به روز شده در ۱۴۰۲/۰۳/۱۹ - ۱۷:۴۱
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۱/۰۶ ساعت ۰۹:۵۴
کد مطلب : ۳۹۴۱۲۳

خونین‌ترین نبرد نیروهای پیاده نظام در اروپا 

خونین‌ترین نبرد نیروهای پیاده نظام در اروپا 
گروه بین الملل: بنابر ارزیابی نهادهای اطلاعاتی بریتانیا پیشروی نیروهای روسی برای تصرف باخموت در اغلب جبهه‌ها تقریبا متوقف شده است. همزمان مسکو درباره تحویل جنگنده‌های روسی میگ به اوکراین به جمهوری اسلواکی هشدار داد.
روسیه از حدود چهار ماه پیش حمله گسترده‌ای را برای تسخیر شهر استراتژیک باخموت در استان دونتسک اوکراین آغاز کرد اما به دلیل مقاومت سرسختانه نیروهای اوکراینی هنوز موفق به این کار نشده است.وزارت دفاع بریتانیا، در ارزیابی روزانه خود از وضعیت جنگ در اوکراین اعلام کرد به نظر می‌رسد ییشروی نیروهای روسی در بخش بزرگی از جبهه‌های جنگ در باخموت متوقف شده باشد.
بر پایه این ارزیابی که با استفاده از گزارش نهادهای اطلاعاتی ارتش تنظیم می‌شود احتمال می‌رود علت اصلی توقف حمله‌های نیروهای روسی و متحدان مسکو تلفات سنگین و فرسودگی آنها باشد.
ارتش خصوصی موسوم به "گروه واگنر" که از نیروهای شبه‌نظامی مزدور تشکیل شده در حمله به شهر باخموت در منطقه دونباس نقش محوری بر عهده دارد و پیشتر به خاطر کمبود مهمات و پشتیبانی ناکافی از وزارت دفاع روسیه به شدت انتقاد کرده بود.فرمانده گروه واگنر که با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روابط نزدیکی دارد حدود دو هفته پیش وضعیت جبهه‌های نبرد در باخموت را "بسیار دشوار" خوانده و گفته بود شواهدی مبنی بر آمادگی نیروهای اوکراینی برای عقب‌نشینی مشاهده نمی‌شود.
یوگنی پریگوژین با تاکید بر این که جنگ هر روز خونین‌تر می‌شود ادعا کرد اوکراین نیروهای جدیدی در منطقه مستقر کرده که بی‌وقفه در حال دریافت تسلیحات هستند.
این در حالی است که اوکراین ابتدای ماه مارس احتمال عقب‌نشینی از باخموت را منتفی نمی‌دانست. الکساندر رودنیانسکی، مشاور اقتصادی رئیس جمهوری اوکراین به فرستنده تلویزیونی سی‌ان‌ان گفته بود نیروهای اوکراینی تا کنون با تمام توان برای حفظ باخموت جنگیده‌اند اما اگر لازم باشد یک "عقب‌نشینی استراتژیک" خواهند کرد.وزارت دفاع بریتانیا در تازه‌ترین ارزیابی خود ضمن اشاره به فرسودگی نیروهای روسی می‌گوید مدافعان شهر باخموت نیز تا کنون متحمل تلفات سنگینی شده‌اند.کارشناسان نظامی معتقدند جنگ بر سر شهر باخموت خونین‌ترین نبرد نیروهای پیاده نظام در اروپا از زمان خاتمه جنگ دوم جهانی تا کنون است.
وزارت دفاع بریتانیا احتمال می‌دهد تنش‌های فزاینده میان گروه واگنر و وزارت دفاع روسیه در بدتر شدن وضعیت دشوار نظامیان روسی در باخموت موثر بوده است.
نهادهای اطلاعاتی ارتش بریتانیا می‌گویند روسیه احتمالا مرکز ثقل عملیات خود را به شهرک‌های کوچکی در جنوب و شمال باخموت منتقل کرده و این احتمال منتفی نیست که قصد تثبیت موقعیت خود در این جبهه‌ها را دارد.
والری زالوژنی، فرمانده کل نیروهای مسلح اوکراین پس از یک گفت‌وگوی تلفنی با همتای بریتانیایی خود در صفحه شخصی‌اش در فیسبوک ارزیابی مشابهی درباره وضعیت منطقه ارائه کرد و نوشت مدافعان شهر باخموت موفق به تثبیت موقعیت خود شده‌اند.
با این حال نظامیان روسی و مزدوران گروه واگنر شهر باخموت را از شمال، شرق و جنوب تقریبا محاصره کرده‌اند و تلاش می‌کنند با تسلط بر مناطق جنوبی، راه اصلی انتقال تسلیحات و نیروهای تازه‌نفس را مسدود کنند.
بخش‌های وسیعی از شهر باخموت که پیش از آغاز تجاوز نظامیان روسی در ۲۴ فوریه سال پیش حدود ۷۰ هزار نفر جمعیت داشت، طی ماه‌ها جنگ به کلی ویران شده و منابع اوکراینی شمار غیرنظامیان باقی مانده در آن را حدود چهار هزار نفر تخمین می‌زنند.کمیته بین‌المللی صلیب سرخ  شمار غیرنظامیان در شهر باخموت و مناطق اطراف آن را حدود ده هزار نفر اعلام کرده و می‌گوید اوضاع آنها که اغلب سالمند و معلول هستند بسیار وخیم است.مقاومت نیروهای اوکراینی در برابر تجاوزگران روسی با افزایش حمایت‌های نظامی و تسلیحاتی کشورهای غربی و حامیان اوکراین به شکل قابل ملاحظه‌ای تقویت شده است.
اوکراین از ماه‌ها پیش برای مقاومت و عقب‌راندن نیروهای روسی خواستار دریافت تسلیحات سنگین، از جمله تانک‌های پیشرفته تهاجمی و هواپیماهای جنگنده شده است.
در هفته‌های گذشته آموزش نظامیان اوکراینی برای استفاده از تانک‌های تهاجمی در کشورهایی نظیر آلمان در جریان است و جمهوری اسلواکی اعلام آمادگی کرده ۱۳ فروند جنگنده میگ روسی در اختیار کی‌یف قرار دهد.
جنگنده‌های میگ ـ ۲۹ به نیروی هوایی جمهوری چکسلواکی در دوران اتحاد جماهیر شوری سابق تعلق دارند و مسکو تحویل آنها به اوکراین را ناقض قراردادهای دوجانبه می‌داند.وزارت خارجه روسیه با انتشار متن قراردادی از سال ۱۹۹۷ می‌گوید بر اساس توافق‌ها، تحویل جنگنده‌های میگ به کشور ثالث مستلزم کسب مجوز مسکو است.مسکو تحویل جنگنده‌های میگ به اوکراین را یک "اقدام غیردوستانه" و نقض تعهدات بین‌المللی جمهوری اسلواکی ارزیابی می‌کند.
دولت اسلواکی تا کنون به این اتهام روسیه به طور رسمی واکنشی نشان نداده و در مقابل،  چهار فروند میگ ـ ۲۹ را به اوکراین تحویل داد و ۹ فروند دیگر را به‌زودی تحویل می‌دهد.
هواپیماهای جنگنده روسی اواخر دهه ۱۹۸۰ به چکسلواکی تحویل داده شدند و پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی دو جمهوری چک و اسلواکی آنها را بین خود تقسیم کردند.
دولت اسلواکی می‌گوید ۹ فروند میگ ـ ۲۹ "طی هفته‌های آینده" به اوکراین منتقل می‌شود اما سه فروند از جنگنده‌ها زمین‌گیر هستند و فقط برای استفاده از قطعات کاربرد دارند.
برچسب ها: اوکراین