کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

رزمایش ضدپهپادی آمریکا و عربستان

5 فروردين 1402 ساعت 19:19


گروه بین الملل: ژنرال مایکل کوریلا، فرمانده فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا (سنتکام) از برگزاری نخستین رزمایش ضدپهپادی مشترک آمریکا و عربستان خبر داد.
این رزمایش مشترک ضد پهپادی در یک مرکز آزمایش نظامی جدید در ریاض انجام گرفته و اولین رزمایش در نوع خود بین ارتش‌های آمریکا و عربستان است.
مقامات آمریکایی امیدوارند این نوع رزمایش‌ها را بتوانند با سایر ارتش‌های منطقه نیز برگزار کنند.مانورها از قبل اعلام نشده بود اما مقامات گفتند این فقط "آغاز تمرینات عمیق‌تر و پیچیده‌تر" است. یک مقام آگاه گفت که تمرکز در این رزمایش بیشتر روی سیستم‌های هوایی پهپادهای کوچک بوده است.
ژنرال مایکل کوریلا، فرمانده فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا (سنتکام)  به قانونگذاران آمریکا گفت: «رژیم ایران می‌تواند با وضعیت داخلی مقابله کند و همچنان به رفتار شرورانه خود در خارج از مرزها ادامه دهد.»فرمانده سنتکام در کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان از تمرینات ضدپهپادی خبر داد و گفت این تمرینات شامل مانورهای آتش واقعی است و امکان مطالعه تهدیدات پیچیده و شناسایی آسیب‌پذیری‌ها در مناطق دیگر را برای مقابله با فعالیت پهپادها فراهم می‌کند.
ساعاتی پس از اظهارات ژنرال کوریلا یک پهپاد تهاجمی ایران نیروهای آمریکایی در سوریه را هدف قرار داد. در این حمله یک پیمانکار آمریکایی کشته و پنج سرباز دیگر به همراه یک پیمانکار آمریکایی دیگر زخمی شدند.
آمریکا نیز در پاسخ به این حمله محل استقرار نیروهای حامی ایران  در سوریه را بمباران کرد.
وضعیت کنونی حاکی است که تنش میان آمریکا و ایران در منطقه تشدید پیدا است. رزمایش مشترک ضدپهپادی در حالی برگزار می‌شود که عربستان سعودی و ایران بر سر عادی سازی روابط و احیای مناسبات دیپلماتیک به توافق رسیده اند.
عادی‌سازی مناسبات ایران و عربستان در نتیجه میانجی‌گری چین انجام گرفت. در داخل آمریکا انتقادهای بیشتری از دولت بایدن پس از پیشرفت دیپلماتیک بین ریاض و تهران با میانجی‌گری پکن در ماه جاری صورت گرفت.ملیسا هوروات، کارشناس ارشد در موسسه خاورمیانه (MEI) می‌گوید مانورهای ضدپهپادی اکنون فرصتی مهم برای آمریکاست تا تعهد خود به عربستان سعودی را نشان دهد.
این کارشناس اما تاکید کرد: «توافق اخیر با میانجی‌گری چین و ایران می‌تواند تنش‌ها را در منطقه کاهش دهد اما بعید است که تمام تهدیدات پهپادهای کوچک را از بین ببرد. بنابراین هنوز فرصت‌های همکاری منطقه‌ای برای استفاده از فناوری‌های جدید، آزمایش و نوآوری وجود دارد.»
این کارشناس خاطرنشان کرد که عربستان یک سرمایه‌گذاری مشترک با یک شرکت چینی برای راه‌اندازی یک مرکز تحقیق و توسعه متمرکز بر پهپاد از جمله فناوری ضدپهپادی انجام داده است.
به گفته هوروات آمریکا اکنون باید تلاش کند تا شریک منتخب در منطقه باقی بماند. او تاکید کرد رزمایش ضدپهپادی "شن‌های سرخ" برتری فناوری ایالات متحده در مقابله با تهدیدات پهپادها را نشان می‌دهد.

 


کد مطلب: 394088

آدرس مطلب :
https://www.baharnews.ir/news/394088/رزمایش-ضدپهپادی-آمریکا-عربستان

بهار نیوز
  https://www.baharnews.ir