به روز شده در ۱۴۰۲/۰۳/۱۹ - ۱۹:۱۵
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۱/۰۸ ساعت ۱۷:۵۲
کد مطلب : ۳۹۴۶۰۹
72 ساعت و چند پرونده سنگین مالی و حقوقی

استقلال و خبر تلخی که تقریبا قطعی است!

استقلال و خبر تلخی که تقریبا قطعی است!
گروه ورزشی: استقلال، عدم دریافت مجوز حرفه‌ای و حذف از لیگ قهرمانان آسیا. عبارت سه کلمه‌ای که برای دومین سال متوالی برای آبی‌ها در حال تکرار است. این بار وضعیت متفاوت‌تر از سال قبل است و این باشگاه با بزرگ‌ترین بدهی تاریخ خود روبه‌رو شده است؛ پرداخت بیش از 100 میلیارد تومان به آندره‌آ استراماچونی.
آبی‌ها برای فرار از این کابوس، زمان زیادی ندارند و باید تا روز جمعه 31 مارس، مصادف با یازدهم فروردین، ضمن پرداخت طلب سرمربی ایتالیایی، سایر پرونده‌های داخلی و خارجی خود را مختومه اعلام کنند تا با خیال راحت، مجوز حرفه‌ای حضور در لیگ قهرمانان آسیا را کسب کنند، امری که غیرممکن به نظر می‌رسد و احتمالا باید برای دومین سال متوالی، شاهد حذف استقلال از آسیا باشیم.
در شرایطی که مدیران باشگاه چند روزی است در پی تشکیل جلسات متعدد با یکی از اپراتورهای تلفن همراه هستند تا بدهی خود به استراماچونی را پرداخت کنند، اما نه تنها این اتفاق رخ نداده بلکه پیگیری‌های خبرنگار ورزش سه نشان می‌دهد که وضعیت این باشگاه بسیار بحرانی‌تر از چیزی است که تصور می‌شد و استراماچونی تنها سنگ بزرگ جلوی پای استقلال جهت حضور در آسیا نیست.
طبق قوانین جدید لیگ قهرمانان آسیا برای فصل آینده، باشگاه‌ها جهت دریافت مجوز حرفه‌ای، می‌بایستی پرونده‌های مالی منتهی به تاریخ 31 دسامبر 2022 را پرداخت کرده و ثابت کنند که هیچ بدهی معوقی ندارند و یا اگر هم بدهی در پرونده‌های مالی باشگاه است، باید تا 31 مارس 2023 یعنی یازدهم فروردین 1402 تسویه شود.
1836305
رأی فیفا در پرونده استراماچونی نیز در سال 2020 صادر شد و رأی دادگاه CAS نیز در سال 2022 به دست آبی‌ها رسید. بدین ترتیب پرونده سرمربی ایتالیایی شامل تاریخ تعیین شده از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا، یعنی پرونده‌های مالی منتهی به 31 دسامبر 2023 می‌شود.
اما شوک بزرگ بعدی که به هواداران استقلال وارد می‌شود، مربوط به دیگر پرونده‌های باشگاه است. حتی در صورت پرداخت طلب استراماچونی، آبی‌ها چند پرونده دیگر دارند که رأی قطعی آن‌ها صادر شده است. نکته جالب اینکه چند مورد از این پرونده‌ها، به بازیکنان ایرانی مربوط می‌شود که به AFC شکایت کرده و رأی قطعی آن‌ها صادر گردیده است.
سیداحمد موسوی بازیکن دو فصل پیش استقلال و فعلی نساجی یکی از نفراتی است که به کنفدراسیون فوتبال آسیا شکایت کرده و رأی آن قطعی است. رأی پرونده لئاندرو پادوانی نیز صادر شده است. پرونده‌های استقلال به همینجا محدود نمی‌شود چرا که باشگاه‌های سانتاکلارا و شباب الاهلی نیز بابت انتقال محمد محبی و مهدی قایدی به جمع آبی‌ها، از استقلال شکایت کرده‌اند که البته از آنجایی که پرونده‌های سانتاکلارا و شباب الاهلی پس از ددلاین 31 دسامبر 2022 بوده، پرداخت این بدهی‌ها به دو فصل بعد موکول می‌شود و جزو بدهی‌های استقلال برای حضور در لیگ قهرمانان 2023 – 2024 به شمار نمی‌رود و حداقل از این بابت، خیال آبی‌پوشان کمی راحت تر است.
1836306
نکته عجیب اینکه استقلال چهار پرونده باز دیگر در داخل ایران دارد که کمیته تعیین وضعیت رأی خود را صادر کرده و آبی‌ها به پرداخت مبالغی محکوم شده‌اند که پرونده عرفان باقری یکی از آن‌هاست و با وجود اینکه این پرونده مبلغ ناچیزی است، اما هنوز پرداخت نشده است.
طبق پیگیری‌های خبرنگار ورزش سه، مشخص شد که کمیته صدور مجوز حرفه‌ای با باشگاه استقلال مکاتبات لازم را انجام داده و اخطار نهایی را نیز برای آبی‌ها صادر کرده است و مدیران باشگاه در جریان این مسئله هستند که علاوه بر پرونده استراماچونی، آن‌ها چندین پرونده باز دیگر نیز در فیفا و AFC دارند و تا زمانی که این بدهی‌ها پرداخت نشود، آن‌ها قادر به حضور در لیگ قهرمانان آسیا نخواهند بود.
نتیجه‌گیری: در نهایت و در فاصله سه روز تا پایان مهلت قانونی جهت تسویه حساب مالی با تمامی بدهکاران، به نظر می‌رسد که مدیران استقلال قادر به حل این پرونده‌ها نیستند. استراماچونی تنها سد مقابل حضور آبی‌ها در آسیا نیست و چندین پرونده دیگر در AFC و فیفا علیه این باشگاه تشکیل و رأی آن‌ها قطعی شده است و طبق قوانین کنفدراسیون فوتبال آسیا، اگر باشگاهی حتی یک دلار بدهی پرداخت نشده داشته باشد، حق حضور در لیگ قهرمانان آسیا را نخواهد داشت و بدین ترتیب باید برای دومین سال متوالی، شاهد حذف استقلال از این رقابت‌ها باشیم.
1836307
برچسب ها: باشگاه استقلال