به روز شده در ۱۴۰۲/۰۳/۱۹ - ۱۹:۱۵
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۱/۰۸ ساعت ۱۰:۱۱
کد مطلب : ۳۹۴۴۷۱
ما چند دهه است که تورم دو رقمی داریم

تا ابرتورم ونزوئلایی راه درازی نمانده

تا ابرتورم ونزوئلایی راه درازی نمانده
گروه اقتصادی: صحبت های اخیر برخی اقتصاددانان مبنی بر تجربه تورم ونزوئلا در ایران با توجه به مختصات فعلی اقتصاد و سیاست خارجی به برخی گمانه زنی ها و احتمالات در راستای سقوط ریال دامن زده است؛ از سوی دیگر عمده کارشناسان پاسخ مشخصی در مواجهه با این وضعیت دارند و معتقدند راهکار عبور از بحران اصلاح ساختار بانکی و اقتصاد و از همه مهم تر اصلاح روابط خارجی با جهان است تا ریال با ابرتورمی که چندان هم دور نیست از حیات اقتصادی ساقط نشود.
 
به گزارش انتخاب، امیرحسین خالقی،اقتصاددان، درباره احتمال برخی اقتصاددانان مبنی بر وقوع تورم ونزوئلاییگفت: کسی نمی خواهد ابرتورم اتفاق بیفتد اما وقتی انتظارات اقتصادی به شکلی پیش می رود که اعتماد به پول از بین می رود و اقتدار دولت نیز دیگر پذیرفته نمی شود و مردم می خواهند هرچه سریع تر از وجه نقد عبور کنند و به یک کالای با دوام برسند، طبیعی است که این روال شروع می شود و به ابرتورم می رسیم. ضمنا برخی بزرگان هم مانند آقای عبده تبریزی هم هشدار داده اند.وی ادامه داد: با این روال کافیست که اعتماد مردم هم به ارز ملی از بین بروده تا به ابرتورم ونزوئلایی برسیم که البته راه درازی هم تا آن نیست.

خالقی با اشاره به راهکار های عبور از بحران ابرتورم اظهار داشت: جنبه های سیاسی در این بین مطرح است. ما چند دهه است که تورم دو رقمی داریم. یکی از دلایل آن هم هزینه های بالای دولت است. بنابراین طبیعی است که یکی از کارهایی که باید انجام داد کاهش هزینه های دولت است.
 
وی اضافه کرد: بعلاوه، ما همچنان بحث سیستم بانکی را داریم که با مشکلات زیادی مواجه است و صاحب نظران هشدار داده اند که کاری باید برای اصلاح سیستم بانکی کرد اما اقتصاددانانی هم گفته اند یک هیات پول را به تعریف اولیه اش برگرداند یعنی یک طلا وجود داشته باشد تا ریال به میزان طلا منتشر شود و ریال را با طلا مبادله کنند البته این طرح خیلی رادیکال است اما می تواند نتیجه دهد.

خالقی سپس درباره کنارگذاشته شدن ریال اشاره کرد: ما ریال را کنار نمی گذاریم، بلکه ریال کنار گذاشته می شود. دلاریزه شدن اقتصاد یا هر ارز دیگر عدم قطعیت را خیلی بالا می برود، وقتی هم امکان حفظ ثروت وجود ندارد این روند طبیعی است. شما وقتی می خواهید یک تبادل مالی جدی داشته باشید ریال گزینه شما نیست.
این اقتصاددان خاطرنشان کرد: اگر تورم فعلی ادامه پیدا کند اصلا بعید نیست که ریال کنار گذاشته شود، چون اقتصاد ایران مدت هاست که دچار تحریم است و فشار مشکلات خارجی زیاد است اما با ادامه روند فعلی، ونزوئلایی شدن ممکن است.

خالقی در پایان درباره استفاده از تجربه کشور های مختلف در راستای عبور از ابرتورم گفت: از تجربه همه کشور ها می توان استفاده کرد اما پول بیش از جنبه اقتصادی، خود یک ماجرای سیاسی دارد. پول مبتنی بر یک نوع اعتبار و قرارداد اجتماعی بین دولت و فعالان اقتصادی است،وقتی نتوانید آنرا به جامعه ارائه کنید و قبول نشود همین وضعیت پیش می آید؛ابرتورم البته پدیده دائمی نیست و ذاتا موقت به حساب می آید اما با حل جنبه سیاسی قابل حل خواهد بود.وی ادامه داد: فروپاشی پول ملی در کل یعنی از دست دادن اعتماد مردم نسبت به ساختار. اگر این مسئله را حل کنیم دیگر مشکلات نیز قابل حل خواهند بود و روش های خوبی نیز وجو دارد اما آیا می توان این مسئله را حل کرد؟

۱۴۰۲/۰۱/۰۸ ۱۱:۳۵
به خدا قسم
اگه یک ماه این
مسئولین با شرایط مردم
جامعه دخل وخرج داشتن

خودشون جلودار قیام بودن
ولی.... (424910)
۱۴۰۲/۰۱/۰۸ ۱۶:۲۶
چرا با دروغ نویسی توی دل مردم رو خالی می کنید (424959)
۱۴۰۲/۰۱/۰۸ ۱۹:۳۴
شما به اصطلاح بهار چرا فقط به تاریکی فحش میدهید ولی شمعی نمیتوانید روشن کنید (424970)