحویل گرفتن زمین حالا پولی برای ساخت آن ندارند و در شرایط نامناسبی به سر می‌برند.


کد مطلب: 391152

آدرس مطلب :
https://www.baharnews.ir/news/391152/عیارسنجی-مصوبه-های-مسکنی-بودجه

بهار نیوز
  https://www.baharnews.ir