به روز شده در ۱۴۰۲/۰۹/۱۷ - ۱۳:۱۵
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۲/۱۲ ساعت ۱۱:۳۷
کد مطلب : ۴۰۱۲۹۹

کیفیت هوای تهران در بازه قابل قبول قرار دارد

کیفیت هوای تهران در بازه قابل قبول قرار دارد
گروه جامعه:براساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، هم‌اکنون (۱۲ اردیبهشت‌ماه) میانگین کیفیت هوای پایتخت در شرایط «قابل قبول» قرار دارد اما با آغاز ترافیک صبحگاهی کاهش کیفیت هوا در برخی مناطق پرتردد دور از انتظار نخواهد بود.

پیش‌بینی‌های انجام‌شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران حاکی از آن است که در صبح روز سه‌شنبه (۱۲ اردیبهشت ماه) با توجه به وزش باد مؤثر کیفیت هوا در محدوده قابل‌ قبول قرار خواهد گرفت، هرچند با افزایش ترافیک صبحگاهی افزایش غلظت ذرات معلق و کاهش کیفیت هوا در برخی مناطق پرتردد دور از انتظار نخواهد بود. در طول روز به‌تدریج تندی باد کاهش خواهد یافت و پراکندگی آلاینده‌ها محدود می‌شود همچنین احتمال تولید و افزایش غلظت آلاینده ازن در برخی مناطق وجود خواهد داشت.
 
عدم وزش باد مؤثر تا اواخر وقت سه‌شنبه همراه با افزایش تردد خودروها سبب افزایش غلظت آلاینده‌ها خواهد شد و کاهش کیفیت هوا در مناطق پرتردد پیش‌بینی می‌شود.با تداوم این شرایط جوی تا صبح روز چهارشنبه (۱۳ اردیبهشت) و آغاز تردد خودروها بر میزان غلظت آلاینده‌ها افزوده خواهد شد و برقراری وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس در برخی مناطق پرتردد را به‌دنبال خواهد داشت.

تقویت تدریجی ناپایداری جوی در طول روز همراه با افزایش تندی باد سبب پراکندگی آلاینده‌ها می‌شود، با این‌ حال وزش باد نسبتاً شدید در برخی ساعات بعدازظهر و احتمال گسیل و انتشار گردوخاک در مناطق مستعد سبب کاهش کیفیت هوا خواهد شد.وزش باد مؤثر تا ساعات پایانی چهارشنبه ادامه خواهد داشت و برقراری وضعیت قابل‌ قبول در بیشتر مناطق پیش‌بینی می‌شود.

بر اساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، هم اکنون میانگین شاخص آلاینده «ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» روی عدد ۵۵ و در شرایط قابل قبول قرار دارد همچنین آلاینده شاخص هوای پایتخت طی ۲۴ ساعت گذشته «ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» با میانگین ۶۰ بود و کیفیت هوای پایتخت در شرایط قابل قبول قرار داشت.

گفتنی است که کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم‌بندی می‌شود که بر اساس آن از عدد صفر تا ۵۰ در محدوده هوای پاک تعریف می‌شود، از ۵۱ تا ۱۰۰ هوا در محدوده قابل قبول، سالم یا متوسط بوده و از محدوده ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا ناسالم برای گروه‌های حساس است. در بازه ۱۵۱ تا ۲۰۰ نیز هوا در محدوده ناسالم برای همه گروه‌ها و از محدوده ۲۰۱ تا ۳۰۰ نیز هوا در محدوده بسیار ناسالم قرار می‌گیرد. بر اساس این دسته‌بندی در محدوده ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا خطرناک است.
برچسب ها: کیفیت هوا تهران