به روز شده در ۱۴۰۲/۰۳/۰۷ - ۲۲:۳۷
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۱/۰۴ ساعت ۱۳:۰۷
کد مطلب : ۳۹۳۹۱۰

درخواست سناتورها از اروپا درباره سپاه

درخواست سناتورها از اروپا درباره سپاه
گروه بین الملل: گروهی از سناتورهای جمهوری‌خواه در آمریکا از اتحادیه اروپا خواستند تا سپاه پاسداران را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار دهد. به باور این سناتورها "در اروپا مدارک زیادی وجود دارد که نشان‌دهنده تروریستی بودن سپاه است".
۱۲ سناتور جمهوری‌خواه در آمریکا در نامه‌ای به جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هشدار دادند که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، در غرب "ترور می‌کارد".
این سناتورها به رهبری جیمز ریش، سناتور ایالت آیداهو و عضو ارشد کمیته روابط خارجی سنای آمریکا در نامه خود تاکید کردند: «سپاه به وضوح تهدیدی برای اتحادیه اروپا و امنیت جمعی ما است. زمان آن فرارسیده که منابع آنها را قطع کنیم پیش از آن که فاجعه بعدی رخ دهد.»
پارلمان اروپا در اواخر دی‌ماه سال ۱۴۰۱ ، از شورای اروپا خواست نام سپاه پاسداران، زیرمجموعه‌‌های آن مانند بسیج و سپاه قدس و همکاران پروژه‌های آن را در فهرست سازمان‌های تروریستی وارد کند.
با این حال، کشورهای اروپایی تا کنون از قرار دادن نام سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی خودداری کرده‌اند.
حال، این سناتورهای جمهوری‌خواه در آمریکا در نامه خود به بورل تصریح کردند که قرار دادن نام سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی "توانایی سپاه در ترویج تروریسم را فلج و جهان را برای اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها امن‌تر می‌کند".
آمریکا در سال ۲۰۱۹ سپاه پاسداران را در فهرست گروه‌های تروریستی خود قرار داد؛ این تصمیم به مجموعه‌ای از تحریم‌ها علیه نهادها و شرکت‌های ریز و درشت متعلق به سپاه منجر شد.
سناتورهای آمریکایی در نامه خود نوشتند: «حمایت مستمر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از جنایات جنگی روسیه در اوکراین و بی‌میلی اتحادیه اروپا [برای تروریستی نامیدن سپاه]، هم اراده جمعی ما را در برابر روسیه تضعیف می‌کند و هم هدف دولت ایران برای ایجاد رعب و وحشت در غرب را نادیده می‌گیرد.»
به نوشته این سناتورها، "همسویی فزاینده فعالیت‌های روسیه و ایران، از جمله استفاده از پهپادهای ایرانی در اوکراین، سپاه را در اقدام‌های تروریستی روسیه شریک می‌کند".
امضاکنندگان این نامه افزودند که تروریستی نامیدن سپاه پاسداران از سوی اتحادیه اروپا "واکنش‌های آمریکا و اتحادیه اروپا به تجاوز نظامی روسیه را تقویت و همسو می‌کند".
شماری از مقام‌های کشورهای اروپایی گفته‌اند که هنوز از دلایل و مدارک کافی برای تروریستی نامیدن سپاه پاسداران برخوردار نیستند.
با این حال، سناتورهای جمهوری‌خواه بر این باورند که اقدام‌های تروریستی سپاه در سراسر اروپا عملا شواهد و مدارک کافی را فراهم آورده تا اتحادیه اروپا، سپاه را در فهرست تروریستی خود قرار دهد.
برچسب ها: سپاه پاسداران