به روز شده در ۱۴۰۲/۰۹/۱۹ - ۰۸:۵۷
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۲/۱۹ ساعت ۱۳:۵۵
کد مطلب : ۴۰۲۸۲۰

اوکراین مهیای یک ضد حمله بزرگ است

اوکراین مهیای یک ضد حمله بزرگ است
گروه بین الملل: مسئولان اوکراینی  از حملات موشکی تازه روسیه به کی‌یف خبر دادند و گفتند که کلیه موشک‌های شلیک شده به سوی پایتخت توسط سامانه‌های پدافند هوایی رهگیری و سرنگون شدند.
این دومین موج حملات موشکی روسیه به اوکراین پس از حملات گسترده پهپادی و موشکی روز گذشته به بسیاری از نقاط این کشور از جمله کی‌یف بود.به گفته سرهی پوپکو، رئیس تشکیلات نظامی اداره کننده شهر کی‌یف، روسیه بامداد سه‌شنبه دست کم پانزده موشک کروز به سوی کی‌یف شلیک کرد.این موشک‌ها  در حالی شلیک شده است که پیش‌تر هشدارهای حمله هوایی در بیشتر مناطق کشور به صدا درآمده بود.
رئیس تشکیلات نظامی اداره کننده شهر کی‌یف با انتشار پستی در پیام رسان تلگرام ضمن اعلام انهدام کلیه موشک‌های روسی شلیک شده گفت: «نقشه های متجاوزان همانند جبهه‌های نبرد با شکست روبرو شد.»حملات روز سه‌شنبه پنجمین حمله در ماه مه و دومین حمله پس از موج گسترده و کم‌سابقه حملات همزمان پهپادی و موشکی به اغلب نقاط این کشور طی ۱۰ روز گذشته به شمار می‌رود.
این حملات همچنین همزمان با برپایی مراسم «روز پیروزی» در روسیه و بزرگداشت سالگرد شکست آلمان نازی در برابر اتحاد جماهیر شوروی سابق در جنگ دوم جهانی انجام شده است.
سرهی پوپکو، رئیس تشکیلات نظامی اداره کننده شهر کی‌یف می‌گوید که حملات روز سه‌شنبه روسیه با موشک‌های کروز از مناطقی در دریای خزر صورت گرفته است.
 وی ضمن اشاره به اینکه حملات یاد شده تلفت جانی به همراه نداشته تاکید کرده است که روس‌ها تلاش می‌کنند در روز ۹ مه که مصادف با جشن‌های روز پیروزی در روسیه است تا حد امکان دست به کشتار غیرنظامیان بزنند.ویتالی کلیچکو، شهردار کی‌یف نیز با انتشار مطلبی در پیام رسان تلگرام ضمن اشاره به حملات موشکی روز سه‌شنبه از ریزش آوار به روی منزلی مسکونی در جنوب غربی پایتخت خبر داده و مدعی شده که این حادثه تلفات جانی به همراه نداشته است.
نخست وزیر اوکراین در مصاحبه‌ای با اسکای نیوز اعلام کرده است که نظامیان کشورش در تدارک انجام ضد حمله‌ای بزرگ علیه مواضع روسیه هستند.
این در حالیست که ولودیمیر زلنسکی نیز روز دوشنبه در سخنانی به مناسبت برپایی مراسم روز پیروزی در اواکراین خطاب به شهروندانش وعده داده بود که اوکراین «آنچه را که به دست آورده از دست نمی‌دهد و هر چه به تصرف دشمن درآمده را نیز پس می‌گیرد.»
مقامات اوکراینی پیش‌تر اعلام کرده بودند که در حال تکمیل مقدمات یک حمله بزرگ برای بازپس ‌گیری سرزمین‌های اشغال شده توسط روسیه در شرق و جنوب، علاوه بر کریمه هستنند که پیش‌تر در سال ۲۰۱۴ ضمیمه شده است.دنیز شمیهال، نخست وزیر اوکراین در گفتگو با اسکای تاکید کرد: «با دقت تمام برای یک ضد حمله جدید علیه نیروهای روسیه آماده می شویم زیرا این حمله بسیار مهم است و باید موفقیت آمیز باشد.»
وی بدون اشاره به زمان تقریبی تعیین شده برای انجام این ضد حمله گفت که عملیات مورد انتظار در وقت مناسب خود آغاز خواهد شد.
برچسب ها: اوکراین