به روز شده در ۱۴۰۲/۰۹/۱۶ - ۱۹:۵۸
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۱/۲۲ ساعت ۰۹:۲۹
کد مطلب : ۳۹۶۹۶۸

تاثیر نوشیدنی‌های انرژی‌زا بر روی سلامتی

تاثیر نوشیدنی‌های انرژی‌زا بر روی سلامتی
گروه سلامت: یک کارشناس تغذیه در خراسان شمالی با اشاره به اینکه یکی از نوشیدنی‌های پرطرفدار بین جوانان و نوجوانان نوشیدنی‌های انرژی‌زا است، اطلاعاتی درباره این نوشیدنی‌ها ارائه کرد و گفت: بهتر است مصرف کنندگان اطلاعاتی در خصوص ترکیبات این خوراکی‌ها داشته باشید چرا که برای سلامتی مناسب نیستند.
 
نسرین علیزاده با بیان اینکه نوشیدنی‌های انرژی‌زا برای کسانی که در طول روز نیاز به انرژی بیشتری دارند، تبلیغ می‌شوند، افزود: اگرچه گاهی اوقات نوشیدنی های انرژی زا با نوشیدنی های ورزشی اشتباه گرفته می شود، اما نوشیدنی های انرژی زا محصولی کاملا متفاوت هستند.
 
وی اضافه کرد: نوشیدنی های انرژی زا برای افزایش سطح هوشیاری و انرژی به بازار عرضه می شوند و حاوی مقادیر قابل توجهی کافئین و مقادیر فراوانی قند هستند. بسیاری از نوشیدنی های انرژی زا حاوی آب گازدار، حدود ۴۰ گرم قند (از ساکارز و گلوکز)، شیرین کننده های مصنوعی، حدود ۲۰۰ میلی گرم کافئین که این مقدار برابر با کافئین موجود در دو فنجان قهوه دم کرده است و مواد دیگری مانند ویتامین های گروه B و گیاهانی مانند جینسینگ و گوارانا به عنوان افزایش دهنده انرژی هستند.

علیزاده ادامه داد: تحقیقات نشان داده است که مصرف نوشیدنی های حاوی قند بالا از هر نوعی می تواند منجر به افزایش وزن و افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲، بیماری های قلبی عروقی و نقرس شود و به دلیل مقدار شکر و مواد محرک در نوشیدنی های انرژی زا این نگرانی وجود دارد که این نوشیدنی ها ممکن است برای نوجوانان و افرادی که شرایط سلامت خاصی دارند نه تنها مفید نباشد بلکه مضر هم باشد.

وی با اشاره به اینکه جوانان از بزرگترین مصرف‌کنندگان این نوشیدنی ها هستند، اظهارکرد: یک نوشیدنی انرژی زا ممکن است توسط نوجوانان یا دانشجویانی که در طول شب برای امتحانات بیدار می مانند، یا توسط یک ورزشکار جوان قبل از یک بازی مهم استفاده شود. در حالی که این نوشیدنی ها در کنار افزایش موقت انرژی اثرات سوئی از قبیل افزایش استرس، ایجاد رفتارهای تهاجمی مانند دعوا، افزایش فشار خون، افزایش خطر چاقی و دیابت نوع ۲، کیفیت پایین خواب و تحریک معده را برای بدن به همراه دارد.
برچسب ها: نوشابه انرژی زا