به روز شده در ۱۴۰۲/۰۷/۰۳ - ۱۹:۲۸
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۱/۲۹ ساعت ۱۰:۱۹
کد مطلب : ۳۹۸۴۱۱
مزد را اصلاح کنید

گرانی خوراکی‌ها و اجاره خانه در ماه اخیر

گرانی خوراکی‌ها و اجاره خانه در ماه اخیر
گروه اقتصادی: فرامرز توفیقی (فعال کارگری و نماینده اسبق کارگران در شورایعالی کار) در ارتباط با مذاکرات مزدی امسال گفت: فارغ از هر انتقادی که به نمایندگان کارگری شورایعالی کار بابت امضا کردن دستمزد ۱۴۰۲ داریم، یک مساله اساسی وجود دارد و اینکه با شعارِ «مهار تورم» این مصوبه شکل گرفته و به مرحله‌ی ابلاغ رسیده است. درواقع مزد با وعده‌ی مهار تورم به تصویب رسیده است.

به گزارش ایلنا، وی ادامه داد: سوال این است که وزیر اقتصاد – آقای خاندوزی- که در همراهی با نمایندگان کارفرمایی در یک مصاحبه به صراحت گفت «هیچ برنامه‌ای برای اصلاح دستمزد نداریم» چرا به قول‌هایی که در شورایعالی کار داده نمی‌اندیشد؟ هنوز یک ماه از سال نگذشته، نتوانسته‌اند قیمت مرغ و تخم مرغ یا شکر و روغن را مدیریت کنند؛ آقای خاندوزی در مورد این گرانی‌ها و سربه فلک کشیدن قیمت اجاره خانه چه پاسخی دارید؟

توفیقی با بیان اینکه «چطور اعتقاد دارند افزایش دستمزد شوک تورمی دارد، اما اعتقاد ندارند زمزمه‌های افزایش قیمت بنزین شوک تورمی دارد و فشار روانی به بازار وارد می‌آورد» اضافه می‌کند: وقتی در مصاحبه‌های وزیر اقتصاد مدام صحبت از افزایش قیمت بنزین و آنچه آقایان «اسراف سوخت» می‌نامند به میان می‌آید، طبیعتاً پالس مثبت به بازار گرانی‌ها فرستاده می‌شود. متاسفانه نمی‌گویند مصرف بی‌رویه بنزین ناشی از پایین بودن تکنولوژی ساخت خودرو و عدم فناوری در صنعت است.

او خطاب به خاندوزی می‌گوید: کارگران چطور به خانواده‌هایشان بگویند شما فعلاً مواد غذایی مصرف نکنید چون وزیر اقتصاد قول داده قیمت‌ها را کنترل می‌کند! مگر می‌شود فرزندان کارگران پروتئین مصرف نکنند؟ پایین‌ترین سطح پروتئین را تخم مرغ دارد، ببینید قیمت هر شانه‌ی آن در بازار چقدر است! نان به صورت غیررسمی گران شده، لطفاً سری به نانوایی‌ها بزنید، حجم نان‌ها آب رفته و اکثر نانوایی‌ها به بهانه‌ی آزادپز بودن، قیمت‌ها را بالا برده‌اند؛ جناب وزیر اقتصاد، قیمت برنج را خودتان بهتر می‌دانید! میوه‌جات، صیفی‌جات و حبوبات هم گران شده است؛ لطفاً ببینید چطور با مهار تورم، می‌توانید خوراکی‌های خانواده‌های کارگری را در دسترس قرار دهید.

به گفته وی، هنوز یک ماه از سال نگذشته، بازار خلاف وعده‌های نمایندگان دولت و وزرای اقتصادی دولت، را نشان داد. چند ده درصد تورم کالاهای خوراکی و مسکن، نمونه‌ی آشکاری از خلف وعده‌ی نمایندگان دولت در کنترل تورم است.

در چنین شرایطی امضای صورتجلسه مزد به نفع کارگران نبود؛ توفیقی به موضوع جلسات شورایعالی کار بازمی‌گردد و می‌گوید: می‌توانیم بگوییم امضای مصوبه مزدی، دستاوردی برای کارگران نداشته است؛ در هرحال، نمایندگان کارگری باید مطالبه‌گری کنند؛ باید به وزرای اقتصادی دولت بگویند شما که در جلسات مزدی، مدعی مهار تورم بودید، پس چه شد؛ کنترل تورم‌تان به کجا رسید؛ حالا که در یکماه برآیند بازار نشان از تورم بیشتر دارد، بایستی مزد حتماً اصلاح شود.به اعتقاد این فعال کارگری، نمایندگان کارگری و کارگران باید متحدانه مطالبه‌گری کنند و از نمایندگان دولت پاسخ بخواهند: در این شرایط تورمی و وقتی خبری از مهار قیمت‌ها نیست، چطور باید زندگی کنیم؟
برچسب ها: تورم دستمزد گرانی

مجید
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۲/۰۱/۳۰ ۰۰:۳۳
قابل توجه جناب آقای رئیس جمهوری که اینجانب برایشان رای داده ام.باعرص معذرت مواظب اعضای دولت بهارباش آنها انتقام ردصلاحیت آقای احمدی نژاد
را ازشما خواهندگرفت وتا بحال اینگونه بوده است.تمامی طیف احمدی نژادی نخواهندگداشت جان
سالم ازاین دوره ریاست جمهوری درآوری میخواهندثابت کنند ردصلاحیت احمدی نزاد اشتباه بوده است.خوددانی سیئدگرامی .700000000000ملیارد
پول نفت کجارفت.میتوانست گره گشاباشد.ازماگفتن مجلس بی‌خاصیت وضع صنایع.وضع گرانی خوراک.مزدکارگران.وضع کارمندان.اوصاع درهم برهم کاسه ماست .بگیروحساب کنید (427596)