به روز شده در ۱۴۰۲/۰۳/۱۲ - ۱۳:۱۵
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۱۲/۲۱ ساعت ۱۲:۴۵
کد مطلب : ۳۹۲۰۵۶

چین در زمینه تسلیحات از روسیه جلو زده است

چین در زمینه تسلیحات از روسیه جلو زده است
گروه بین الملل: یک مقام رده بالای ارتش آمریکا به قانونگذاران این کشور گفت، چین در حال جلو زدن از روسیه در حوزه توسعه توانمندی خود در حوزه موشکهای بالستیک مافوق صوت بوده و احتمالا در حال حاضر تدابیر لازم برای حمله به نیروهای آمریکا در حوزه اقیانوس آرام را پیدا کرده است.
 آمریکا در حال حاضر موشک مافوق صوتی که کاملا عملیاتی باشد، ندارد.
پل فرایستلر، دانشمند ارشد مسئول بخش علم و فن‌آوری در آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا در ضمن ایراد شهادت به کمیته فرعی نیروهای استراتژیک در مجلس نمایندگان این کشور، به مقایسه بین توانمندی‌های چین و روسیه به عنوان رقبای اصلی آمریکا در حوزه تسلیحات مافوق صوت پرداخت.
فرایستلر خاطرنشان کرد: "هر چند هم چین و هم روسیه چندین آزمایش موفقیت آمیز در زمینه تسلیحات ما فوق صوت داشته و احتمالا سامانه‌های عملیاتی را به کار گرفته‌اند، چین در حال جلو زدن از روسیه هم در زمینه حمایت از زیرساخت و هم در حوزه تعداد سامانه‌ها است."
او ادامه داد، پکن در طول دو دهه گذشته به سبب دست زدن به تلاشهای "شدید و متمرکز، در حوزه سرمایه‌گذاری، توسعه، آزمایش و استقرار فن‌آوری‌های موشکهای ما فوق صوت پیشرفت چشمگیری پیدا کرده است."
به گفته او، این پیشرفت هم شامل موشکهای هسته‌ای و هم موشک‌های متعارف می‌شود.
فرایستلر خاطرنشان کرد، چین دست به اجرای چند آزمایش سلاح‌های مافوق صوت از جمله آزمایش موشک بالستیک برد متوسط DF-17 زده است.
او بیان کرد، برد این موشک مافوص صوت دست کم 1600 کیلومتر برآورد شده و "قادر به هدف گرفتن نیروهای ارتش آمریکا در حوزه غرب اقیانوس آرام است."
به گفته این مقام آمریکایی، موشک DF-17 احتمالا در سال 2020 استقرار پیدا کرده است.
فرایستلر در مورد روسیه نیز متذکر شد، این کشور سه موشک مافوق صوت شامل موشک هواپرتاب "کینژال" با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای، موشک استراتژیک "آوانگارد" و موشک کروز ضدکشتی "زیرکان" را مستقر کرده است.
موشکهای ما فوق صوت در ضمن برخورداری از سرعت بالا، قابلیت مانورپذیری زیادی دارند و به این ترتیب رهگیری این موشکها فوق‌العاده دشوار است.
در حالی که در سال‌های اخیر، هم روسیه و هم چین در زمینه توسعه فناوری‌های مافوق صوت گام‌هایی برداشته‌اند، عمدتا گمان برده می‌شود، آمریکا به دلیل آنکه هنوز سلاح کاملا عملیاتی از این نوع به کار نگرفته، از این دو کشور عقب مانده است.
از طرف دیگر، روسیه تاکنون توانمندی‌های تسلیحات مافوق صوت خود را در نبرد واقعی به کار گرفته است. روز پنجشنبه، وزارت دفاع روسیه اعلام کرد حمله موشکی گسترده اخیر این کشور به زیرساخت‌های نظامی و انرژی اوکراین، پاسخی به حمله تروریستی مرگبار کی‌یف به منطقه مرزی بریانسک بوده و در آن از موشکهایی مافوق صوت کینژال استفاده شد.
در همان روز، سرهنگ یوری ایگنات، سخنگوی نیروی هوایی اوکراین، اعتراف کرد، پدافند هوایی این کشور قابلیت ساقط کردن موشک‌های مافوق صوت را ندارد.
برچسب ها: چین