به روز شده در ۱۴۰۲/۰۷/۰۵ - ۰۴:۲۵
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۱۲/۲۸ ساعت ۱۱:۱۷
کد مطلب : ۳۹۳۲۴۳

دستگیری تیم جاسوسی روسیه در  لهستان

دستگیری تیم جاسوسی روسیه در  لهستان
گروه بین الملل: سرویس‌های امنیتی لهستان می‌گویند که یک تیم جاسوسی روسیه را به اتهام تدارک اقدامات خرابکارانه و رصد مسیرهای راه‌آهن مورد استفاده برای حمل تسلیحات به اوکراین، دستگیر کرده‌اند.
«ماریوش کامینسکی»، وزیر کشور لهستان با اعلام این که سازمان امنیت داخلی این کشور ۹ مظنون را به اتهام جاسوسی برای مسکو دستگیر کرده است، گفت که هدف طرح خرابکارانه این مظنونان فلج کردن برنامه تامین تجهیزات، سلاح و کمک به اوکراین بوده است.
لهستان، از اعضای ناتو و اتحادیه اروپا، از سرسخت‌ترین حامیان دفاع از اوکراین در برابر حمله روسیه است. این کشور اخیرا اعلام کرد که جت‌های جنگی در اختیار اوکراین قرار می‌دهد. این در حالی است که آلمان و آمریکا از قدرتمندترین اعضای ناتو هنوز نسبت به ارسال هواپیماهای جنگنده به اوکراین چراغ سبز نشان نداده‌اند.وزیر کشور لهستان افزود که ماموران امنیتی لهستان دوربین‌، تجهیزات الکترونیکی و فرستنده‌های جی‌پی‌اس را که مظنونان می‌خواستند در وسائط نقلیه حامل کمک‌ها به اوکراین جاسازی کنند، کشف و ضبط کرده‌اند.«ماریوش بواشچاک»، وزیر دفاع لهستان هم گفت که این گروه از بلاروس، کشور متحد روسیه که با لهستان هم مرز است، وارد این کشور شده‌اند.
بدنبال اعلام خبر دستگیری این مظنونان به اتهام جاسوسی و خرابکاری، بولتن خبری شبانگاهی تلویزیون دولتی بلاروس تایید کرد که سه نفر از بازداشت شدگان شهروند بلاروس هستند. بستگان مظنونان در مصاحبه با تلویزیون بلاروس عضویت آنان در شبکه جاسوسی روسیه را رد کردند.
در گزارش تلویزیون دولتی بلاروس این بازداشت‌ها به انتخابات لهستان ربط داده شد که در آن محافظه‌کاران حاکم امیدوارند دوباره قدرت را در ورشو بدست بگیرند. در این گزارش هدف از دستگیری مظنونان، منحرف کردن افکار عمومی لهستان از مشکلات اقتصادی و دسیسه مقامات این کشور برای افزایش محبوبیت خود اعلام شد.
رادیو خصوصی«RMF FM» لهستان که خبر این دستگیری را رسانه‌ای کرد مدعی است که این گروه در اطراف فرودگاه نظامی در «یاشونکا» واقع در جنوب شرق لهستان در حال جمع‌آوری اطلاعات بوده‌اند.«یاشونکا» جایی است حساس و استراتژیک که تسلحیات و مهمات غرب از آن به اوکراین رسانده می‌شود تا در برابر یورش روسیه مقاومت کند، جنگی که وارد دومین سال خود شده است.
مقامات لهستان می‌گویند که عملیات و تحقیقات سازمان اطلاعات این کشور برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر از «تیم جاسوسی» ادامه دارد و جزئیات بیشتر در آینده فاش خواهد شد.
برچسب ها: روسیه