کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

چرا عابر بانک‌ها پول نو ندارند؟

بازار داغ فروش اسکناس در منوچهری

29 اسفند 1401 ساعت 16:50


گروه اقتصادی: با نزدیک شدن به سال جدید و تعطیلات نوروز، بازار عیدی دادن هم داغ شده و تقاضا برای پول نو با افزایش چشم‌گیری مواجه شده است. با وجود اینکه دولت و بانک مرکزی ادعا می‌کنند که اقداماتی را برای پاسخ به این نیاز انجام داده‌اند اما به نظر می‌رسد که این اقدامات کارساز نبوده‌اند.به گزارش تجارت نیوز،چراکه تداوم مشکل تامین اسکناس توسط بانک‌ها که مدت‌هاست برای مردم دردسرهای بزرگی را ایجاد کرده، باعث شده که متقاضیان پول نو دست به دامن دلالان خیابان منوچهری شوند.

پول نو چند؟
برخی کاربران در فضای مجازی ادعا می‌کنند که کمبود پول نو در بانک‌ها، آنها را به خیابان منوچهری کشانده اما دلالان برای اسکناس تانخورده، قیمت‌های عجیب و غریبی گذاشته‌اند.توئیت یکی از این کاربران از آن حکایت دارد که هر اسکناس پنج هزار تومانی با قیمت هفت هزار و 500 تومان و هر اسکناس 10 هزار تومانی با قیمت 12 هزار تومانی معامله می‌شود. همچنین قیمت هر اسکناس 50 هزار تومانی در این بازار به 75 هزار تومان هم می‌رسد.

اقدامات بانک مرکزی برای تامین اسکناس نو
فروش پول نو در حالی رونق گرفته که طبق اعلام بانک مرکزی، از 21 اسفند ماه 700 میلیارد تومان پول نو در تهران و 900 میلیارد تومان در شهرستان‌ها عرضه شده است تا نیاز مردم را تامین کند. همچنین بانک مرکزی اعلام کرده است که این اسکناس‌ها از طریق شعب منتخب بانک‌های ملی، صادرات، سپه، انصار، پست بانک و اقتصاد نوین توزیع می‌شوند. با این وجود به نظر می‌رسد که عرضه این اسکناس‌ها نیز نتوانسته تقاضای مردم را برطرف کند.

پدیده عجیب اسکناس‌فروشی
مشکل کمبود اسکناس نقد در بانک‌ها و خودپردازها اما به ایام نوروز محدود نمی‌شود و مدت‌هاست که مردم برای برطرف کردن نیازهای روزمره خود با مشکل مواجه شده‌اند.این مشکلات در ماه‌های اخیر به‌قدری جدی شده‌اند که طبق گزارش‌های دریافتی تجارت‌نیوز، برخی افراد روبه‌روی شعب بانک‌ها اسکناس‌فروشی می‌کنند.این افراد در ازای فروش هر یک میلیون تومان اسکناس به متقاضیان، یک میلیون و 100 هزار تومان از آنها دریافت می‌کنند.

فرار مسئولان از مسئولیت
با وجود اینکه تجارت‌نیوز در گذشته، بارها بر مشکل‌ساز شدن کمبود وجه نقد تاکید کرده و بسیاری از مخاطبان هم این موضوع را تایید کرده‌اند اما تاکنون اقدامی جهت بهبود شرایط انجام نگرفته است.به طوری که احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد در یک نشست خبری گفت: سهم اسکناس در تراکنش‌های اقتصادی کمتر از ۲ یا ۳ درصد است و اکثر تراکنش‌های کشور بدون نیاز به اسکناس در حال انجام است، زیرا فرهنگ اقتصادی مردم با فناوری نو خود را تطبیق داده است. نیاز اندکی به اسکناس وجود دارد و بیشتر نیاز مردم از طریق نظام پرداخت غیر وجه نقد صورت می‌گیرد.

این درحالی است که بانک‌ها وظیفه دارند که وجوه نقد مورد نیاز سپرده‌گذاران را در هر زمان که آنها بخواهند، تامین کنند. با این حال، مدت‌هاست که مسئولان امر با استناد به اینکه امروزه بیشتر خرید و فروش‌ها بدون نیاز به اسکناس انجام می‌شوند، از این مسئولیت سر باز می‌زنند.


کد مطلب: 393426

آدرس مطلب :
https://www.baharnews.ir/news/393426/بازار-داغ-فروش-اسکناس-منوچهری

بهار نیوز
  https://www.baharnews.ir