به روز شده در ۱۳۹۹/۱۱/۰۸ - ۱۸:۵۹
 
۱۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۰۲/۰۵ ساعت ۱۳:۳۶
کد مطلب : ۳۹۴۰۳
چرا "فولاد" توانست و دیگران نتوانستند؟

حاج‌رضایی: فولاد مديري دارد كه ديگران ندارند

دهکردی به ندرت مصاحبه مي‌کند و حتی گفته مي‌شود تلفن همراه ندارد تا خود و تیمش را از حاشیه دور نگه دارد. دهکردی از بازیکنان بزرگ خوزستان بود و من بارها مقابل او بازی کرده‌ام. او بسیار محجوب، فروتن و عاشق فوتبال است. و به دور از جنجال و هیاهو کارش را انجام مي‌دهد. او با عملکردش نشان مي‌دهد چند مرده حلاج است برخلاف بسیاری از مدیران که فقط حرف مي‌زنند و دوست دارند روی جلد روزنامه‌ها بروند.
دهكردي مدير عامل باشگاه فولاد خوزستان (سمت چپ)
دهكردي مدير عامل باشگاه فولاد خوزستان (سمت چپ)
گروه ورزشي: عملکرد 4 تیم ایرانی حاضر در لیگ قهرمانان آسیا بار دیگر تفاوت فوتبال ایران با دیگر کشورهای قاره کهن را نشان داد. 3 تیم استقلال، سپاهان و تراکتورسازی با کسب نتایج ضعیف از گردونه مسابقات کنار رفتند و تنها تیم فولاد بود که توانست برای فوتبال ایران، آبروداری کند.

امیر حاج رضایی کارشناس فوتبال در مورد عملکرد ضعیف نمایندگان ایران در لیگ قهرمانان آسیا به سايت فرارو گفت: «تفاوت های زیادی میان ایران و کشورهای حوزه خلیج فارس وجود دارد. از لحاظ جغرافیایی، کشور ما در وضعیت بهتری قرار دارد و بازیکنان مي‌توانند در 4 فصل سال، تمرین کنند در حالی که کشورهای عربی به علت گرمای شدید و شرجی بودن هوا فاقد این امکان هستند اما این کشورها در زمینه زیرساخت ها، سرمایه گذاری و جذب بهترین بازیکنان و مربیان مطرح نسبت به ما برتری دارند. قوانینی مدون کرده اند که به سود فوتبال آنها است تا جایی که یکی از این کشورها موفق به گرفتن میزبانی جام جهانی مي‌شود. در حالی که ما بخش های ضعیف زیادی داریم و مثال های فراوانی نیز برای آن وجود دارد. از جمله ورزشگاه نقش جهان اصفهان که چندین سال است نیمه کاره مانده.»

امیر حاج رضایی، پرداخت مبالغ نجومی به بازیکنان را یکی دیگر از مشکلات فوتبال ایران مي‌داند و معتقد است که این موضوع از سوء مدیریت ناشی مي‌شود: «قوانین ناکارآمدی بر فوتبال ما حاکم است و رقم های آنچنانی از کیسه مردم خرج مي‌شود. به جز یکی، دو مورد استثنایی مدیریت در فوتبال ما بسیار ضعیف است. نتیجه آن هم بیشتر شدن فاصله ما با کشورهای همسایه است. آنها بر خلاف ما نیروی انسانی کافی و مناسبی ندارند اما سرمایه گذاری مطلوبی انجام مي‌دهند. امکانات و تاسیسات پیشرفته ای را مهیا کرده اند تا حدی که مي‌توان به طور مثال ورزشگاه های قطر را با استادیوم های اروپایی مقایسه کرد. با شرایط حاکم بر فوتبال ما به نظر من اگر نمایندگان ایران مي‌توانستند نتایج خوبی بگیرند غیرمنتظره بود.»

این کارشناس فوتبال به تفکیک، عملکرد 4 نماینده ایران در لیگ قهرمانان آسیا را مورد ارزیابی قرار داد. او ابتدا در مورد صعود مقتدرانه فولاد خوزستان گفت: «این اتفاق به قهرمانی آنها در لیگ برتر برمی گردد. مدیریت این تیم به دور از حاشیه و هیاهوی رایج در فوتبال ایران، کار خود را انجام داد. استفاده از جوانان بومی که مي‌توانند شاکله تیم ملی را بعد از جام جهانی بسازند و از همه مهم تر حضور یک مربی متشخص روی نیمکت این تیم، فولاد را در مسیر درستی قرار داده است. این مسئله به اضافه موفقیت نفت تهران در لیگ برای فوتبال ایران پیام دارد. این پیام که فوتبال ما از مجاری صحیح تا به حال حرکت نکرده است. یعنی با غوغا سالاری نمی توان چیزی را به دست آورد. شاید بسیاری معتقد باشند نفت تهران یک جرقه در فوتبال ما باشد اما نگاه من این است که نفت هم مانند فولاد یک تیم سازمان محور است.»

او اظهار کرد: «نکته جالب درباره تیم فولاد، حضور نداشتن مدیرعامل این تیم در رسانه‌هاست. سیف الله دهکردی به ندرت مصاحبه مي‌کند و حتی گفته مي‌شود او تلفن همراه ندارد تا خود و تیمش را از حاشیه دور نگه دارد. دهکردی از بازیکنان بزرگ خوزستان بود و من بارها مقابل او بازی کرده‌ام. او بسیار محجوب، فروتن و عاشق فوتبال است و به دور از جنجال و هیاهو کارش را انجام مي‌دهد. او با عملکردش نشان مي‌دهد چند مرده حلاج است برخلاف بسیاری از مدیران که فقط حرف مي‌زنند و دوست دارند روی جلد روزنامه‌ها بروند.»

حاج رضایی با انتقاد از مدیران حال حاضر فوتبال ایران، اضافه کرد: «مدیر حتما نباید فوتبالی باشد بلکه باید به معنای واقعی کلمه، مدیر باشد. حالا اگر فوتبالی هم بود چه بهتر. مبانی فوتبال، راه درست را به ما نشان داده اما اگر نمی خواهیم از راه درست برویم، تقصیر خودمان است. دوستان چرایی این مشکل و راه حل آن را هم مي‌دانند ولی نمی دانم چرا کاری نمی کنند. آنها در زمینه مالی زیان بار بودند و به فوتبال ملی لطمه زدند اما مدعی هم هستند و مي‌گویند باید از ما تجلیل شود!»

به گفته این کارشناس فوتبال؛ "سپاهان اصفهان که جزو پرسابقه ترین تیم های حاضر در لیگ قهرمانان آسیا است، امسال عملکرد ضعیفی داشت و حتی نتوانست سهمیه فصل بعد این مسابقات را کسب کند. قبلا تنها تیم سازمان محور فوتبال ما، سپاهان در دوره مدیریت محمدرضا ساکت بود که حتی تا فینال آسیا هم پیش رفت. در لیگ هم که مدعی اصلی قهرمانی بود اما تغییر پیاپی مدیریت، این تیم را دچار فروپاشی کرد و حالا دیگر آن سازمان محوری را ندارد."

او درباره در باره وضعیت تیم استقلال گفت:«استقلال در چند فصل اخیر موفق عمل کرده اما در این فصل عملا ناکام بوده است. آنها دلایلی برای این ناکامی مي‌آورند که برای خودشان محترم است اما برای ما قابل قبول نیست. قطعا اتفاقات زیادی در داخل این تیم افتاده که ما از آنها بی خبریم و دلیل آن هم عدم وجود شفاف سازی در فوتبال ایران است اما در کل به نظر من این تیم 3 مشکل اساسی داشت. اول اینکه بازیکنان کلیدی خود را در طول فصل از دست داد. دومین نکته خریدهای نامناسبی بود که کارایی لازم را نداشتند و همچنین سن بالای بازیکنان که به ضرر این تیم تمام شد.»

حاج رضایی عدم موفقیت تراکتور سازی در آسیا را اینگونه تحلیل کرد: «عدم ثبات مدیریتی در این تیم و تغییرات پیاپی، بزرگترین مشکل این تیم بود. این گونه نمی توان موفقیتی کسب کرد. جالب اینکه باشگاه‌ها از بی پولی گلایه مندند در حالی که این همه پول در فوتبال ایران هزینه مي‌شود و گردش مالی آن رقمی سرسام آور است. در همه جای دنیا، فوتبالیست‌ها درآمد زیادی دارند اما پول آنها از دولت و پول بیت المال پرداخت نمی شود. این حرف هایی که مدیران مي‌زنند راست های دروغی است که جامعه، آن را باور نمی کند چون مي‌بیند که از کیسه ناچیزش، پول بازیکنان پرداخت مي‌شود.»

يك اهوازي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۰۲/۰۵ ۱۳:۴۴
از نزديك اين مرد بزرگ را مي‌شناسم. دوست‌داشتني، بي حاشيه، بي تكبر و نمادي از ورزش پهلواني + شم قوي مديريتي. (221193)
فریاد کارون...
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۰۲/۰۵ ۲۰:۳۴
ایران برای پیشرفت به چنین مدیرانی نیاز دارد،همشهری عزیز، اگر همه مدیران شاغل در خوزستان منش و رویه مدیریتی ایشان را داشتند اینهمه مساله و معضل مردم استان را گرفتار نمیکرد. (221363)
هموطن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۰۲/۰۵ ۱۳:۵۷
ببخشید اینجا نظر میزارم.ظریف خدا رو شکر نیشهاش توی این عکس بسته شد.بعدم ده سال قبل دستاوردهائی نبود که با خون شهدا به دست اومده باشه وبعد برای خودفروشی خودتون به کدخدا امریکا به حراج بزارین.راست میگی پیشرفت ده سال قبل امکان پذیر نبود.چون شما دن کیشوتها وپهلوان پنبه های نتوانستن ونشدن چیزی نداشتید که معامله کنید.مثل زالو روی خون دیگران روزگار میگذرانید. (221200)
سروش
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۰۲/۰۵ ۱۹:۱۶
خدا شفات بده!! دیوار سفارت گیر نیاوردی داری از سر و کول وزیر بالا می ری؟ فقط شما ارزش خون شهدا رو می دونین؟!فقط شما شهید دادین؟ خدایااااا !!! (221326)
هموطن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۰۲/۰۵ ۲۱:۴۳
دوست عزیز ،خودت میگی وزیر حکم سفارت امریکا رو پیدا کرده.یعنی الان امریکا از طریق اون داره به کشورمون ضربه میزنه.ما هم با هر چیزی که بوی شیطان بزرگ رو میده بد هستیم. (221379)
اس اسی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۰۲/۰۵ ۲۱:۰۷
پس معلوم شد عقب رفتگی فوتبال ایرات تقصیر ظریف هست چون میخندیده هه هه هه هه هه !!!!!!!!!! (221376)
دوست
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۰۲/۰۵ ۱۴:۲۷
بابا تمام فوتبال تیم های رنگی الان، خلاصه شده در رو کم کنی. مانند دو راننده دیوانه که در جاده همدیگرو به خطر میندازن تا روی همو کم کنند. فوتبال دست خاک خورده های این ورزش نیست. چون دولتیه بنابر این کسی مانند کفاشیان باید بشه رئیس فدراسیون. مدیرانی مانند فتل ترقه در استقلال با اون ترقه های نم گرفته اش تمام افتخارشان آبرو ریزی در آسیاست. هیچوقت یادم نمیره مرحوم حجازی استقلال را با بازیکنانی که پولکی نبودند نایب قهرمان آسیا کرد اما همین فتل ترقه از تیم اخراجش کرد که چرا تیم قهرمان نشده. (221220)
ع باران دوست
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۰۲/۰۵ ۱۴:۴۹
جناب حاج رضایی بزرگوار٬ با متانت و ادب بی مثالش٬ همیشه بهترین داوری را در باره فوتبال ایران داشته اند. و این بار نیز اصل اصل مشکلات و ناکامی های فوتبال باشگاهی و ملی کشور را به بهترین لحن و استادی تمام بیان فرمودند. کاش یک درصد از راهنمایی های ایشان عملی می شد. (221229)
ابوذر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۰۲/۰۵ ۱۶:۴۵
90درصد عربها رای دارند. 10 درصد ایرانی ها
تا وقت رای گیری تمام نشده بشتاب که اگر همت نکنی اسم خلیج فارس برای همیشه به فراموشی میرود.
وارد سایت شوید سمت راست دو دایره هست روی خلیج فارس کلیک کنیدو بعد بر روی voteکلیک کنید با موفقیت و پیروزی
اینم آدرس سایت
http://www.persianorarabiangulf.com/index.php (221277)
خلیج تا ابد فارس...
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۰۲/۰۵ ۲۱:۵۹
هموطن دلسوز وطن، نام خلیج فارس جاودانه است و هرگز به فراموشی نخواهد رفت.
اگر اکنون نام "خلیج همیشه فارس" در معرض تهدید است،کمی اینسوتر نه نام که "حیات کارون " -که مادر تمدن چند هزارساله ایران است- در معرض خطر جدی قرار گرفته است.
اگر امروز از طرحهای غیرکارشناسی انتقال اب از سرشاخه های کارون جلوگیری نشود،فردا خیلی دیر خواهد بود...
"کارون" هویت ملی ایرانیان است و همه باید برای تداوم حیات پرافتخارش کوشا باشیم.
همه با هم خواستار توقف دایمی تونل انتقال اب" بهشت اباد " باشیم. (221382)
ایرانی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۰۲/۰۵ ۲۳:۱۷
برادر من، خیلی وقت ها این سایت ها خود دامی برای خدشه وارد کردن به اسم همیشگی خلیج فارس هست. واسه اینکه آن اسم جعلی سر زبان ها بیفته. برای اینکه اسم خلیج فارس را محکم تر از پیش کنیم راهی ساده وجود داره اینکه روزی یک بار در گوگل به انگلیسی persian gulf را نوشته و جستجو کنیم. به همین سادگی! چون گوگل تعداد جستجو ها را معیار و ملاک قرار میده نه این آمار ها را. کما اینکه فراخوان قبل را یک سوریه ای داده بود و ایرانی ها را به دام انداخته بود. پس روزی یک بار واژه انگلیسی خلیج فارس را در گوگل جستجو کنیم (221407)
اسماعیل
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۰۲/۰۵ ۲۳:۴۴
با عرض معذرت چون زیر مطلب پیشنهادجدایی دختران وپسران درمهد کودک ها و این که فسادازمهد کودک ها آغاز می شوداز قول رئیس تیزبین سازمان بسیج جامعه ی زنان ، نوشتن کامن باز نبود،مطلب خودم رواین جانوشتم.بنده پیشنهاد می کنم چون به نظراین حقیرفسادازجایی شروع میشه که جنین هنوز داخل شکم مادرشون هستن ، به همین دلیل پیشنهاد می کنم به محض این که نوع جنین مشخص شد که پسره یا دختره به مادران پسراجازه ی هرگونه ارتباط با مادران جنینهای دخترداده نشه،بااین کارما میتونیم تا120سال انشاالله خیال خودمونوراحت کنیم. (221412)
آزرمیدخت
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۰۲/۰۶ ۰۷:۳۸
برای فولاد بسیار خوشحالم
نه هرکه طرف کله کج نهاد وتند نشست کلاه داری وآیین سروری داند (221429)