به روز شده در ۱۴۰۲/۰۳/۱۹ - ۱۸:۱۷
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۱/۰۲ ساعت ۱۱:۴۸
کد مطلب : ۳۹۳۶۵۷
دولت تنها عامل گرانی است؟!

پیش‌بینی قیمت خودرو در سال 1402

پیش‌بینی قیمت خودرو در سال 1402
گروه اقتصادی: بازار خودرو در آخرین روزهای پایانی سال 1401 نیز به آرامش نرسید و کار خود را با نوسان قیمتی زیاد به پایان رساند. قیمت خودرو طی سال 1401 با افزایش قابل توجهی همراه شد. البته باید یادآور شد که این افزایش قیمت همراه با رکود بود و تقریبا حدود دو الی سه ماه از سال بازار از رکود نسبی خارج شد.
فارغ از وضعیت بازار در سال 1401، این مساله مطرح می‌شود که بازار خودرو در سال 1402 نیز دنباله‌رو سال گذشته خواهد بود؟

دولت، تنها عامل گرانی خودرو؟
به گزارش تجارت نیوز، سعید مدنی، مدیرعامل اسبق سایپا و کارشناس صنعت خودرو،  گفت: روند بازار در سال 1402 کاملاً بستگی به سیاست‌های دولت دارد. در واقع بازار خودروی کشور مشکل جدی ندارد و به دلیل سیاست‌های غلط به این وضع درآمده است.

او افزود: در این میان باید یادآور شد که تعداد تیراژ خودروسازان با میزان تقاضای بازار تفاوتی ندارد. علتی که باعث افزایش قیمت خودرو می‌شود، عملاً خود دولت است و هیچ دلیل اقتصادی دیگری ندارد.مدنی توضیح داد: قیمت‌گذاری دستوری که دولت طی این سال‌ها اعمال کرد موجب شد تا خودروسازان زیان‌های زیادی را متحمل شوند. از طرف دیگر، یک سری تقاضای انباشته در بازار شکل گرفته است که به کاهش تولید خودروسازان در چند سال گذشته باز می‌گردد.

مدیرعامل اسبق سایپا ممنوعیت واردات خودرو را از دیگر عواملی دانست که موجب شده قیمت خودرو در بازار طی سال‌های گذشته افزایش یابد. او در این‌باره توضیح داد: حدود شش سال است که هیچ خودرویی وارد کشور نشده است. پیش از ممنوعیت واردات خودرو به کشور، به صورت سالانه حدود 400 الی 500 هزار دستگاه خودرو وارد کشور می‌شد و توقف ورود این خودروها به کشور موج گرانی را در بازار راه انداخت.او در رابطه با میزان صادرات کشور توضیح داد: میزان صادرات و واردات کشور از نظر ارزی تقریباً برابر است. درنتیجه نمی‌توان دلایل اقتصادی را برای افزایش قیمت خودرو در بازار در نظر گرفت.

قیمت خودرو افزایش می‌یابد؟
مدنی در ادامه توضیح داد: عامل دیگری که باعث افزایش قیمت‌ها در بازار خودروی کشور می‌شود، صعوی‌بودن نرخ دلار است که می‌تواند ریشه روانی یا سیاسی داشته باشد. البته دولت گاهی برای تامین بودجه خود دست به افزایش ناگهانی دلار می‌زند و این اقدام بر تمام بازارها تاثیر می‌گذارد. برای مثال، قیمت یک خودروی خارجی طی یک ماه گذشته دو برابر شد، صرفاً به دلیل شعاری که دولت برای واردات خودرو به کشور سر داد و همچنان هم خبری از ورود این خودروها نیست.

مدنی گفت: تمام عواملی که ذکر شد به دست دولت اتفاق می‌افتد. در نتیجه نمی‌توان گفت که سال 1402 بازار چه روندی را طی می‌کند. روشی که دولت برای اداره بنگاه‌های بزرگ کشور انتخاب کرده است صحیح نیست. اما می‌توان گفت که اگر دولت به همین سیاست‌های فعلی خود ادامه دهد، بازار خودرو در سال 1402 نیز افزایش قیمت را تجربه خواهد کرد.او تاکید کرد: دولت باید مشکلات سیاسی خود را با کشورهای خارجی حل کند و به برنامه‌ریزی‌های داخلی بیشتر توجه کند تا به صورت ناگهانی مجبور به تصمیم‌گیری نشود.

۱۴۰۲/۰۱/۰۲ ۱۷:۱۷
دولت عیدی خودرونداران که چندین سال است برای خریدیک ماشین داخلی پس اندازمی کنند.رابااین افزایش قیمت رابدهد.ودستش هم دردنکند.این حق حمایت کننده های دولت محرومان می باشد. (424451)
shahab
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۲/۰۱/۰۳ ۱۴:۵۴
تاجایی که بیاد دارم سعید لیلاز مدیرعامل بود،نه سعیدمدنی که اکنون در زندان بسرمیبرد. (424519)
۱۴۰۲/۰۱/۰۸ ۰۰:۱۰
یا خدا امسال گرون نکنید بزارین حالا ک قرارشده به همه ثبت نام کنندگان ماشین بدین به قیمت پارسال بدین مرد باشین ی حالی به ملت بدین (424878)
۱۴۰۲/۰۱/۰۸ ۱۱:۲۴
حتما منتظر حال دولت محروم ساز
باش
ما که از همون داشتمون محروم شدیم
ماشینو فروختیم برا رهن مسکن (424907)
۱۴۰۲/۰۱/۰۹ ۰۰:۵۹
مسولین فکرشون به حجاب رفته خودرو سازها هم هر روز خودرو گران میدنند به داد مردم برسید جلوی گرونی بگیرید (424987)
۱۴۰۲/۰۱/۱۱ ۲۳:۱۶
دولت یه فکری به حال مردم‌بیچاره کنه تو رو خدا قیمت کارخانه ماشین رو گرون‌نکنید به مردم‌رحم‌کنید ما به یه امیدی ثبت نام‌کردیم فکر نمی‌کردیم دولت قیمت کارخانه رو گرون گنه. (425313)
۱۴۰۲/۰۱/۱۰ ۱۷:۴۵
پراید 500 تومنی سلام علیک (425185)
۱۴۰۲/۰۱/۱۲ ۱۲:۰۹
خداازتون نگذره (425409)
۱۴۰۲/۰۱/۲۰ ۱۲:۳۷
خدا ازتون نمیگذره اگر خودتون فکرمیکنید ازخداتون میترسید با جوانهای مملکت چیکاردارید می‌کنید (426420)