به روز شده در ۱۴۰۲/۰۳/۱۶ - ۲۱:۳۳
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۱۲/۲۰ ساعت ۱۱:۵۵
کد مطلب : ۳۹۱۸۵۷
رئیسی به جای سفر استانی با اقتصاددانان جلسه بگذارد

تغییر معاون اول و تیم اقتصادی دولت واجب است

تغییر معاون اول و تیم اقتصادی دولت واجب است
گروه اقتصادی: امروز کمتر کسی را می‌توان پیدا کرد که از تیم اقتصادی دولت سیزدهم دفاع کند و این تیم را یک تیم با پشتوانه علمی و کارکشته بداند؛ نمونه آن نیز وضعیت فعلی اقتصادی کشور است که روز به روز به وخامت آن افزوده می‌شود.

به گزارش اقتصاد24، علاوه بر ناکارآمدی، بسیاری تیم اقتصادی دولت را تیمی با سلایق مختلف و فقدان سیاست واحد برای حکمرانی می‎‌دانند و معتقدند در میان این تیم، اختلاف نظرهای بسیاری وجود دارد که نمی‌گذارد حتی یک تصمیم ساده برای تحقق یک مسئله اتخاذ کند.

علیرضا پاک‌فطرت، نماینده شیراز در مجلس یازدهم در خصوص عملکرد اقتصادی دولت سیزدهم گفت: یکی از مشکلاتی که این دولت در این ۱۸ ماه با آن مواجه شد و نتوانست به شعار‌هایی که داده بود، جامه عمل بپوشاند، این بود که ایران درگیر یکسری تحریم‌های جدید و وحشتناک شد و شاید دلیلش این بود که در بحث این دشمنی‌ها، ما نتوانستیم پیش‌بینی لازم را داشته باشیم.

وی افزود: از یک سال پیش، کسانی که باهوش بودند، باید به این نتیجه می‌رسیدند که استکبار جهانی دنبال بهانه می‌گردد و نباید اجازه می‌دادیم که از این بهانه استفاده کنند. طی چند ماه گذشته یک اتفاق افتاد که همه را ناراحت کرد و آن، بحث گشت ارشاد بود. این موضوع بهانه‌ای به دست دشمن داد، در صورتی که آن‌ها هیچ‌وقت نه به زنان ایرانی احترام می‌گذارند و نه برایشان مهم است، ولی از این موقعیت سوءاستفاده کردند و همه خبرگزاری‌هایشان علیه ایران تبلیغات سوء کردند و این خودش باعث شد بسیاری از کسانی که قصد سرمایه‌گذاری در ایران را داشتند یا صادرات و واردات می‌کردند، دیگر این مراودات را انجام ندهند.

عضو کمیسیون آموزش مجلس تصریح کرد: از طرفی هم، جنگ روسیه و اوکراین باعث شد اقلام خوراکی اساسی ما مثل گندم، ذرت، جو، دانه‌های روغنی و روغن نباتی که بیش از ۵۰ درصد این خوراکی‌ها از این دو کشور و خصوصاً اوکراین وارد می‌شد، سه تا چهار برابر گران‌تر شود و این گرانی روی بقیه اقلام هم اثر گذاشت و از سوی دیگر، خیلی کشور‌های دیگر هم با ما مبادله تجاری و اقتصادی ندارند و همه این موارد باعث شده که به این روز بیفتیم.

پاک‌فطرت اظهار داشت: انتظار است که وزارت امور خارجه، دیپلماسی خارجی خودش را قوی‌تر کند و باید به تمام کشور‌ها توجه داشته باشد، نه فقط چند کشور محدود. البته بعضی کشور‌ها، دشمن ما هستند و متخاصم‌اند که بحث آن‌ها جداست، ولی نگاه وزارت امور خارجه نباید فقط به چند کشور خاص باشد. وزارت امور خارجه، تلاشش را کرده، اما می‌توانست هوشمندانه‌تر عمل کند و آینده را ببیند.

رییس جمهور باید تجدیدنظری در تیم اقتصادی‌اش کند
وی یادآور شد: در بحث اقتصادی، سیاست دولت، سیاست مشخصی نیست و به نوعی باید گفت آینده‌نگر نیست و فقط به صورت روزمره در حال اداره کردن کشور است. تیم اقتصادی دولت، اصلاً با هم هماهنگ نیستند و به نظر می‌رسد که خودشان در درون‌شان با هم یک‌سری مشکلاتی دارند که رییس جمهور یا معاون اول باید بتوانند این مشکلات را حل کنند. به نظرم رییس جمهور باید تجدیدنظری در تیم اقتصادی‌اش بکند، چون باید به ملت پاسخگو باشد. رییس جمهور باید در تیم اقتصادی‌اش از معاون اول گرفته تا بقیه، تغییراتی ایجاد کند و البته خود آقای رئیسی باید وقت بیشتری برای این کار بگذارد. من اعتقادی ندارم که رییس جمهور هر ساعت به این استان و آن استان برود، مگر می‌خواهد چه گزارشی بدهد؟ رییس جمهور باید با نخبگان کشور مثل بزرگان دانشگاه‌ها، مهندسان، احزاب و اقتصاددان‌ها بنشیند و مشورت کند و راه‌حل‌های مناسب و کاربردی پیدا کند.

عضو مجمع نمایندگان استان فارس افزود: افراد تاثیرگذار باید راهکار بدهند که قیمت بنزین و سوخت چه باید باشد؟ باید همین میزان باشد؟ خب اینکه آتش زدن اموال است و این باعث می‌شود که سوخت با تمام توان قاچاق شود و امروز این اتفاق می‌افتد. وقتی امروزه قیمت سوخت نسبت به حوزه خلیج فارس یک بیستم و یک سی‌ام است، حتماً سوخت قاچاق می‌شود که اگر نشود، قاچاقچی‌ها آدم‌های خُلی هستند.

پاک‌فطرت گفت: بالا بردن قیمت، یک بحث است که البته باید یارانه‌اش را به نیازمندان بازگرداند. دولت می‌گوید که امروز بیش از ۵۰ درصد بودجه را یارانه می‌دهد و واقعاً راست می‌گوید، اما این یارانه در جیب چه کسانی می‌رود؟ مقدار زیادی روی سوخت قاچاق و مقدار زیادی روی آرد قاچاق می‌شود. با اینکه الان کارت گذاشته‌اند، ولی از نظر من، نمادین است و کنترلی روی سهمیه آرد نمی‌شود. از طرفی بیش از ۵ میلیون مهاجر داریم و این ۵ میلیون به اندازه ۱۰ میلیون غلات و نان مصرف می‌کنند، پس این نان نباید برای این‌ها با این یارانه باشد. این‌ها باید کارت داشته باشند و هزینه آن را بدهند و دولت از طریق سازمان ملل برای این مهاجران درخواست یارانه و کمک کند. این‌ها همان مهاجرانی هستند که در اثر جنگ و... به ایران آمده‌اند.

مهاجران در ایران حداقل سه میلیون شغل را اشغال کرده‌اند
وی تصریح کرد: همین مهاجران، امروز بالای شش تا هفت میلیارد دلار در سال، پول از کشور خارج می‌کنند و این‌ها همه باعث می‌شود که هر روز اقتصاد ما ضعیف‌تر شود. همین مهاجران در ایران حداقل سه میلیون شغل را اشغال کرده‌اند در حالی که این مشاغل حق جوان‌های ایرانی بوده، ولی وقتی این‌ها آمدند، جوان‌های ایرانی خودشان را کنار کشیدند و این‌ها باعث ضعف شده است.

پاک‌فطرت در پایان بیان کرد: ما نقشه راه مشخصی نداریم و همه مشکلاتی که به آن‌ها اشاره کردم ذره ذره جمع گردد وانگهی دریا شود. به نظر من، با وجود تحریم‌ها اگر شرایط را با روالی که گفتم نظم بدهیم، اوضاع خیلی بهتر می‌شود و این شدنی است. همه کشور‌ها، جنگ و تحریم داشته‌اند. ما کمبود نداریم و همه چیز موجود است، ولی گران است و قدرت خرید مردم پایین آمده است. مصرف پروتئین برای مردم ۲۵ تا ۳۰ درصد کاهش پیدا کرده است و این نشان می‌دهد که به حدی، این مواد گران است که مردم نمی‌توانند تهیه و مصرف کنند. در آینده انتظار سوء تغذیه زیادی را برای نوجوانان و جمعیت محروم می‌بینیم که باعث ضعیف‌شدن سیستم بدنی آن‌ها و بیماری‌های بسیاری برایشان خواهد شد.

۱۴۰۱/۱۲/۲۰ ۱۳:۴۰
هر سفر رییس مردم 90 میلیارد هزینه دارد. هزینه اقامت و هزینه های جاری و بلیط (423208)
۱۴۰۱/۱۲/۲۰ ۱۶:۱۲
با ایجاد تورم ۵۰درصدی ودستکاری عمدی قیمت دلار شما دست در جیب ملت کرده اید و یارانه می گیرید مردم را نادان فرض نکنید . (423221)
۱۴۰۱/۱۲/۲۰ ۱۹:۲۴
مشکل ازجائیه که سفره ها جداست

عده ای سر سفره انقلاب فربه و
سرخ روی
ملتم در سوء تغذیه و فقر (423234)