به روز شده در ۱۴۰۲/۰۳/۰۷ - ۱۱:۰۰
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۱۲/۲۴ ساعت ۰۹:۳۹
کد مطلب : ۳۹۲۵۲۹

سرنگونی پهپاد آمریکایی توسط جنگنده روسی

سرنگونی پهپاد آمریکایی توسط جنگنده روسی
گروه بین الملل: یک پهپاد شناسایی آمریکا بر فراز دریای سیاه در اثر برخورد با یک هواپیمای جنگنده روسی سقوط کرد. فرماندهی نیروی هوایی آمریکا در اروپا اقدام جنگنده روسی در نزدیکی بیش از حد به پهپاد آمریکایی را "غیر حرفه‌ای و ناایمن" خواند.
فرماندهی نیروی هوایی ایالات متحده در اروپا اعلام کرد یک پهپاد آمریکایی مدل MQ-9 در پی برخورد با یک جنگنده روسی سوخو ۲۷ سقوط کرد.گفته می‌شود هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی در حال انجام یک ماموریت عادی در حریم هوایی بین‌المللی بوده که توسط دو جنگنده روسی رهگیری و تعقیب شده است.
ژنرال جیمز هکر، فرمانده نیروی هوایی آمریکا در اروپا و آسیا می‌گوید دو جنگنده روسی به شکلی "غیرحرفه‌ای و غیرایمن" پهپاد آمریکایی را رهگیری کردند و یکی از آنها به ملخ این هواپیمای بدون سرنشین برخورد کرده است.
ارتش آمریکا گفته نیروهای آمریکایی تلاش کردند پهپاد حادثه دیده را به زمین بنشانند اما در نهایت در آب‌های دریای سیاه سقوط کرد.
ظاهرا خلبانان روسی ابتدا مقداری سوخت روی پهپاد خالی کرده و بعد در فاصله کمی جلوی آن پرواز کردند، به طوری که یک برخورد احتمالی می‌توانست به سقوط آنها هم منجر شود.
ژنرال هکر می‌گوید این حادثه علاوه بر خطرناک و غیرحرفه‌ای بودن نشانگر ضعف توانایی است. او تاکید کرد هواپیماهای آمریکا و متحدانش همچنان در حریم هوایی بین‌المللی به عملیات خود ادامه می‌دهند و از روسیه می‌خواهند رفتاری حرفه‌ای و ایمن داشته باشد.
ارتش آمریکا هشدار می‌دهد که رفتار تهاجمی خلبانان روسی خطرناک است و می‌تواند به اشتباه محاسباتی و بحران ناخواسته منجر شود.
از زمان شروع تهاجم نظامیان روسی به اوکراین در ۲۴ فوریه سال پیش پهپادهای آمریکایی به طور مرتب مشغول عملیات بر فراز دریای سیاه هستند که از شمال با این دو کشور هم مرز است.
جان کربی، مدیر ارتباطات شورای امنیت ملی کاخ سفید می‌گوید این گونه عملیات رهگیری غیرمعمول نیستند اما نوع برخود خلبانان روسی که به از دست رفتن پهپاد آمریکایی منجر شده غیر عادی است.
او با بیان این که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در جریان ماجرا قرار گرفته افزود وزارت خارجه ایالات متحده نیز قصد دارد به خاطر این حادثه با طرف روسی تماس بگیرد.
یکی از افسران ارشد پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) می‌گوید  کشورهای عضو این پیمان هم در جریان برخورد جنگنده روسی و پهپاد آمریکایی قرار گرفته‌اند.
برچسب ها: آمریکا