به روز شده در ۱۴۰۲/۰۳/۱۹ - ۱۹:۱۵
 
۱
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۱/۰۸ ساعت ۱۳:۲۷
کد مطلب : ۳۹۴۵۴۴

استفاده روسیه از۷۱ پهپاد ایرانی 

استفاده روسیه از۷۱ پهپاد ایرانی 
گروه بین الملل: وزارت دفاع بریتانیا گزارش داده است که روسیه در مارس سال جاری میلادی احتمالا از دست کم ۷۱ فروند پهپاد ایرانی در جنگ در اوکراین استفاده کرده است.
این گزارش بر اساس اطلاعات و داده‌های سازمان‌های امنیتی و اطلاعاتی منتشر شده است. وزرات دفاع بریتانیا همچنین گفته است که در ماه فوریه وقفه‌ای دو هفته‌ای در حملات پهپادی روسیه به اوکراین روی داده است.
این وزارتخانه  در گزارش خود احتمال داده است که روسیه پس از این وقفه به طور مرتب "محموله‌های کوچکی" از پهپادهای شاهد که ساخت ایران هستند، دریافت کرده است.
وضعیت تسلیحاتی و تجهیزاتی روسیه از جمله مسائلی است که کشورهای غربی آن را به دقت دنبال می‌کنند.پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) برآورد می‌کند که روسیه در جریان جنگ خود در اوکراین تا کنون بیش از ۲ هزار تانک از دست داد‌ه است.با توجه به برنامه‌های کشورهای غربی برای ارسال تانک به اوکراین اکنون ولادیمر پوتین، رئیس جمهوری روسیه از افزایش تولید تانک در این کشور و از جبران تانک‌های نابودشده سخن گفته است.
او در نطقی تلویزیونی که شامگاه شنبه ۲۵ مارس (۵ فروردین) پخش شد، مدعی شد که مجموع شمار تانک‌های روسیه "بیش از سه برابر" شمار تانک‌هایی خواهد بود که اوکراین در اختیار خواهد داشت.
پوتین گفت، در حالی که اوکراین ۴۲۰ تا ۴۴۰  تانک از کشورهای غربی دریافت می‌کند، روسیه ۱۶۰۰  تانک جدید خواهد ساخت و همچنین تانک‌های موجود را مدرنیزه خواهد کرد.
دیمیتری مدودیف، رئیس جمهوری پیشین روسیه دستگاه نیز هفته گذشته از تولید ۱۵۰۰ تانک خبر داده بود.ولادیمیر پوتین در نطق خود همچنین مدعی شد که روسیه قادر است، سه برابر میزان  را تولید کند که کشورهای غربی قصد دارند، در اختیار اوکراین قرار دهند.
به گفته او صنایع ملی اسلحه‌سازی روسیه با شتابی تند در حال تولید و گسترش است، اگر چه او [پوتین] قصد ندارد که "اقتصاد این کشور را بیش از اندازه نظامی کند".باید اذعان داشت که صنایع اسلحه‌سازی روسیه اکنون ماه‌هاست که فعالیت‌های خود را افزایش داده، در حالی که اقتصاد روسیه از پیامدهای ناشی از تحریم‌های گسترده غرب رنج می‌برد.
کریستفر کاوولی، فرمانده کل ناتو در اروپا چند هفته پیش شمار تانک‌های ارتش روسیه که در جریان جنگ این کشور در اوکراین نابود شده‌اند را بیش از ۲ هزار دستگاه تخمین زده بود.
او همچنین برآورد کرده بود که در طی ۱۳ ماه گذشته (از آغاز تجاوز نظامی روسیه به اوکراین) بیش از ۲۰۰ هزار سرباز و ۱۸۰۰ افسر ارتش روسیه کشته و یا زخمی شده‌اند.
برچسب ها: روسیه