کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

۶ قدم برای دست‌یابی به موفقیت در زندگی

3 فروردين 1402 ساعت 10:32


گروه گوناگون: چگونه موفقیت را تعریف می کنید؟ تاکتیک‌های گوناگونی برای دست‌یابی به موفقیت در زندگی وجود دارد؛ اما همه چیز به استراتژی عملی و دیدگاه‌تان در مورد موفقیت بستگی دارد. ما بیشتر موفقیت را در این می‌بینیم که در محل کار ارتقا بگیریم یا حقوق بالایی کسب کنیم. درحالی‌که دستاورد‌های حرفه‌ای می‌توانند یک قطعه از معما باشند. روابط خانوادگی، روابط عاشقانه، رفتن به دانشگاه و دنبال کردن یک ورزش حرفه‌ای فقط معدود مواردی هستند که ممکن است افراد برای رسیدن به موفقیت در این زمینه‌ها تلاش کنند. تعریف فردی شما در مورد موفقیت ممکن است متفاوت باشد؛ اما بسیاری آن را در قالب خوشحالی، امنیت، سلامت و دوست داشتن تعریف می‌کنند.

به گزارش فرارو، این توانایی دست‌یابی به اهداف در زندگی است. این اهداف هرچیزی می‌توانند باشند؛ بنابراین چه کاری می‌توانید انجام بدهید تا شانس خود را برای دست‌یابی به این موارد تقویت کنید؟ برخی از عادت‌های افراد موفق چیست؟

هیچ راه درست و مشخصی برای دست‌یابی به موفقیت وجود ندارد. آنچه برای شما مفید است، ممکن است برای شخص دیگر مفید نباشد. شاید ترکیب کاملی از موارد وجود نداشته باشد که بتواند موفقیت را تضمین کند؛ اما برخی مراحل اساسی وجود دارند که می‌توانید آن‌ها را دنبال کنید تا شانس موفقیت خود را در زندگی، عشق، کار یا هر آنچه اتفاق می‌افتد، بالا ببرید.
۱. رشد ذهنیت
تحقیقات روان‌شناس کارول دوک نشان می‌دهد دو ذهنیت اساسی وجود دارد که بر نحوه تفکر افراد درباره خود و توانایی‌هایشان تأثیر می‌گذارد: طرز فکر ثابت و طرز فکر رشد کردن.

افرادی که دارای یک طرز فکر ثابت هستند، معتقدند که مواردی مانند هوش، امری ثابت و غیرقابل تغییر است. کسانی که دارای یک ذهنیت ثابت هستند، معتقدند که موفقیت نتیجه کار سخت نیست؛ بلکه این فقط نتیجه استعداد‌های ذاتی است.

از آنجا که این دسته از افراد معتقدند که چنین استعداد‌ها چیزی است که مردم یا با آن و یا بدون آن متولد می‌شوند، در مواجهه با یک چالش تمایل به تسلیم شدن را دارند. آن‌ها وقتی کار‌ها به‌راحتی انجام نمی‌شود، آن کار را ترک می‌کنند؛ زیرا معتقدند که مهارت ذاتی لازم برای تعالی ندارد.

از طرف دیگر افرادی که طرز فکر رشد دارند، احساس می‌کنند که می‌توانند با تلاش تغییر ایجاد کنند، رشد کنند و یاد بگیرند. افرادی که معتقدند قادر به رشد هستند، بیشتر از همه به موفقیت دست می‌یابند. وقتی اوضاع سخت می‌شود، آن‌ها به دنبال راه‌هایی برای بهبود مهارت‌های خود و ادامه کار به سمت موفقیت هستند. افرادی که ذهنیت رشد دارند، معتقدند که کنترل زندگی خود را در دست دارند، درحالی‌که افراد دارای ذهنیت ثابت معتقدند که همه چیز از کنترل آن‌ها خارج است.
برای ایجاد یک ذهنیت رشد چه کاری می‌توانید انجام دهید؟
• باور کنید تلاش‌های‌تان مهم است. تصور نکنید توانایی‌های‌تان ثابت یا غیر قابل تغییر است. افرادی که طرز فکر رشد دارند، معتقدند که تلاش و کار سخت می‌تواند منجر به رشد معناداری شود.

• مهارت جدید بیاموزید. این دسته از افراد وقتی با چالش روبرو می‌شوند، به دنبال راه‌هایی برای پیشرفت دانش و مهارت‌هایی هستند که برای غلبه بر چالش‌ها و پیروزی لازم دارند.

• از شکست‌ها به عنوان تجربه و یادگیری یاد کنید. افراد دارای ذهنیت رشد معتقد نیستند که شکست بازتاب توانایی‌های آن‌هاست؛ بلکه آن را یک منبع با ارزش از تجربه می‌بینند که از طریق آن می‌توانند یاد بگیرند و ارتقا پیدا کنند. آن‌ها ممکن است فکر کنند "این کار نشد؛ بنابراین این بار من چیز دیگری را امتحان خواهم کرد. "
 
۲. هوش هیجانی خود را تقویت کنید
اعتقاد بر این است که هوش کلی از مدت‌ها قبل یکی از عوامل مؤثر در موفقیت در زمینه‌های مختلف زندگی بوده است؛ اما برخی از متخصصان معتقدند که هوش هیجانی در واقع ممکن است حتی بیشتر اهمیت داشته باشد. افراد عاطفی با هوش قادر به درک احساسات خود و  دیگران نیز هستند.

برای بهبود هوش هیجانی کارهای زیر را انجام بدهید:

• به احساسات خود توجه کنید. تمرکز خود را روی شناسایی احساساتی قرار بدهید و دریابید چه چیزی باعث ایجاد آن احساسات می‌شود.

• احساسات و عواطف خود را مدیریت کنید. به عقب برگردید و سعی کنید چیز‌هایی را با چشمی بی‌طرفانه مشاهده کنید. از سرزنش یا سرکوب احساسات خودداری کنید؛ اما به دنبال روش‌های سالم و مناسب برای مقابله با آن‌چه احساس می‌کنید، باشید.

• به دیگران گوش بدهید. این نه‌تنها شامل شنیدن حرف‌های آن‌هاست که توجه به سیگنال‌های غیر کلامی و زبان بدن را نیز در بر می‌گیرد.
 
۳. سرسختی ذهنی را توسعه دهید
سرسختی ذهنی به انعطاف‌پذیری در انجام کار و ادامه تلاش حتی در مواجهه با موانع اشاره دارد. افرادی که این قدرت ذهنی را دارند، چالش‌ها را فرصت می‌دانند. آن‌ها همچنین احساس می‌کنند که بر سرنوشت خود کنترل دارند، به توانایی‌های خود برای موفقیت اطمینان دارند و متعهد هستند که آن‌چه را آغاز می‌کنند، به پایان برسانند.

برای بهبود سرسختی ذهنی و افزایش شانس موفقیت در زندگی چه کاری می‌توانید انجام دهید؟
• به خودتان ایمان داشته باشید. صحبت‌های منفی خود را متوقف کنید و به دنبال راه‌هایی برای مثبت اندیشیدن و دلگرم کننده بودن باشید.

• سعی کنید حتی هنگامی که امور غیرممکن به نظر می‌رسند یا شما را به عقب می‌اندازند، روی راه‌هایی تمرکز کنید که بتوانید مهارت‌های خود را توسعه بدهید و مسیرتان را ادامه دهید. یکی از عادات اصلی افراد موفق این است که همیشه از مشکلات به عنوان فرصت یادگیری یاد می‌کنند.

• اهداف خود را تعیین کنید. افراد با ذهنیت سرسخت می‌دانند که برای رسیدن به هدف بزرگ‌تر باید برای دست‌یابی به اهداف شدنی کار را شروع کنند. دست‌یابی به این اهداف قطعا آسان نیست؛ اما با داشتن انگیزه برای رسیدن به هدف بهتر خواهید توانست به جلو پیش بروید و بر موانع غلبه کنید.

• حامی پیدا کنید. انجام کار‌ها به‌تنهایی می‌تواند دشوار باشد؛ اما داشتن یک سیستم پشتیبانی قوی می‌تواند کار‌ها را آسان‌تر کند. مربیان، دوستان، همکاران و اعضای خانواده می‌توانند هنگام سخت شدن شرایط شما را تشویق کنند و حتی مشاوره و کمک ارائه بدهند که می‌تواند به بهبود شانس موفقیتتان کمک کند.

۴. اراده خود را تقویت کنید
روان‌شناسان در یک مطالعه دراز مدت گروهی از فرزندان را مورد بررسی قرار دادند که معلمان‌شان آن‌ها را فرد بسیار باهوشی می‌دانست. محققان دریافتند که چگونه این افراد در طول کودکی و در بزرگ‌سالی با هم اختلاف داشتند و یکدیگر را مقایسه کردند. محققان دریافتند افرادی که درنهایت زندگی موفق‌تری داشتند، ویژگی‌های کلیدی از جمله پشتکار و اراده قوی داشتند.

این خصوصیات بخشی از شخصیت کلی یک فرد است. این ویژگی‌ها چیزی هستند که می‌توانید آن‌ها را بهبود ببخشید. به تأخیر انداختن یادگیری، ممارست در مواجهه با چالش‌ها و انتظار برای پاداش کار سخت را دشوار می‌کند. درحقیقت این موارد می‌توانند کلید موفقیت در زندگی باشند.

استراتژی‌هایی که می‌توانید برای تقویت قدرت اراده خود استفاده کنید عبارت‌اند از:

• حواس پرتی. برای مثال اگر می‌خواهید وزن خود را کاهش بدهید اما برای‌تان سخت است که از میان وعده‌های مورد علاقه خود بگذرید، پرت کردن حواس خود در لحظه‌های ضعف می‌تواند روشی مؤثر برای جلوگیری از وسوسه باشد.

• تمرین. اراده چیزی است که می‌توانید بسازید؛ اما به زمان و تلاش نیاز دارد. با دست‌یابی به اهداف کوچک که برای به قدرت رسیدن به آن نیاز دارید، مانند پرهیز از میان وعده‌های مملو از قند کار را شروع کنید. همان‌طور که توانایی خود را در استفاده از قدرت اراده خود برای دست‌یابی به چنین اهداف کوچکی پیگیری می‌کنید، ممکن است متوجه شوید که اراده شما هنگام کار روی اهداف بسیار بزرگ‌تر نیز قوی‌تر شده است. 

۵. روی انگیزه‌های ذاتی متمرکز شوید
چه چیزی بیش‌ترین انگیزه را در شما ایجاد می‌کند؟ آیا یک وعده پاداش خارجی شما را در رسیدن به اهداف خود یاری می‌کند یا اینکه این انگیزه‌های شخصی‌تر و ذاتی هستند که احساس الهام‌بخشی را درون شما حفظ می‌کنند؟ درحالی‌که پاداش‌های بیرونی مانند پول، جوایز و تمجید می‌توانند مفید باشند، بسیاری از افراد در هنگام انجام کار‌ها برای رضایت شخصی بیش‌ترین انگیزه را پیدا می‌کنند.

اگر کار‌هایی را انجام می‌دهید که از آن‌ها لذت می‌برید، به این دلیل است که برای‌تان معنی خاصی دارند یا اینکه از دیدن اثر کار خود خرسند هستید؛ پس می‌توانید آن‌ها را انگیزه‌های ذاتی بدانید. تحقیقات نشان داده است درحالی‌که مشوق‌ها می‌توانند پیش‌بینی کننده بهتری برای برخی از انواع عملکرد‌ها باشند؛ اما محرک‌های ذاتی تمایل دارند در پیش‌بینی کیفیت عملکرد تاثیر گذار‌تر باشند. اگرچه این افراد بیش‌تر انگیزه‌های خارجی را برای خود به وجود می‌آورند، این انگیزه‌های ذاتی هستند که افراد را به کسب و حفظ رفتار‌های جدید سوق می‌دهند.
 
برای تقویت انگیزه ذاتی چه کاری می‌توانید انجام بدهید؟
خودتان را به چالش بکشید. دنبال کردن هدفی که قابل دست‌یابی باشد؛ اما آسان نیست، راهی عالی برای افزایش انگیزه برای دست‌یابی به موفقیت است. چالش‌ها می‌توانند شما را به یک کار علاقه‌مند کنند، عزت نفستان را بهبود ببخشند و بازخورد‌هایی را در زمینه‌هایی که می‌توانید در آن‌ها پیشرفت کنید، ارائه بدهند. انتخاب وظیفه‌ای که کمی چالش برانگیز باشد، به شما انگیزه می‌دهد تا برای شروع کار احساس هیجان بیش‌تری کنید!

• کنجکاو باشید. دنبال مواردی باشید که توجه شما را جلب کند و دوست دارید اطلاعات بیش‌تری در مورد آن کسب کنید.

• کنترل را به دست بگیرید. اگر احساس نکنید که هیچ تأثیر واقعی روی نتیجه دارید، می‌توانید با انگیزه ذاتی برای دست‌یابی به هدف دشوار به سمت جلو پیش بروید. به دنبال راه‌هایی باشید که بتوانید نقش فعالی داشته باشید.

• از رقابت نترسید. ممکن است افراد دیگری در تلاش باشند تا به همان اهداف شما برسند؛ اما این بدان معنی نیست که باید تسلیم شوید. پیشرفت و سفر خود را با دیگران مقایسه نکنید. می‌توانید برای ایجاد انگیزه و الهام به دیگران نگاه کنید؛ اما به یاد داشته باشید که همه ما مسیر‌های مختلفی داریم.
 
۶. صفات و مهارت‌ها با پتانسیل بالا مرتبط‌اند
روان‌شناسان مدت‌هاست که سعی در پیوند صفات خاص یا ویژگی‌های شخصیتی موفق در زندگی و کار دارند. شاخص نوع Myers-Briggs (MBTI) یک ارزیابی گسترده است که معمولا برای غربال‌گری نامزد‌های شغلی از آن استفاده می‌شود. با این حال تحقیقات به صورت دقیق نشان نمی‌دهد که MBTI در واقع با عملکرد و صفات ارتباط دارد.
براساس تحقیقات جدید برخی از خصوصیات وجود دارند که به طور پیوسته به موفقیت گره خورده‌اند. محققان Ian MacRae و Adrian Furnham شش صفت اصلی را شناسایی کرده‌اند که می‌توانند در چگونگی عملکرد افراد در کار نقش داشته باشند. با این وجود آن‌ها خاطر نشان می‌کنند که سطوح بهینه از این صفات وجود دارد. تعداد خیلی کمی از این خصوصیات می‌تواند مانع موفقیت شود؛ اما همین امر هم می‌تواند دخیل باشد. 
اگر می‌خواهید یاد بگیرید چگونه در زندگی موفق باشید، این صفات را در خودتان پرورش بدهید:

۱. وجدان کاری
افراد با وجدان اثر اقدامات خود را در نظر می‌گیرند. آن‌ها همچنین در نظر می‌گیرند که دیگران چگونه واکنش نشان می‌دهند و احساس دارند. شما می‌توانید این ویژگی را با دو مورد زیر تقویت کنید:
• تفکر در مورد عواقب اعمال
• با در نظر گرفتن دیدگاه افراد دیگر

۲. پذیرش ابهامات
زندگی سرشار از موقعیت‌هایی است که همیشه مشخص نیستند. افرادی که پتانسیل زیادی برای دست‌یابی به موفقیت دارند، بهتر می‌توانند ابهامات را بپذیرند. آن‌ها به جای اینکه سفت، سخت و انعطاف‌پذیر نباشند، وقتی مسائل غیر منتظره را بر سر راه خود ببینند، آماده سازگاری هستند. می‌توانید یاد بگیرید که ابهام‌ها را این‌گونه در آغوش بگیرید:
• چشم‌انداز‌های خود را به چالش بکشید و نظر‌ها و عقاید دیگری را غیر از خودتان در نظر بگیرید.
• از مواجهه با مسائل ناآشنا نترسید.
• به تغییر تمایل داشته باشید
• ارزش‌گذاری برای تنوع 

۳. قابلیت تغییر
برای کسب موفقیت علاوه‌بر اینکه باید ابهامات را بپذیرید، توانایی تغییر سریع را داشته باشید. شما می‌توانید این توانایی را با روش‌های زیر تقویت کنید:
• امتناع از موقعیت‌های دشوار و دیدن آن‌ها به عنوان فرصتی برای یادگیری و رشد و نه صرفاً موانع برای گذراندن زندگی.
• وقتی برنامه‌ها یا موقعیت‌ها تغییر می‌کنند، آماده تغییر باشید، به عقب برگردید و راه‌های مقابله را جستجو کنید.

۴. شجاع باشید
موفق‌ترین مردم جهان غالباً شجاعت بزرگی را از خود نشان می‌دهند. چنین افرادی حتی در صورت ناکامی حاضرند با وجود خطرات احتمالی مقصود مورد نظر را به سرانجام برسانند. تحقیقات نشان می‌دهند که افراد شجاع از عواطف مثبت فراوانی برای غلبه بر ترس بهره می‌برند. می‌توانید از طریق روش‌های زیر پذیرای خطرات احتمالی باشید:
• احساسات منفی را فریاد بزنید و روی احساسات مثبت تمرکز کنید.
• مدیریت ریسک با عقل سلیم داشته و باتوجه به شرایط محتاط و عمل‌گرا باشید.

۵. کنجکاوی
افرادی که موفق هستند، تمایل دارند نسبت به دنیای اطراف خود کنجکاو باشند. آن‌ها همیشه مشتاق یادگیری بیش‌تر، بالا بردن دانش و مهارت‌های جدید هستند. می‌توانید حس کنجکاوی خود را با کمک راه‌های زیر تقویت کنید:
• در مورد مسائل مربوط به علایق خود کنجکاو باشید. اگر برای مثال کسل بودید، به عنوان یک فرد حرفه‌ای دنبال روش کارآمدتری برای طبقه‌بندی اطلاعات مورد نیاز به منظور تقویت نقاط قوت خود باشید.

• یادگیری مسائل و مهارت‌های جدید
۶. حس رقابت
افراد موفق می‌توانند از رقابت برای ایجاد انگیزه استفاده کنند؛ اما از حسادت خودداری کنند. شما می‌توانید یک حس سالم برای رقابت را با کمک روش‌های زیر بر انگیزید:
• با تمرکز بر پیشرفت‌های خودتان به جای اینکه نگران بهترین بودن در چیزی باشید، به پیشرفت خود توجه کنید.
• وقتی دیگران موفق می‌شوند، خوشحال شوید.
برخی از خصوصیات شخصیتی و ویژگی‌ها ممکن است برای بعضی از مشاغل مناسب‌تر از سایر افراد باشند. با این حال هیچ ویژگی شخصیتی خاصی نمی‌تواند موفقیت را تضمین کند و یا موجب شکست شود.
 
کلام آخر
هیچ مبنا و روش مشخصی برای دست‌یابی به موفقیت وجود ندارد و به یقین هیچ پاسخی برای داشتن زندگی موفق وجود نداشته است. با این وجود با نگاهی به برخی از عادت‌های افراد موفق می‌توانید تاکتیک‌ها و راهکار‌های جدیدی را برای دست‌یابی به موفقیت در زندگی روزمره خود بیاموزید. این توانایی‌ها را پرورش بدهید. با گذشت زمان احتمالا متوجه می‌شوید که آسان‌تر می‌توانید به اهداف خود برسید و به موفقیتی که مد نظرتان است، دست یابید.


کد مطلب: 393736

آدرس مطلب :
https://www.baharnews.ir/news/393736/۶-قدم-دست-یابی-موفقیت-زندگی

بهار نیوز
  https://www.baharnews.ir