به روز شده در ۱۴۰۲/۰۳/۱۷ - ۱۹:۰۱
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۱۲/۲۲ ساعت ۱۵:۵۸
کد مطلب : ۳۹۲۲۶۵

آغاز بزرگترین رزمایش‌ مشترک کره‌ و آمریکا

آغاز بزرگترین رزمایش‌ مشترک کره‌ و آمریکا
گروه بین الملل: کره‌جنوبی و ایالات متحده از روز دوشنبه، در بحبوحه تشدید تنش‌های ناشی از آزمایش‌های موشکی و لفاظی‌های کره‌شمالی، بزرگترین مانور نظامی مشترک خودشان در پنج سال گذشته را آغاز کردند.
به گفته مقامات سئول، رزمایش «سپر آزادی» (FS) مبتنی بر شبیه‌سازی رایانه‌ای، اجرای ۱۱ روزه خود را تحت سناریوهای «واقع‌بینانه» که «منعکس‌کننده تهدیدات هسته‌ای و موشکی» کره‌شمالی است، آغاز کرد. این مانور، با تمرین میدانی همزمان موسوم به «سپر جنگجو» ادامه می‌یابد.
این رزمایش بهاری از نیمه شب و در شرایطی آغاز شد که پیونگ‌یانگ روز یکشنبه دو موشک کروز استراتژیک را از یک زیردریایی شلیک کرد و سه روز قبل از آن هم «مانوری با مهمات واقعی» انجام داد.
رزمایش سپر آزادی در روزهای متوالی و بی‌وقفه انجام می‌شود و از این رو، طولانی‌ترین مانور پست فرماندهی این متحدان خواهد بود. این مانور شامل رویه‌های زمان جنگ برای دفع حملات احتمالی کره‌شمالی و اجرای یک کمپین ثبات‌سازی در کره‌شمالی است.
ستاد مشترک ارتش کره‌جنوبی هم در بیانیه‌ای اعلام کرد: این مانورهای ترکیبی ماهیت دفاعی دارند و بر پایه طرح عملیاتی مشترکی است که برای دفاع از جمهوری کره (کره‌جنوبی) مقابل تهاجم احتمالی کره‌شمالی طراحی شده است.
همچنین مقامات آمریکایی می‌گویند که انتظار می‌رود ارتش ایالات متحده ناو هواپیمابر یواس‌اس نیمیتز با توان هسته‌ای را اواخر ماه جاری برای مانورهای دریایی ترکیبی با نیروی دریایی کره‌جنوبی در ارتباط با مانور سپر آزادی اعزام کند.
به گزارش رسانه دولتی کره‌شمالی، پیونگ‌یانگ روز یکشنبه دو «موشک کروز استراتژیک» را از یک زیردریایی پرتاب کرد؛ اقدامی که سیگنال اعتراضی به مانور کره‌جنوبی – آمریکا به شمار می‌رود. پیونگ‌یانگ تهدید کرده است که در پاسخ به آن اقدامات «غافلگیرکننده‌ای» را در پیش خواهد گرفت.
در همین حال، نیروی هوایی کره‌جنوبی مانور آموزشی میدانی خود را آغاز کرده که شامل پروازهای روزانه و شبانه و فرایندهای اضطراری برای تامین به موقع مهمات، بازسازی اضطراری باندهای هوایی آسیب‌دیده و پاسخ به حملات «تروریستی» با استفاده از سلاح‌های شیمیایی، بیولوژیکی و رادیواکتیو می‌شود.