به روز شده در ۱۴۰۲/۰۹/۱۸ - ۲۰:۲۵
 
۲
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۲/۱۱ ساعت ۱۸:۰۷
کد مطلب : ۴۰۱۱۹۸

گرانی بلیت هواپیما تا 10 روز دیگر

گرانی بلیت هواپیما تا 10 روز دیگر
گروه اقتصادی:رییس سازمان هواپیمایی کشوری از تصویب درخواست افزایش قیمت بلیت هواپیما درخواستی ایرلاین ها تا ۱۰ روز آینده در شورای عالی هواپیمایی خبر داد. محمد محمدی بخش در نشست خبری با اشاره به برگزاری جلسه شورای عالی هواپیمایی با حضور وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: تا قبل از برنامه پنجم توسعه نرخ خدمات صنعت حمل و نقل هوایی (بلیت هواپیما) بر عهده سازمان بود. اما در خلال برنامه پنجم توسعه یعنی از سال 95 تا 99 متنوع سازی بلیت اجرا شد که مبنای آن عرضه و تقاضا بود.
 
وی یادآور شد: با توجه به شرایط کرونا و رکود ناشی از آن، قیمت گذاری بر عهده ستاد تنظیم بازار گذاشته شد. درخواست شرکت های هواپیمایی در سازمان هواپیمایی کشوری و در ادامه در شورای عالی هواپیمایی مطرح و با افزایش 30 درصدی قیمت موافقت شد. قرار بود پس از ارائه به استاد تنظیم بازار ابلاغ شود.
 
سازمان هواپیمایی مسوول اصلی افزایش قیمت بلیت
رییس سازمان هواپیمایی کشوری تأکید بر اینکه چه کسی مخالف و چه کسی موافق افزایش قیمت بلیت است مطرح نیست گفت: سازمان هواپیمایی با توجه به نقش حاکمیتی و حمایت آن مسئولیت اصلی افزایش قیمت را بر عهده دارد؛ اردیبهشت ماه سال گذشته فرایند قانونی افزایش 30 درصدی نرخ بلیت هواپیما در شورای عالی هواپیمایی تصویب و تمام کارهای آن در ستاد تنظیم بازار برای ابلاغ اجرا شد اما به دلایلی ابلاغ عملیاتی نشده و متوقف شد.

محمدی بخش اضافه کرد: برای سال 1402 نیز شرکت‌های هواپیمایی پیشنهاد افزایش 100 درصدی قیمت نسبت به 1400 را داشته‌اند که تا 10 روز آینده شورای عالی هواپیمایی در رابطه با قیمت جدید بلیت هواپیما و میزان افزایش آن تصمیم‌گیری می‌کند پس از آن، این مصوبه برای اجرا به ستاد تنظیم بازار ارسال خواهد شد.

ورود بیش از 50 فروند هواپیما به کشور
وی در ادامه با اشاره به نیاز صنعت هوایی کشور 550 فروند هواپیما با توجه به تعداد فرودگاه ها، اقلیم و جمعیت کشور برای هواپیماهای کوتاه برد، میان برد و بلند برد هدف‌گذاری‌های لازم صورت گرفته است. در راستای تاب آوری صنعت از شهریور 1400 ساعت در اولین اقدام برای مقابله با تحریم و همچنین شرایط سخت کرونا بر گرداندن تعدادی از 330 فروند هواپیما به ناوگان هوایی به صورت گرفت.

وی در خصوص جزئیات هواپیمای زمین گیر شده اظهار کرد: بر این اساس 16 فروند هواپیما با عمر بالای 10 سال، 68 فروند هواپیما با عمر 5 تا 10 فروند هواپیما و 39 فروند هواپیما با عمر 2 تا 5 سال زمین گیر بود که با اقدامات انجام شده امروز 180 های عملیاتی در ناوگان هوایی کشور داریم.معاون وزیر راه و شهرسازی همچنین از ورود بیش از 50 فروند هواپیما و هلی کوپتر به ناوگان هوایی وارد کشور طی 18 ماه اخیر خبر داد و گفت: تا امروز 20 فروند وارد ناوگان هوایی شده و عملیاتی است.
مرجع : تسنیم
برچسب ها: بلیت هواپیما