به روز شده در ۱۴۰۲/۰۳/۱۹ - ۱۹:۱۵
 
۱
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۱/۰۲ ساعت ۱۱:۵۸
کد مطلب : ۳۹۳۶۶۱
افزایش بیکاری و تورم، مردم را به فلاکت رساند

شاخص فلاکت مردم ایران، به بالای ۶۰ درصد رسید

شاخص فلاکت مردم ایران، به بالای ۶۰ درصد رسید
گروه اقتصادی: کورس تورم و گرانی همزمان با افزایش بیکار شدن شاغلین در سال جاری، وضعیت معیشت مردم را بحرانی کرده تا حدی که دولتمردان دیگر نمی‌توانند بر وخامت وضعیت قیمت‌ها سرپوش بگذارند و در برخی موارد بر افزایش نرخ کالا‌ها و کاهش حجم سبد خانوار‌ها نیز تأکید دارند.

به گزارش اقتصاد 24، مرکز آمار ایران به‌تازگی اقدام به انتشار گزارش شاخص‌های عدالت اجتماعی ایران کرده که این گزارش دربرگیرنده وضعیت عدالت اجتماعی در ایران تا پایان سال ۱۴۰۰ است.در بخشی از گزارش عدالت اجتماعی، شاخص فلاکت مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفته است. شاخص فلاکت از ۱۹.۳ در سال ۱۳۹۵ به ۴۹.۴ درصد در سال ۱۴۰۰ رسیده است؛ این یعنی افزایش حدود ۱۵۵ درصدی! در حال حاضر آمار‌ها از نرخ بیکاری حدود هشت درصد و تورم بالای ۴۰ درصد خبر می‌دهند.

افزایش حدود ۱۵۵ درصدی شاخص فلاکت تنها در ۵ سال اخیر نشانگر وضعیت نامناسب مردم در تأمین نیاز‌های روزانه است موضوعی که بار‌ها مورد تأکید کارشناسان قرار گرفته، اما هنوز اقدامی از سوی دولت در راستای بازگشت قیمت‌ها به وضعیت عادی انجام نگرفته است.این در حالی است که بر اساس گزارش‌های جهانی، اگر اقتصادی سالم باشد، شاخص فلاکت باید بین ۶ تا ۷ درصد باشد و البته نرخ ایده‌آل رشد هم بین ۲ تا ۳ درصد است.

در همین رابطه کامران ندری، اقتصاددان و استاد دانشگاه  گفت: دو شاخص نرخ تورم و بیکاری در محاسبه شاخص فلاکت به عنوان ابزار مهم مورد استفاده قرار می‌گیرد موضوعاتی که از سال‌های ۱۳۹۷ تا امروز هر روز وضعیت آن بحرانی‌تر شده است.

این استاد دانشگاه ادامه داد: عملکرد اقتصاد با میزان تورم، رشد و بیکاری مورد قضاوت قرار می‌گیرد و این از دید هیچ یک از مسئولان و دولتمردان و حتی افراد جامعه پوشیده نیست و در نهایت می‌توان گفت که وضعیت اقتصاد در سال جاری نسبت به سال ۱۴۰۰ بسیار بدتر و نامناسب برای تمام اقشار جامعه بوده است.

به گفته ندری، افزایش بیکاری شاغلین و افزایش افراد جویای کار، گرانی و افزایش لحظه‌ای قیمت‌ها به ویژه اقلام ضروری، تعیین کننده نهایی شاخص فلاکت جامعه است که در سال ۱۴۰۱ این شاخص رکورد جدیدی را قطعاً رقم خواهد زد.این اقتصاددان با تأکید بر اینکه طی سال‌های اخیر، سیاست‌هایی با توجه به افزایش حجم نقدینگی برای تقویت اشتغال و کاهش بیکاری اتخاذ شده که آثار تورمی قابل توجهی را در پی داشته است، گفت: افزایش شاخص فلاکت بر هزینه‌های سفره مردم و زندگی آنان به طوری تأثیرگذار بوده که طی ماه‌های اخیر شاهد کوچک شدن سفره ها، کاهش خرید مردم و بحران جدید در بازار‌های بی تقاضا بوده ایم.ندری ادامه داد: تا پایان سال شاخص فلاکت مردم ایران به بالای ۶۰ درصد می‌رسد که این وضعیت برای اقتصاد و از همه مهمتر معیشت مردم بسیار نگران کننده است.

۱۴۰۲/۰۱/۰۲ ۱۷:۴۱
سلام ازکجا معلوم شاخص فقر60درصدشده بااین رشداقتصادی به گفته خودمسولین وکاهش تورم باقیمت های تنظیم بازاری وفراوانی کالاهای اساسی نگرانی نیست واما نمی خریم .نمی پوشیم ونمی خوریم .غلبه بردشمنان می کنیم .گوشت 450تومانی که نتوانستیم برای شب عیدبخریم فدای سر..... (424455)
۱۴۰۲/۰۱/۰۳ ۱۰:۵۹
خدایابحق هرکه حق او موجب قبول شدن دعاست این یک دعارا در سال جدیدقبول بفرما

"به منافقین داخلی فقط و فقط مقدارکمی عقل و مقدار ناچیزی انصاف عطاکن
اگر این دعا قابل قبول نیست یک مقدار از پررویی آنها بکاه"

به تیترهای یکسال گذشته بهارنیوز نگاهی بیاندازید
ما که برای خنده و بعنوان نمادی از منفی بافی به این سایت مراجعه میکنیم
افزایش وحشتناک شاخص فلاکت در دوره روحانی را الان تیتر زده
خب نادان نمیفهمه که افزایش پنج ساله شاخص فلاکت برای اصلاح حداقل پنج سال زمان لازم داره
تازه تخریب آسانتر از اصلاحه؟!! (424494)
۱۴۰۲/۰۱/۰۳ ۱۳:۳۳
آقای منافق شناس
به رئیست میگفتی
خوب وعده پنج سال بعد رو بده
نه وعده
اگه ما باشیم دلار 5 تومان میشه

نه داداش حقوقت با این اراجیف حلال نمیشه (424516)
۱۴۰۲/۰۱/۰۳ ۲۱:۵۳
خدایا به اصول گرایان قدرت طلب و بی منطق عقلانیت
به پیروان بی اراده آن ها ، روشنگری و آگاهی
به متظاهران ریاکار دنباله رو رئیسی حداقل اخلاص
به دانشمندان دولتی ، اساتید دولتی و مدیران دولت نامردمی رئیسی مردم داری بیاموز
که اگر غیر از این باشد، ایران سه سال دیگر مفلک تر از این هم خواهد شد. (424535)
۱۴۰۲/۰۱/۰۴ ۰۷:۱۲
آقای که همه ملت رامنافق میپنداری منافقین شمایید که میهن را به این روز انداختید ابن تیتر ها واقیعت جامعه است که متاسفانه شما نمی بینید (424548)