به روز شده در ۱۴۰۲/۰۹/۱۳ - ۰۰:۳۷
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۱۲/۱۷ ساعت ۱۵:۳۳
کد مطلب : ۳۹۱۴۳۳

اوج‌گیری محبوبیت عمران خان در پاکستان

اوج‌گیری محبوبیت عمران خان در  پاکستان
گروه بین الملل: یک نظرسنجی تازه نشان می‌دهد که بیشتر مردم پاکستان دولت ائتلافی این کشور را مقصر تورم بالا و مشکلات مالی می‌دانند و حمایت از عمران خان در آستانه انتخابات اوج گرفته است.
به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه خبری بلومبرگ، ۶۲ درصد از ۲۰۰۰ شرکت‌کننده در نظرسنجی تازه موسسه گالوپ، ائتلاف «جنبش دموکراتیک پاکستان» یا PDM را مسئول تورم و آشفتگی اقتصادی شدیدی می‌دانند که در ۶ دهه گذشته بی‌سابقه بوده است. از سوی دیگر، میزان محبوبیت عمران خان، نخست‌وزیر سابق پاکستان از ژانویه سال گذشته از ۳۶ درصد به ۶۱ درصد رسیده است.
ائتلاف PDM به رهبری شهباز شریف، نخست‌وزیر پاکستان و حزبش (مسلم لیگ پاکستان) در آوریل سال گذشته عمران خان را با برگزاری جلسه رای اعتماد در پارلمان برکنار کرده و او را مسئول مشکلات اقتصادی این کشور دانستند.
شهباز شریف و کابینه‌اش از آن زمان به تصمیمات دشواری مبادرت ورزیده و بهای انرژی و مالیات را افزایش داده‌اند تا به طرح گرفتن وام از صندوق بین‌المللی پول جانی دوباره ببخشند. محبوبیت شریف از ژانویه ۲۰۲۲ تا فوریه سال جاری از ۵۱ درصد به ۳۲ درصد کاهش یافته است.
بِلال گیلانی، مدیر اجرایی موسسه گاپول در پاکستان گفت: محبوبیت عمران خان از بنیان‌های استواری نشات می‌گیرد که او به عنوان یک رهبر پرجذبه و از طریق شعارهای محبوب مردم ایجاد کرده است. وجود خلأ در سیاست پاکستان هم در این محبوبیت موثر است.
وی افزود: یافته تازه این نظرسنجی کاهش تقریبا ۲۰ درصدی محبوبیت رهبران مسلم لیگ پاکستان است. تصمیمات صندوق بین‌المللی پول هم در این روند کاهشی تاثیر داشته، اما زمینه‌های آن به مراتب عمیق‌تر و بلندمدت‌تر هستند.
اوضاع اقتصاد پاکستان بسیار وخیم است. این نظرسنجی که از یکم تا بیستم فوریه انجام شده نشان می‌دهد که از هر پنج پاکستانی، یک نفر از آن‌ها یا شغلش را از دست داده و یا کسی را در خانواده‌اش دارد که چنین اتفاقی برایش افتاده است.
گیلانی کاهش محبوبیت دولت پاکستان را ناشی از تغییر رده سنی شرکت‌کنندگان دانست که حالا حدود ۴۵ درصد از آنان را افراد ۱۸ تا ۳۰ ساله تشکیل می‌دهند. اکثر افراد این گروه سنی شهباز شریف و برادش نواز شریف را – که سه دوره نخست‌وزیر پاکستان بوده – چهره‌هایی فاسد دانسته و نمی‌توانند با روایت توسعه زیرساخت‌های حزب آن‌ها ارتباط برقرار کنند.
محبوبیت نواز شریف که در تبعیدی خودخواسته در لندن ساکن شده، از ۵۵ درصد به ۳۶ درصد رسیده است. او در فکر بازگشت به پاکستان است تا عملکرد این حزب را در آستانه انتخابات سراسری سال جاری بهبود بخشد.
برچسب ها: پاکستان