به روز شده در ۱۴۰۲/۰۹/۱۰ - ۲۲:۲۸
 
۲
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۲/۲۵ ساعت ۱۳:۴۱
کد مطلب : ۴۰۳۹۲۳

سقوط لیر بعد از انتخابات ترکیه

سقوط لیر بعد از انتخابات ترکیه
گروه اقتصادی: نتیجه انتخابات ترکیه هر چیزی که بود با کاهش ارزش لیر همراه شده است. از یک طرف نرخ برابری لیر مقابل دلار آمریکا به کمترین سطح دوماهه خود رسید و از یک طرف دیگر امروز دوشنبه ۲۵ اردیبهشت در بازار آزاد ارز خودمان آن را ۵۰ تومان کمتر از دیروز فروختند. تا ظهر امروز روی تابلو صرافی‌ها مقابل لیر ترکیه رقم دو هزار و ۶۲۰ تومان نمایش داده شد درحالی که قبل از شروع انتخابات ترکیه، لیر در بازار آزاد ارز تهران دو هزار و ۶۷۰ تومان ارزش داشت. طبق بررسی‌های فرارو لیر ترکیه مثل اغلب‌های ارز‌های رایج از ابتدای امسال افت‌وخیز محدودی داشته و ارزش آن ۱.۵ درصد ریخته است، اما اگر به پارسال برگردیم، متوجه جهش ۳۱ درصدی قیمت لیر ترکیه در بازار آزاد ارز می‌شویم.

کاهش ۵۰ تومانی قیمت لیر بعد از انتخابات ترکیه
به گزارش فرارو، قیمت لیر از دیروز تا الان یعنی تقریبا همزمان با برگزاری انتخابات ترکیه در بازار آزاد خودمان ۵۰ تومان ریخته است. ظهر امروز در بازار آزاد ارز فروشنده‌ها رقمی نزدیک به دو هزار و ۶۲۰ تومان را به خریداران پیشنهاد می‌دادند درحالی که دیروز لیر ترکیه دو هزار و ۶۷۰ تومان فروخته می‌شد. البته طبق بررسی‌های خبرنگار فرارو در ۲۴ ساعت قبلی قیمت لیر ترکیه برای چند ساعت به زیر محدوده دو هزار و ۶۰۰ تومان رفته و ارزش آن تا دو هزار و ۵۹۰ تومان پایین رفته است. از طرفی بیشترین قیمت لیر ترکیه در ۲۴ ساعت قبلی همان عدد دو هزار و ۶۷۰ تومان بوده است.
 
کاهش ۱.۵ درصدی قیمت لیر از ابتدای سال
قیمت لیر ترکیه مثل اغلب ارز‌های رایج از ابتدای سال نوسان محدودی داشته است. درحدفاصل ۱۴ فروردین امسال تا امروز، دلار آزاد از نیمه کانال ۵۱ هزار تومان به نیمه محدوده ۵۰ هزار تومان عقب‌نشینی کرده، یورو در محدوده ۵۵ هزار تومان نوسان داشته و قیمت لیر با کاهش ۴۰ تومانی همراه شده است. الان که می‌گوییم قیمت لیر ترکیه به دو هزار و ۶۲۰ تومان رسیده، باید اشاره کنیم که همین اسکناس را روز ۱۴ فروردین که خریدوفروش‌های بازار آزاد حالت رسمی گرفت، دو هزار و ۶۶۰ تومان می‌فروختند. به‌این ترتیب قیمت لیر ترکیه از ابتدای سال دقیقا ۴۰ تومان که معادل ۱.۵ درصد است، کاهش پیدا کرده. البته در این هفت هفته‌ای که از معاملات بازار ارز آزاد می‌گذرد، بیشترین قیمت لیر ترکیه در تهران دو هزار و ۸۷۰ تومان بوده است. آن روز لیر ترکیه تحت تاثیر افزایش قیمت دلار آزاد قرار گرفت و به بالاترین سطح خود در سال جاری رسید. آن طرف باید اشاره کنیم که کمترین قیمت لیر ترکیه در این مدت دو هزار و ۶۱۰ تومان بوده و این رقم روز ۱۹ فروردین ۱۴۰۲ بابت هر لیر رد و بدل شده است. حالا همزمان با انتخابات ترکیه و کاهش ارزش پول این کشور، لیر ترکیه دو هزار و ۶۲۰ تومان یعنی حوالی کمترین سطح خود در سال جاری معامله می‌شود.

رشد ۳۱ درصدی قیمت لیر ظرف یک سال گذشته
قیمت لیر ترکیه در یک سال قبلی درحالی حدود ۳۰ درصد رشد داشته که دلار و یورو به‌تریتب جهش قیمت ۸۳ و ۸۸ درصدی را تجربه می‌کنند. روز ۲۵ اردیبهشت پارسال خرید لیر ترکیه از بازار آزاد ارز تهران هزار و ۹۹۰ تومان تمام می‌شد، دلار را حدود ۲۸ هزار تومان و هر اسکناس یورو را تقریبا ۲۹ هزار و ۵۰۰ تومان می‌فروختند. حالا که قیمت دلار دقیقا ۸۳ درصد و ارزش یورو ۸۸ درصد درمقایسه با اردیبهشت پارسال افزایش پیدا کرده، شاهد رشد ۳۱ درصدی قیمت لیر هستیم. چون در این مدت ۶۳۰ تومان به قیمت لیر ترکیه در بازار آزاد اضافه شده و حالا لیر ترکیه را دو هزار و ۶۲۰ تومان می‌فروشند. وقتی نمودار لیر ترکیه را نگاه می‌کنیم، بیشترین قیمت آن در یک سال قبلی سه هزار و ۷۰ تومان بوده است. این رقم روز چهارم اسفند پارسال و تقریبا همزمان با سرکشی‌های دلار آزاد، روی تابلو صرافی‌ها دیده می‌شد. در طرف مقابل کمترین قیمت لیر ترکیه از اردیبهشت پارسال تا اردیبهشت امسال هزار و ۵۹۰ تومان بوده و از آن روز تا الان حدود هزار تومان به قیمت لیر ترکیه اضافه شده است.
برچسب ها: لیر تركیه