به روز شده در ۱۴۰۲/۰۹/۱۷ - ۱۲:۵۳
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۲/۲۵ ساعت ۱۲:۰۳
کد مطلب : ۴۰۳۸۸۹
هیات مدیره‌های شرکت‌های دولتی فقط جیب‌شان را پر می‌کنند

هشدار درباره ۱۰ هزار همت پول نقدی که دست مردم است

هشدار درباره ۱۰ هزار همت پول نقدی که دست مردم است
گروه اقتصادی: اقتصاد ایران همواره از حجم بزرگ نقدینگی در کشور آسیب دیده است و تاکنون نیز هیچ دولتی نتوانسته با یک استراتژی مناسب این نقدینگی را از سطح جامعه جمع‌آوری و آن را به بخش‌های تولیدی و مولد کشور تزریق کند.

به گزارش اقتصاد24، امروز حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی در دستان مردم است که خود به تهدیدی برای اقتصاد کشور تبدیل شده و تورم را روز به روز تشدید می‌کند.در همین رابطه جبار کوچکی‌نژاد، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ضمن نقد عملکرد اقتصادی دولت سیدابراهیم رئیسی گفت: انتقاد من به دولت، مربوط به تورم و رکود تولید است. در سال جدید، رهبر انقلاب نصیحتی به دولت کردند و گفتند به سمت مردمی کردن اقتصاد بروید، اما خیلی خبری از حرکت در این مسیر در دولت دیده نمی‌شود.

وی افزود: کلید حل مشکلات اقتصاد، مردمی کردن آن است؛ یعنی دولت باید بگذارد مردم در اقتصاد وارد شوند و شرکت‌هایی که به دولت چسبیده و زیان‌ده هستند را دست بگیرند، تا هم شرکت‌ها تراز مالی بهتری پیدا کنند و هم دولت، کوچک شود که این موضوع یک دستاورد بزرگ است اگر دولت اراده‌اش را داشته باشد.
دولت باید با بخش خصوصی آشتی کند

نماینده رشت تصریح کرد: در حال حاضر نزدیک به ۱۰ هزار همت پول نقد دست مردم، سرگردان است و بسیاری از آن‌ها هم به واسطه وضعیت کشور، روی خرید طلا، سکه، ارز، خودرو، زمین و ملک سرمایه‌گذاری کرده‌اند. کوچکی‌نژاد اظهار داشت: دولت باید با بخش خصوصی آشتی کند و اگر این کار را انجام دهد، مشکلات اقتصادی در یک دوره زمانی معین، تا حد قابل قبولی حل و فصل می‌شود. الان وضعیت بانک‌ها و همه صندوق‌ها منفی است و سرمایه‌گذار خارجی هم نداریم.

سه منبع بانک، سرمایه‌گذاری خارجی و مردم، مهمترین منابع اقتصادی هستند و اقتصاد دست این‌ها است، ولی هر سه یک راه دیگر را می‌روند و وارد واسطه‌گری شده‌اند و همین امر باعث شده که هر روز قیمت ملک، خودرو، مرغ، گوشت، لبنیات و... بالا برود و متاسفانه مردم، متضرران اصلی این آشفته بازار هستند.

نقدینگی در دست مردم به تهدید تبدیل شده است
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس افزود: پول‌هایی که اکنون در دست مردم وجود دارد، یک فرصت است و اگر از این فرصت استفاده نشود، تبدیل به تهدید می‌شود. در حال حاضر پول‌های مردم که دولت برایشان برنامه‌ای ندارد، تهدید هستند و هرچه در این مسیر، دولت دیرتر به فکر افتد، عمق مشکل بیشتر خواهد شد.

وی یادآور شد: در وضعیت کنونی، بانک‌ها هم توان ندارند و هر چقدر هم به بانک‌ها فشار بیاوریم، فایده‌ای ندارد. بانک‌ها پول ندارند و ترازشان منفی است. از طرفی، از بانک مرکزی برداشت کردند و بانک مرکزی هم دیگر حاضر نیست، به آن‌ها پول بدهد.کوچکی‌نژاد در پایان خاطرنشان کرد: مسئله مهم دیگر این است که دولت باید خودش را طبق قانون برنامه، کوچک کند. افرادی که در هیات مدیره‌های دولتی هستند و ۳۰ تا ۴۰ میلیون تومان حقوق می‌گیرند، فقط جیب خودشان را پر می‌کنند و با وجود این افراد، مشکلات همچنان باقی است.