کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

قطعات پهپادهای شاهد ساخت غرب هستند

12 فروردين 1402 ساعت 12:23


گروه بین الملل: بر اساس گزارش کارشناسان اوکراینی، بیشتر قطعات پهپادهای شاهد تولید کارخانه‌های جمهوری اسلامی، ساخت کشورهای غربی هستند که به دلیل تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی، قرار نبوده این قطعات به ایران برسند.
 کارشناسان اوکراینی پس از سرنگون شدن برخی پهپادهای شاهد در اوکراین که از سوی روسیه علیه زیرساخت‌ها و غیرنظامیان اوکراین به کار گرفته می‌شود، داخل این پهپادها و قطعاتشان را بررسی کردند.یک نماینده اطلاعات دفاعی اوکراین گفت که معمولا یک کلاهک ۴۰ تا ۵۰ کیلوگرمی در داخل پهپادهای شاهد ۱۳۱ و شاهد ۱۳۶ وجود دارد.همچنین به گفته او، باارزش‌ترین قسمت این پهپادها یک آنتن است که برای مقاومت در برابر جنگ الکترونیک استفاده می‌شود.بر اساس این گزارش، این قطعات اغلب از طریق علی‌اکسپرس، یک سرویس خرده‌فروشی مستقر در چین قابل خرید است.افسران اطلاعاتی همچنین جزییات به دست آمده از بررسی این پهپادها را با شرکای غربی اوکراین به اشتراک می‌گذارند تا از ارسال قطعات به ایران برای به‌کارگیری در این پهپادها جلوگیری شود.
از سوی دیگر بررسی اجزای این پهپادها به ارتش اوکراین این امکان را می‌دهد که به دنبال راه‌های بهتری برای مقابله با پهپادهای ساخت ایران باشند.
 بریتانیا اعلام کرد روسیه استفاده از پهپادهای ساخت ایران را در تهاجم خود علیه اوکراین افزایش داده است.
وزارت دفاع بریتانیا روز یک‌شنبه ششم فروردین در تازه‌ترین ارزیابی اطلاعاتی خود درباره جنگ اوکراین از استفاده گسترده از پهپادهای ساخت ایران به وسیله روسیه در روزهای پیش از ارائه این اطلاعات خبر داد.بر اساس گزارش این وزارت‌خانه، روسیه از ابتدای ماه جاری میلادی (مارس) دست‌کم ۷۱ مرتبه با پهپادهای شاهد ساخت ایران به اهداف گوناگونی در سراسر اوکراین حمله کرده است.
در یک سال گذشته گزارش‌های فراوانی از ارائه پهپادهای ایران برای استفاده روسیه در جنگ علیه اوکراین منتشر شده است.
کشورهای غربی در قالب بسته‌های مختلف و متعدد، بارها جمهوری اسلامی را به دلیل ارسال پهپاد به روسیه تحریم کرده‌اند.
همچنین پیشتر کشورهای غربی از جمله کانادا و آمریکا اعلام کرده‌اند به کار گرفته شدن قطعات غربی در پهپادهای ایرانی را بررسی می‌کنند.


کد مطلب: 395098

آدرس مطلب :
https://www.baharnews.ir/news/395098/قطعات-پهپادهای-شاهد-ساخت-غرب-هستند

بهار نیوز
  https://www.baharnews.ir