به روز شده در ۱۴۰۲/۰۹/۱۱ - ۱۴:۰۸
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۲/۲۷ ساعت ۱۸:۱۸
کد مطلب : ۴۰۴۲۰۴

تائید محکومیت سارکوزی به زندان 

تائید محکومیت سارکوزی به زندان 
 گروه بین الملل: یک دادگاه تجدیدنظر در فرانسه  حکم محکومیت نیکولا سارکوزی، رئیس‌جمهوری پیشین این کشور در پرونده موسوم به «شنود» را تائید کرد.
به این ترتیب رای صادره در دادگاه بدوی مبنی بر محکومیت رئیس‌جمهوری اسبق به سه سال زندان از جمله یک سال زندان قطعی از سوی دادگاه تجدیدنظر مورد تائید قرار گرفته است. نیکولا سارکوزی در این پرونده قضایی به «فساد مالی» و «اعمال نفوذ» متهم شده بود. 
نیکولا سارکوزی، ۶۸ ساله هنگام قرائت حکم محکومیتش در دادگاه تجدیدنظر حضور داشت. 
وکیل مدافع نیکولا سارکوزی پس از اعلام رای دادگاه تجدیدنظر اعلام کرد که موکلش در نظر دارد درخواست فرجام‌خواهی خود نسبت به حکم صادره ارائه کند. فرجام‌خواهی آخرین امکان قانونی نیکولا سارکوزی و وکیل مدافعش برای اعتراض به حکم صادره خواهد بود. محکومیت نیکولا سارکوزی به یک سال حبس قطعی در صورت تائید در دادگاه فرجام با دستبند الکترونیک اجرا خواهد شد. او اولین رئیس‌جمهوری سابق در تاریخ فرانسه است که به زندان قطعی محکوم شده است.
دادگاه تجدیدنظر همچنین نیکولا سارکوزی را به سه سال محرومیت از حقوق مدنی محکوم کرده است. 
رئیس‌جمهور پیشین فرانسه و دو متهم دیگر پرونده «شنود» همواره اتهام‌های خود را رد کرده‌اند. درخواست تجدیدنظر نیکولا سارکوزی در حکم صادره در یک پرونده قضایی دیگر به نام «بیگمیون» قرار است پائیز امسال مورد رسیدگی قرار بگیرد.این در حالی است که یک پرونده قضایی دیگر نیز در ارتباط با دریافت کمک مالی از لیبی برای کارزار انتخاباتی سال ۲۰۰۷ علیه ساکن پیشین کاخ الیزه به جریان افتاده است. سه وزیر پیشین دولت‌های نیکولا سارکوزی نیز متهم‌های این پرونده هستند. 
نیکولا سارکوزی بین سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۲ رئیس‌جمهور فرانسه بود.


 
برچسب ها: فرانسه