کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

نرخ تورم در آلمان روند نزولی پیدا کرد 

11 فروردين 1402 ساعت 12:02


گروه اقتصادی: طبق برآورد اولیه اداره آمار آلمان نرخ تورم در این کشور در مارس سال جاری به ۷،۴ درصد کاهش یافت که ۱،۳ درصد نسبت به ماه‌های ژانویه و فوریه پایین‌‌تر است. بهای برخی اقلام خوراکی از جمله سبزیحات اما هم‌چنان بالا است.
به گزارش رسانه‌های آلمان تورم در این کشور در ماه مارس سال جاری میلادی شیب داشت و به ۷،۴ درصد رسید. این اگرچه همچنان رقم بالایی است، اما نسبت به ما‌ه‌های ژانویه و فوریه همین سال به میزان ۱،۳ درصد کاهش یافته است. در دو ماه یاد شده تورم ۸،۷ درصد بود.
اقتصاددانان انتظار چنین روندی را داشتند. بانک مرکزی آلمان اخیرا در گزارش ماهانه خود پیش‌بینی کرده بود که نرخ تورم در ماه مارس به میزان قابل توجهی کاهش یابد.
پس از آغاز تهاجم روسیه به اوکراین در فوریه سال گذشته قیمت انرژی به شدت افزایش یافت و همراه با آن نرخ افزایش تورم شتاب زیادی گرفت. در بهار امسال و با کاهش بهای انرژی نسبت به بهار سال گذشته نرخ تورم نیز رو به کاهش گذاشت.تورم کم‌سابقه در آلمان برای مدتی ناشی از بهای بالای انرژی و مواد غذایی بود. در حال حاضر قیمت انرژی پایین آمده، اما این در مورد اقلام خوراکی صادق نیست. مواد غذایی در ‌آلمان بیشتر از هر کالای دیگری گران شده و به طور متوسط ​​۲۲،۳ درصد نسبت به مارس سال گذشته افزایش یافته است.
هولگر اشمیدینگ، اقتصاددان ارشد بانک برنبرگ آلمان علت رشد قیمت برخی اقلام مانند سبزیجات را این می‌داند که چرخه واردات این محصولات از برخی از کشورهای تأمین‌کننده به شدت کند شد. در مقابل بهای انرژی در حال حاضر تنها ۳،۵ درصد بیشتر از یک سال قبل است. 
به گفته اقتصاددانان، تورم در بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا نقطه عطف خود را پشت سر گذاشته است. با این حال آنها انتظار کاهش واقعی قیمت‌ها را در سال جاری ندارند. یواخیم ناگل، رئیس بانک مرکزی ‌آلمان که عضو شورای سیاست پولی بانک مرکزی اروپا (ECB) نیز هست، تاکید کرده که مبارزه با تورم هنوز به پایان نرسیده. مقام‌های مالی منطقه یورو در ماه مارس نرخ بهره را برای ششمین بار متوالی به دلیل تورم بالا افزایش دادند.
به باور سباستین دالین، رئیس "موسسه تحقیقات اقتصاد کلان و چرخه اقتصادی"، موسسه‌ای که به اتحادیه‌های کارگری نزدیک است، کاهش تورم در ماه مارس احتمالاً "اولین گام در روند نزولی پایدار نرخ تورم در آلمان خواهد بود." او پیش‌بینی می‌کند که در ماه های آینده می‌توان انتظار کاهش بیشتری را در نرخ تورم داشت.


کد مطلب: 394938

آدرس مطلب :
https://www.baharnews.ir/news/394938/نرخ-تورم-آلمان-روند-نزولی-پیدا-کرد

بهار نیوز
  https://www.baharnews.ir