به روز شده در ۱۴۰۲/۰۹/۱۰ - ۱۹:۵۹
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۲/۱۶ ساعت ۱۰:۲۱
کد مطلب : ۴۰۲۰۰۵

انحصارگری یکی از علل نامتوازن قیمت مسکن در تهران است

انحصارگری یکی از علل نامتوازن قیمت مسکن در تهران است
گروه اقتصادی: افزایش نامتوازن قیمت مسکن در محله‌هایی که چندان در بورس قیمت‌های بالا نبوده اند و حالا همتراز محله‌های نزدیک منطقه یک شده اند، سوالی مهم و تازه را شکل می‌دهد که معیار جدید قیمت مسکن چیست؟ این معیار با چه منطقی شرق تهران را نزدیک به قیمت‌های شمال تهران کرده است؟
 
به گزارش انتخاب، علیرضا بابایی، کارشناس مسکن، درباره افزایش نامتوازن قیمت مسکن در تهران گفت: افزایش نامتوازن در منطقه ۲۲ و پیروزی که خیلی افزایش دارد یکی از علل آن می‌تواند انحصارگری باشد. وقتی انحصارگری شکل بگیرد سوداگری نیز ایجاد می‌شود و خرید و فروش‌ها سخت می‌شود و مسلما پس از آن افرایش قیمت داریم البته انحصارگری دلیل اصلی نیست، اما یکی از عوامل تاثیرگذار بر افزایش نامتوازن قیمت مسکن نسبت به محله‌های مختلف در تهران است.

وی درباره تاثیر عدم انتشار آمار مسکن بانک مرکزی بر قیمت‌ها گفت: ما موافق عدم انتشار آمار هستیم، چون این انتشار آمار نه تنها کمکی به قیمت‌ها نمی‌کند بلکه باعث می‌شود شهر‌های دیگر نیز افرایش قیمت نسبت به تهران داشته باشند. شهر‌های دیگری که برای خود آمار مشخصی از سوی بانک مرکزی ندارند به تناسب آمار تهران دچار افزایش قیمت می‌شوند البته ارائه امار خوب است، اما اگر برای کل کشور باشد.

بابایی درباره معیار‌های تعیین قمیت زمین و مسکن در تهران گفت: موقعیت، تراکم و کاربری قیمت زمین را می‌سازد، اما اصلی‌ترین معیار تعیین قیمت خود عرضه و تقاضا بازار است و فقدان ان نیز افزایش نامتوازن و بدون دلیل را به دنبال دارد. هرچند انحصارگری که اشاره کردم مربوط به زمین است وقتی دور تهران را بسته ایم و بعد از خط مرزی اجازه افزایش شهر را نمی‌دهیم زمین ارزشمند‌تر می‌شود، چون عرضه کم است.
برچسب ها: بازار مسکن