کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

سرنوشت کاخ‌های صدام حسین /فیلم

28 اسفند 1401 ساعت 11:59


گروه فیلم:  بیست سال پس از حمله آمریکا به عراق، کاخ بحیره صدام حسین، در میان ساختمان‌هایی است که در حال فروریختن است.این کاخ در حال فروپاشی زمانی متعلق به صدام حسین بود. حروف درهم تنیده عربی برای S و H یکی از آخرین یادآور‌های کاخ بحیره است که به یادگار مانده است. این کاخ در مجاورت دریاچه‌ای که دیگر وجود ندارد قرار دارد.

 
به گزارش فرارو،سعد الوزان، یک فعال اجتماعی، توضیح داد که صدام شبکه‌ای از کاخ‌ها در سراسر کشور دارد که به او پایگاه‌هایی برای فعالیت می‌دهد.وی افزود: این مکان‌ها به‌عنوان سایت‌هایی برای مدیریت دولت، میزبانی برخی از روسای جمهور و استراحت فعالیت می‌کردند.

حسن العالف، معاون دوم استاندار نینوا هم گفت که پس از حمله آمریکا به رهبری آمریکا در سال ۲۰۰۳، برخی از کاخ‌های موصل به عنوان پایگاهی برای نیرو‌های آمریکایی مورد استفاده قرار گرفت، اما همه امکانات در سال ۲۰۱۱ به مقامات عراقی تحویل داده شد.وی افزود که در حال حاضر برخی از کاخ‌ها به عنوان مقر خدمات امنیتی استفاده می‌شود.

کاخ‌های تحدی و بحیره در موصل در ۲۰ سال گذشته، از جمله توسط شبه نظامیان داعش، غارت و بمباران شده است.با این حال، کاخ تحدی در حال بازسازی است و بخشی از ساختمان توسط دانشگاه موصل استفاده می‌شود.
به گفته محمود عزو، استاد علوم سیاسی دانشگاه، بخش دیگری به عنوان موزه توسط دانشکده باستان شناسی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

وی توضیح داد که پیش بینی می‌شد بازسازی کامل کاخ تحدی به دلیل کمبود منابع زمان زیادی به طول بینجامد. او گفت که هیچ قصد سیاسی برای رها کردن کاخ‌ها وجود ندارد، بلکه کمبود بودجه عامل اصلی تاخیر در بازسازی است.عزو احیای این مکان‌ها و تبدیل آن‌ها به موزه‌ها و مراکز فرهنگی را ضروری دانست و گفت: این ساختمان‌ها تاریخ عراق را بازگو می‌کنند. چه طرفدار و چه مخالف رژیم صدام حسین باشیم، این دورانی است که جمهوری عراق آن را سپری کرده است.
.....


کد مطلب: 393266

آدرس مطلب :
https://www.baharnews.ir/news/393266/سرنوشت-کاخ-های-صدام-حسین-فیلم

بهار نیوز
  https://www.baharnews.ir