کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

هشدار درباره همکاری چین روسیه و ایران

11 فروردين 1402 ساعت 11:57


گروه بین الملل: رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا می‌گوید افزایش همکاری چین، روسیه و ایران می‌تواند برای ایالات متحده مشکل‌آفرین باشد. ژنرال مایک میلی در نشستی در کنگره آمریکا نزدیکی دو قدرت اتمی چین و روسیه را نگران‌کننده خواند.
وزیر دفاع و رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا در یکی از کمیسیون‌های تخصصی کنگره ایالات متحده به پرسش‌های نمایندگان از جمله درباره افزایش همکاری‌های چین، روسیه و جمهوری اسلامی پاسخ دادند.
 ژنرال مایک میلی در این نشست  گفت، همکاری‌های فزاینده روسیه، چین و ایران در سال‌های آینده برای ایالات متحده مشکل‌آفرین خواهد بود.
ژنرال آمریکایی درباره روابط چین و روسیه گفت، مناسبات این دو کشور را "اتحاد کامل" به معنای واقعی کلمه ارزیابی نمی‌کند اما شاهد نزدیک‌تر شدن آنها بوده و این مسئله مشکل‌آفرین است.
او افزود ایران کشور سوم است و همکاری این سه کشور به خصوص با توجه به توانمندی‌های نظامی چین و روسیه برای سال‌های طولانی می‌تواند مشکل‌ساز باشد.
در حالی که ایالات متحده از سال‌ها پیش به وضوح این سه کشور و به ویژه چین و روسیه را به لحاظ نظامی در کانون توجه دارد، تنش‌ها با آنها در ماه‌ها و حتی هفته‌های اخیر رو به افزایش بوده است.
تجاوز نظامیان روسی به اوکراین که ۲۴ فوریه سال پیش آغاز شد به صحنه رویارویی غرب با روسیه تبدیل شده است. جمهوری اسلامی با ارسال پهپادهای انتحاری به روسیه در این جنگ مشارکت می‌کند و چین تا کنون از محکوم کردن تجاوز نظامیان روسی به اوکراین خودداری کرده است.
ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین در سفر به آمریکا در ماه دسامبر همکاری تهران و مسکو را "کمک یک دولت تروریستی به یک دولت تروریستی دیگر" عنوان کرد و ایران را به مشارکت در نسل‌کشی در کشورش متهم کرد.
به گزارش سی‌ان‌ان تنش میان واشنگتن و پکن نیز به تازگی به علت مشاهده و ساقط کردن بالن‌های چینی مظنون به جاسوسی در آسمان ایالات متحده بالا گرفته است.
در پی سرنگونی یکی از این بالن‌ها بر فراز سواحل شرق ایالات متحده، وزیر دفاع چین از گفت‌وگوی تلفنی با لوید آستین، همتای آمریکایی خود اجتناب کرد.
حمله‌های تلافی‌جویانه اخیر ارتش آمریکا به مواضع نیروهای وابسته به جمهوری اسلامی در سوریه نیز به افزایش تنش میان تهران و واشنگتن منجر شده است.
وزیر دفاع آمریکا  اعلام کرد در حدود دو سالی که جو بایدن وارد کاخ سفید شده نیروهای ایرانی و هم پیمانان آنها ۸۳ بار به مواضع نیروهای آمریکایی و متحدانشان در سوریه حمله کرده‌اند.
به تازگی در یک حمله پهپادی منتسب به ایران یک پیمانکار نیروهای آمریکایی در سوریه کشته و پنج سرباز مجروح شده‌اند.
جمهوری اسلامی، چین و روسیه به تازگی نیز رزمایش مشترکی در دریای عمان برگزار کردند که پیشتر نیز سابقه داشته است.
به گزارش خبرگزاری رویترز وزارت دفاع چین اعلام کرد این رزمایش توانایی نیروی دریایی سه کشور برای انجام ماموریت‌های مختلف را به نمایش گذاشته و باعث "تعمیق دوستی و همکاری عملی" آنها می‌شود.
ژنرال مک میلی در نشست کمیسیون کنگره آمریکا با اشاره به فعالیت‌های مورد مناقشه هسته‌ای جمهوری اسلامی گفت، ایران می‌تواند "در کمتر از دو هفته" به مواد لازم برای ساخت سلاح هسته‌ای دست پیدا کند و در ادامه آن قادر خواهد بود "طی چند ماه" یک بمب اتمی بسازد.
رئیس جمهور آمریکا بارها تاکید کرده که این کشور به هیچ وجه دست‌یافتن جمهوری اسلامی به سلاح اتمی را نمی‌پذیرد و لوید آستین نیز در نشست کنگره بر این مسئله تاکید کرده است. مایک میلی به نمایندگان کنگره اطمینان داده که دولت آمریکا به این سیاست متعهد است که ایران به سلاح اتمی دست نیابد.
رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا با اشاره به توانمندی هسته‌ای چین و روسیه و افزایش همکاری‌های این دو کشور می‌گوید با این تحولات ایالات متحده برای نخستین بار مقابل دو قدرت اتمی بزرگ قرار گرفته است.او در عین حال تاکید کرد که توان اتمی چین با آمریکا قابل مقایسه نیست اما قابل توجه است، به خصوص که واشنگتن احتمالا قادر نخواهد بود جلوی گسترش برنامه‌های هسته‌ای پکن طی ۱۰ تا ۲۰ سال آینده را بگیرد.


کد مطلب: 394937

آدرس مطلب :
https://www.baharnews.ir/news/394937/هشدار-درباره-همکاری-چین-روسیه-ایران

بهار نیوز
  https://www.baharnews.ir