به روز شده در ۱۴۰۲/۰۹/۰۷ - ۲۱:۴۹
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۱/۲۷ ساعت ۰۹:۱۲
کد مطلب : ۳۹۷۹۲۹

احداث حصار در مرز فنلاند و روسیه

احداث حصار در مرز فنلاند و روسیه
گروه بین الملل: کمتر از دو هفته پس از پیوستن به پیمان ناتو، فنلاند ساخت حصار ۲۰۰ کیلومتری را در مرز خود با روسیه آغاز کرده است. به گفته مقامات فنلاند، هدف از این اقدام، محافظت از خاک کشور در برابر حمله احتمالی روسیه نیست.
فنلاند از روز ۴ آوریل سال جاری (۱۵ فروردین) به عنوان سی‌و‌یکمین کشور به عضویت پیمان ناتو در‌آمده است. این کشور حال فقط ۱۰ روز پس از حضور در ناتو، پروژه احداث حصار در مرز خاک خود با روسیه را آغاز کرده است.
گفته می‌شود که ساخت این حصار به طول ۲۰۰ کیلومتر و به ارتفاع ۳ متر و نیز با سیم خاردار، طراحی شده است. این در حالی است که مجموع طول خط مرزی فنلاند با روسیه، بالغ بر یک هزار و ۳۴۰ کیلومتر است.
نخستین قسمت از ساخت حصار مرزی مذکور نیز در ایماترا، واقع در ۲۵۰ کیلومتری شمال‌شرقی هلسینکی، پایتخت فنلاند برنامه‌ریزی شده است. بر اساس گزارش‌ها، هزینه احداث این حصار ۳۸۰ میلیون یورو برآورد شده است.گفته می‌شود که اجرای این پروژه مرزی در منطقه‌ای صورت می‌گیرد که انتظار می‌رود در آنجا شمار زیادی از مهاجران قصد ورود غیرقانونی از روسیه به خاک فنلاند را داشته باشند. مقامات فنلاند معتقدند که احتمال می‌رود دولت روسیه شمار زیادی از مهاجران را از طریق این منطقه راهی فنلاند کند.به این خاطر، این استدلال به عنوان علت اصلی از سوی دولت فنلاند برای ساخت حصار در مرز روسیه اعلام شده است.
در این زمینه ایسمو کورکی، رئیس پروژه احداث حصار، خاطرنشان کرد که "هدف ساخت حصار، متوقف کردن تهاجم احتمالی روسیه نیست."مرز فنلاند و روسیه در مناطق وسیع جنگلی قرار دارد. این مرز در حال حاضر از طریق حصار کم‌ارتفاعی علامت‌گذاری شده است.رئیس پروژه احداث حصار همچنین اشاره کرد که ویژگی حصار فعلی "فقط برای جلوگیری از عبور گاو و سایر حیوانات اهلی و نه از رفت و آمد مردم" بوده است.
یاری تولپانن، سرتیپ ژاندارمری فنلاند نیز یادآور شد: «تاکنون وضعیت در مرز فنلاند و روسیه باثبات بوده و در حال حاضر نیز همچنان باثبات است. حال با توجه به تغییر وضعیت، فنلاند باید کنترل بیشتری بر مرزها اعمال کند و وابستگی کمتری در این زمینه به کنترل مرزهای توسط روسیه داشته باشد.»
به گفته ژاندارمری فنلاند، این کشور در سال گذشته ورود غیرقانونی ۳۰ مهاجر را از مرز روسیه به خاک فنلاند  ثبت کرده است. این در حالی است که طرف روسی حدود ۸۰۰ مورد مشابه را در این منطقه در سال ۲۰۲۲ رهگیری کرده است.

 
برچسب ها: ناتو