به روز شده در ۱۴۰۲/۰۹/۱۱ - ۱۵:۰۶
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۲/۱۴ ساعت ۱۱:۲۴
کد مطلب : ۴۰۱۶۸۲

وضعیت آزادی رسانه‌ها در جهان

وضعیت آزادی رسانه‌ها در جهان
گروه بین الملل: سازمان گزارشگران بدون مرز در روز جهانی آزادی رسانه‌ها در سوم ماه مه (۱۳ اردیبهشت)، ۲۱مین رتبه‌بندی سالانه خود در زمینه آزادی رسانه‌ها و امنیت روزنامه‌نگاران در جهان را منتشر کرد.در این رده‌بندی جهانی ۲۰۲۳ آزادی رسانه‌ها ۱۸۰ کشور و قلمرو‌ سرزمینی جهان مورد ارزیابی قرار گرفته‌اند.
 در این گزارش اوضاع در ۳۱ کشور "خیلی بد"، در ۴۲ کشور "بد"، در ۵۵ کشور "مشکل‌دار" و در ۵۲ کشور "خوب" یا "نسبتا خوب" ارزیابی شده‌اند.به عبارت دیگر از هر ده کشور وضعیت روزنامه‌نگاری در هفت کشور بد است و فقط در سه کشور رضایتبخش است.
در این رتبه‌بندی، بدون تغییر نسبت به سال گذشته، نروژ همچنان آزادترین کشور برای رسانه‌ها و خبرنگاران است و کره شمالی نیز همچنان وحشتناک‌ترین کشور جهان برای روزنامه‌نگاران به شمار می‌رود.به گفته سازمان گزارشگران بدون مرز، به‌طور کلی از هر ۱۰ کشور جهان، در هفت کشور آزادی مطلق رسانه رعایت نمی‌شود و روزنامه‌نگاران در معرض فشار و تهدید قرار دارند.
در آغاز این گزارش آمده است که بحران‌ها، جنگ‌ها و گسترش مستمر حاکمیت‌های استبدادی باعث شده که وضعیت آزادی مطبوعات در سال گذشته بیش از سال‌های گذشته بی‌ثبات باشد.
تحولاتی مانند سرکوب تقریباً کامل گزارش‌های مستقل در روسیه در نتیجه جنگ اوکراین، دستگیری گسترده کارکنان رسانه در ترکیه و افزایش نقض حقوق خبرنگاران در حاشیه گردهمایی‌ها در آلمان باعث شده که بسیاری از کشورها در رتبه‌بندی سقوط کنند.سازمان گزارشگران بدون مرز در گزارش سال ۲۰۲۳ خود، درباره گسترش اطلاعات نادرست و اخبار جعلی نیز هشدار داده است.
بر اساس این گزارش، در دوسوم از ۱۸۰ کشوری که ارزیابی شده‌اند سیاستمداران "در ایجاد کارزارهای تبلیغاتی و اخبار نادرست و جعلی نقش عمده‌ای دارند." در این رابطه به‌ویژه از کشورهای روسیه، هند، چین و مالی نام برده شده است.آلمان در رده بندی آزادی مطبوعات پنج پله سقوط کرده است و اکنون در رتبه ۲۱ قرار دارد. کشورهایی مانند هلند، جمهوری چک، لتونی، اسلواکی و کانادا وضعیت بهتری نسبت به آلمان دارند. حتی کشورهای کمتر شناخته‌شده‌ای مانند تیمور شرقی و ساموآ از آلمان پیشی گرفته‌اند.
به گفته گزارشگران بدون مرز، دلیل اصلی بدتر شدن وضعیت آزادی مطبوعات در آلمان افزایش خشونت علیه خبرنگاران است. سال گذشته ۱۰۳ حمله فیزیکی به خبرنگاران ثبت شده است.
برچسب ها: آزادی رسانه‌ها