به روز شده در ۱۴۰۲/۰۳/۱۸ - ۲۱:۴۴
 
۵
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۱۲/۱۹ ساعت ۱۷:۱۲
کد مطلب : ۳۹۱۶۷۲
توافق برای ازسرگیری روابط و «عدم مداخله در امور داخلی یکدیگر»

واکنش روحانی به توافق ایران و عربستان در پکن

گروه سیاسی: پس از انجام چند روز مذاکرات فشرده میان دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان با همتای سعودی خود در شهر پکن، امروز توافق حاصل شده برای از سرگیری روابط میان دو کشور،طی مراسمی با امضاء بیانیه‌ مشترك میان ایران، عربستان و چین به صورت رسمی اعلام شد.‌
واکنش روحانی به توافق ایران و عربستان در پکن
در نتیجه‌ گفتگوهای انجام شده، ایران و عربستان توافق کردند ظرف حداکثر دو ماه، روابط دیپلماتیک خود را از سر گرفته و سفارت‌خانه‌ها و نمایندگی‌ها را بازگشایی کنند. وزرای امور خارجه دو کشور جهت اجرای این تصمیم و انجام تمهیدات لازم برای تبادل سفرا با یکدیگر ملاقات می‌‌کنند. دو کشور با تاکید بر احترام به حاکمیت و عدم دخالت در امور داخلی یکدیگر در زمینه اجرای موافقت‌نامه همکاری‌های امنیتی امضا شده در تاریخ ۱۳۸۰.۱.۲۸ خورشیدی برابر با  ۲۰۰۱.۴.۱۷ میلادی و نیز موافقت‌نامه عمومی همکاری‌های اقتصادی، بازرگانی، سرمایه‌گذاری، فنی، علمی، فرهنگی، ورزشی و جوانان، امضا شده در تاریخ ۱۳۷۷.۳.۶ خورشیدی برابر با ۱۹۹۸.۵.۲۷ میلادی توافق کردند. سه کشور اراده قاطع خود را جهت به‌کارگیری تمامی تلاش‌ها برای تقویت صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی اعلام می‌نمایند.
علی شمخانی (دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی) گفت: سفر بهمن‌ماه رئیس جمهور به چین و گفتگوی آقای «شی جین پینگ»رئیس جمهور چین با آقای رئیسی کشورمان، بستر شکل‌گیری مذاکرات جدید و بسیار جدی میان هیأت‌های ایران و عربستان سعودی را فراهم کرد. گفتگوهای انجام شده میان دو کشور صریح، شفاف، همه‌جانبه و سازنده بود. رفع سوءتفاهم‌ها و نگاه رو به آینده در روابط تهران-ریاض، قطعا توسعه ثبات و امنیت منطقه‌ای و افزایش همکاری کشورهای حوزه خلیج فارس و جهان اسلام را برای مدیریت چالش‌های موجود به‌دنبال خواهد داشت. از نقش سازنده جمهوری خلق چین در خصوص حمایت از توسعه روابط کشورها که لازمه‌ رفع چالش‌ها و افزایش صلح و ثبات و ارتقاء همکاری‌های بین‌المللی است، قدردانی می‌کنم. پنج دور مذاکره اولیه انجام شده با عربستان سعودی که به میزبانی عراق و عمان انجام شد در دست‌یابی به توافق نهایی، موثر بود و از تلاش این دو کشور سپاس‌گزاری می‌کنم.

پُست کانال حسن روحانی درباره حمله‌کنندگان به سفارت عربستان

کانال منتسب به حسن روحانی، رییس‌جمهور سابق در پُستی سخنان او در تاریخ 20 خرداد 1400 را بازنشر داده که گفته بود: « خدا نیامرزد آنهایی که نگذاشتند روابط بین ایران و برخی همسایه‌ها به خوبی انجام بگیرد. کارهای کودکانه و احمقانه انجام دادند، به مراکز دیپلماتیک حمله کردند، اگر اینها نبود امروز شرایط بهتری داشتیم.» 
در این باره کانال سحام‌نیوز نوشت: «در دی ۱۳۹۴ که یک طلبه به نام حسن کردمیهن و از نزدیکان قالیباف حمله به کنسولگری و سفارت عربستان در مشهد و تهران را بر عهده داشت و به آن یورش بردند و به آتش کشید، دلار ۳۷۰۰ تومان بود! امروز که دو کشور برای بازگشایی سفارت‌ها توافق کردند، دلار به ۵٠ هزار تومان رسیده! هر سفارتخانه ای را که از ابتدای انقلاب تسخیر کردند، کمر ملت بیشتر شکست!»

ازسرگیری روابط و «عدم مداخله در امور داخلی یکدیگر»
ایران روز جمعه، ۱۹ اسفندماه، رسما اعلام کرد با میانجیگری چین، با عربستان سعودی توافق کرده که روابط تهران و ریاض به زودی از سر گرفته شده و دو کشور «در امور داخلی یکدیگر» دخالت نکنند.
ساعتی پس از آن که صداوسیمای جمهوری اسلامی بیانیه سه‌جانبه میان ایران، عربستان سعودی و چین را منتشر کرد، این بیانیه در خبرگزاری رسمی عربستان سعودی هم منتشر شد. این بیانیه پس از پایان مذاکرات علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در پکن با طرف‌های چینی و سعودی به امضا رسیده است. ایران و عربستان سعودی از دی ۱۳۹۴ در پی حمله سازمان‌دهی‌شده به سفارت عربستان در تهران روابط خود را با یکدیگر قطع کردند. در سال‌های اخیر نیز تنش‌ها میان دو کشور به‌خصوص در شهریور ۱۳۹۸ به‌دنبال حمله حوثی‌ها به تأسیسات نفتی عربستان دوباره تشدید شد.
همچنین در جریان اعتراضات سراسری ایران، مقام‌های جمهوری اسلامی کشورهای خارجی از جمله عربستان سعودی را به نقش داشتن در این اعتراضات متهم کردند. بر اساس متنی که از بیانیه سه کشور منتشر شده، این مذاکرات از تاریخ ۱۵ تا ۱۹ اسفندماه برگزار شده است. این در حالی است که مذاکرات رو در رو میان هیئت‌هایی از ایران و عربستان با وساطت عراق از بهار ۱۴۰۰ در بغداد آغاز شد و عمان نیز در این مذاکرات نقش داشت. بر اساس بیانیه منتشر شده در روز جمعه، ایران و عربستان سعودی توافق کردند «ظرف حداکثر دو ماه»، روابط دیپلماتیک خود را از سر بگیرند و سفارتخانه‌ها و نمایندگی‌های خود در کشورهای یکدیگر را بازگشایی کنند.
همچنین در این متن آمده است: «دو کشور با تاکید بر احترام به حاکمیت و عدم دخالت در امور داخلی یکدیگر در زمینه اجرای موافقت‌نامه همکاری‌های امنیتی امضا شده در تاریخ ۱۳۸۰ خورشیدی و نیز موافقت‌نامه عمومی همکاری‌های اقتصادی، بازرگانی، سرمایه‌گذاری، فنی، علمی، فرهنگی، ورزشی و جوانان، امضا شده در تاریخ ۱۳۷۷ خورشیدی توافق کردند.»
در دی‌ماه سال گذشته، نمایندگی ایران نزد سازمان همکاری اسلامی در شهر جده شروع به فعالیت کرد و سه دیپلمات ایرانی در این دفتر مستقر شده‌اند. خبر ازسرگیری روابط ایران و عربستان سعودی در حالی منتشر می‌شود که به تازگی وزیر خارجه عربستان سعودی بار دیگر از برجام انتقاد کرده بود. ریاض معتقد است که این توافق هسته‌ای، دیگر نگرانی‌های منطقه‌ای درباره ایران را شامل نمی‌شود.

۱۴۰۱/۱۲/۱۹ ۱۸:۵۹
لعنت به کسانی که مناغع حزبی و فردی خودشون رو به منافع ملی و آبروی مردم و کشور ایران ترجیح میدن (423095)
۱۴۰۱/۱۲/۱۹ ۲۰:۲۱
کار دنیا به اینجا رسید که کمونیست باید بین دو مسلمان میانجی صلح وهم زیستی شود
این یک تبلیغ برای آنهاست حالا پیدا کن پرتقال فروش را.
از اول هم مسئله پرتقال فروش سخت بود ولی ما نمی فهمیدیم (423107)
مجید
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۱/۱۲/۱۹ ۲۰:۵۶
جای امیدواری است که حاکمیت یک گام در جهت نرمال شدن بردارد از توهمات ابر قدرتی وتحمیل نظر وتخاصم با همسایگان دست بر دارد جنگ نیابتی با عربستان در عراق وسوریه ویمن بس است دنیا هم از آن استقبال می‌کند (423113)
۱۴۰۱/۱۲/۱۹ ۲۱:۵۲
خوب وقتی به این راحتی چه در مورد عربستان چه در مورد برجام وچه در مورد روابط بین الملی میشه اقتصاد کنترل کرد چرا گره ای که با دست باز میشه با دندان باز کنند (423120)
میزبان
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۱/۱۲/۱۹ ۲۲:۳۹
خود روحانی و غرب زدگی اش ریشه مشکلات کشور است. آدم واداده مقابل آمریکا و غرب بود و مقابل رئیس انگلیس تا بناگوش میخندید و برای داخلی ها اخم میکرد (423128)
۱۴۰۱/۱۲/۲۰ ۲۲:۰۰
خدا به تو عقل بده به منم پول (423252)
۱۴۰۱/۱۲/۲۰ ۰۰:۳۰
‏طنز ماجرا اینه برای توافق دو حکومت اسلامی یک حکومت کمونیستی واسطه شده.
(423153)
۱۴۰۱/۱۲/۲۰ ۱۱:۴۳
حرفت مسخره است . با این اوصاف پس نباید با هیچ کشوری در دنیا رابطه داشت یا مذاکره کرد چون اکثرا یا کمونیستند یا سکولار و لیبرال. فرقی نداره همه شون غیر دینی و ضددینند. ولی عزیز در روابط بین الملل مهم منافع ملی اعم از منافع سیاسی و امنیتی و تجاری و اقتصادیه ست و احترام متقابل و تعهد مبنی بر عدم دخالت در امور یکدیگر. شکل حکومتشون به خودشون مربوطه و یک مساله داخلیه (423193)
س
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۱/۱۲/۲۰ ۱۲:۴۴
عربستان که جکومت اسلامی نیست
بجاب تیتر ها عملکردها را ببینید (423198)
۱۴۰۱/۱۲/۲۰ ۱۷:۴۶
بسوزید (423228)
۱۴۰۱/۱۲/۲۰ ۰۹:۲۵
بنده خدا روحانی چی کشیده در این مدت ریاست جمهوری تاسف داره فرصت سوزی درحد فیفا خوب چرا مملکت با دست خودتان به بحران میبرید برجام وروابط بین الملی را از اول انجام میداید چه دستی در کار هست (423174)
۱۴۰۱/۱۲/۲۰ ۱۱:۰۵
خوب
پیش به سوی حمله به
یک سفرت خانه دیگر
برای گرفتن پست ومقام


هزینه ش بامردم (423184)
۱۴۰۱/۱۲/۲۰ ۱۱:۱۸
بدون شک خون شهدای منا گردن همین تندروهایی هست که به سفارت عربستان حمله کردن!!!!!! (423187)
۱۴۰۱/۱۲/۲۰ ۱۲:۳۴
اگه میشد ما هم بین مسلمون های مظلوم اویغور و حکومت چین یه تفاهمی مینداختیم چه عالی بود. (423196)
س
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۱/۱۲/۲۰ ۱۲:۴۳
تو یکی ساکت شو و شکر کن اعدامت نمی کنند 8 سال گند زدی به این مملکت (423197)
۱۴۰۱/۱۲/۲۰ ۱۴:۳۳
درودبرروحانی (423217)
فلاح
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۱/۱۲/۲۰ ۱۴:۴۸
به روحانی بگید تو می خواستی با عربستان ارتباط برقرار کنی چون کدخدا از تو خواست
الان بر عکس شده عربستان از ایران می خواهد که ارتباط بر قرار کنه چون شاهد ۱۳۶ که روش نوشته بود لبیک یا خامنه ای کدخدا نمیشناسه فقط خدا میشناسه (423218)
۱۴۰۱/۱۲/۲۰ ۱۹:۲۰
دوست من عربستان نخواسته
چین کمونیست تحمیل کرده
نه به چین یعنی مقابله با چین

به هر صورت طرف تدبیر وتعاملیم
دروود بر روحانی (423233)
۱۴۰۱/۱۲/۲۰ ۱۶:۱۹
از فردا دلواپسان مشغول می شوند تا مبادا دلار ارزان شود. (423222)
سينا
United States
۱۴۰۱/۱۲/۲۰ ۲۱:۱۵
دهها سال قبل هاشمى رفسنجانى براى رابطه حسنه با عربستان اقدام کرد بعدا اصول گراها و تندرو ها بهم زدند حالا دوباره به اين نتيجه رسيدند که رابطه برقرار بشه موندم چه جورى از اين ببعد مى خوان بگن آل سعود چون که قبلا مى گفتند آل سقوط٬ چقدر شماها عقب افتاده هستيد!!! (423244)