به روز شده در ۱۴۰۲/۰۹/۱۶ - ۱۹:۵۸
 
۲
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۱/۲۳ ساعت ۲۲:۴۸
کد مطلب : ۳۹۷۳۷۷

شهادت چند فرمانده جبهه آزادی افغانستان توسط تروریست‌های طالبان

گروه بین‌الملل: گروه تروریستی طالبان در افغانستان می‌گویند اکمل امیر، فرمانده مهم جبهه آزادی را با هفت عضو دیگر این جبهه در منطقه سالنگ ولایت پروان کشته‌اند.
شهادت چند فرمانده جبهه آزادی افغانستان توسط تروریست‌های طالبان
هرچند جبهه آزادی که علیه طالبان می‌جنگد، رسماً کشته شدن اکمل امیر را تایید نکرده، اما چهره‌های نزدیک به این گروه در شبکه‌های اجتماعی، کشته شدن اکمل امیر را تسلیت گفته‌اند. همچنین جبهه مقاومت ملی به رهبری احمد مسعود نیز کشته شدن او را تسلیت گفته است. جبهه آزادی در عین حال تایید کرده که بصیر اندرابی، فرمانده دیگر این جبهه با سه محافظش در جنگ شدید با طالبان کشته شده‌اند. سخنگوی جبهه آزادی در گفتگو با بی‌بی‌سی اما می‌گوید که در این درگیری ۴۸ ساعته در منطقه کوکلامی سالنگ، ۳۲ عضو طالبان نیز کشته و دستکم ۴۰ عضو دیگر این گروه زخمی شدند. طالبان درباره تلفات نیروهای خود در این درگیری جزئیاتی ارائه نکرده است. خبر کشته شدن فرماندهان ضد طالبان به سرعت در شبکه‌های اجتماعی در میان کاربران افغان دست به دست شد و واکنش‌های زیادی در پی داشته است.
جبهه مقاومت ملی افغانستان در بیانیه‌ای کشته شدن این دو فرمانده را تسلیت گفته و نوشته است که آن‌ها در یک نبرد چندین ساعته در برابر گروه تروریست و جاهل طالب، همراه با تعدادی از یاران شان جام شهادت نوشیدند و به جادوانگان پیوستند.
در بیانیه این جبهه به هماهنگی و وحدت عمل در میان تمام نیروهای مخالف طالبان تاکید شده و آمده: امیدواریم با تلاش‌هایی که در این راستا وجود دارد به زودی شاهد ایجاد یک چتر بزرگ برای انسجام و بسیج همه نیروهای ضد طالبان باشیم. وزارت دفاع طالبان عکسی از اکمل امیر را که یونیفرم ارتش پیشین را به تن دارد منتشر کرده و فرمانده امیر و همراهش را بغاوتگر خوانده است. طالبان برای توصیف مخالفان مسلح خود از اصطلاح بغاوتگر به معنای یاغی و شورشی استفاده می‌کند. کشته شدن دو فرمانده جبهه آزادی، ضربه محکمی به این جبهه محسوب می‌شود. جنگ کوکلامی سالنگ هم پرتلفات‌‌ترین جنگ برای جبهه آزادی از زمان تاسیس آن در حدود یک و نیم سال پیش بوده است. جبهه آزادی بعد از سقوط کابل به‌دست طالبان ایجاد شد.
یکی از بنیانگذران و فرمانده عمومی نظامی این جبهه یاسین ضیا است؛ ژنرال چهار ستاره‌ای که در دولت پیشین افغانستان به عنوان معاون وزارت دفاع و رئیس ستاد ارتش کار کرده است. یاسین ضیا چهار ماه قبل از سقوط افغانستان به‌دست طالبان، از سوی رئیس جمهور وقت افغانستان برکنار شده بود. جبهه آزادی درفوریه ۲۰۲۲ با حملات هماهنگ علیه مواضع طالبان در ولسوالی کشم ولایت بدخشان، ولسوالی کلفگان در ولایت تخار و ولسوالی جبل‌السراج در ولایت پروان اعلام موجودیت کرد.